'Eli sopalılar' bu kez gazetecilere saldırdı

|

A

ZEYNEP KURAY/BİRGÜN

Taksim’de polis halkayine TOMA, gaz bombası ve plastik mermilerle saldırırken, İstiklal Caddesi'nde bulunan Sadri Alışık Sokak'ta esnaf görüntü almaya çalışan gazetecileri darp etti. Gazetecilerin tartaklandığını gören halk, eli sopalı esnafa müdahale etti.

TMMOB’nin Galatasaray Meydanı'nda yaptığı açıklamanın ardından dağılan kitleye polis keyfi bir biçimde müdahale etti. Dağılmakta olan kitleye “Dağılın” diye anons geçen Güvenlik Şube amirleri Taksim Meydanı'na doğru yürüyen halka TOMA, gaz bombası ve plastik mermiyle saldırı emri verdi.

İstiklal Caddesi üzerindeki Sadri Alışık Sokak'a sığınan halkı görüntülemeye çalışan gazeteciler ise eli sopalı esnafların hedefi oldu. Esnafların, “ Çekmeyin lan şerefsizler” diye  gazetecilere hakaret etmesi üzerine hem gazeteciler hem de kitle esnaflara tepki gösterdi. Bazı esnaflar kavgayı ayırmaya çalışan gazetecileri yumruk ve tekmelerle darp ederken, eli sopalı bazı esnafların halka yönelmesiyle kavga büyüdü. Eli sopalıları kovalayan halk, saldırgankarı etkisiz hale getirdi.

İstiklal Caddesi'ne çıkan ara sokakları tutan çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesi sürüyor…