'Polis 20 metreden kafama ateş etti'

|

A

ZEYNEP KURAY/BİRGÜN

Gezi Parkı direniş eylemlerine katılan ve polisin yirmi metreden  attığı gaz fişeği ile kafasından yaralanan ÖDTÜ öğrencisi İsmail Arslan BirGün'e konuştu. Aslan, “Bizim canımıza kast edenler, bizi bu şekilde yıldıramayacak" dedi.


Polis terörünün bir mağduru da ODTÜ Felsefe bölümü 1’inci sınıf öğrencisi İsmail Aslan oldu. Taksim dayanışmasının çağrısı üzerine 6 Temmuz günü Taksim’e girmeye çalışan Aslan, çevik kuvvet ekiplerinin 20 metreden ateşlediği gaz bombasıyla alnından yaralandı. Kafa kubbesi kırılan ve beyin kanaması geçiren Aslan dün 6 gün tutulduğu Cerrahpaşa Hastanesi'nden taburcu da olsa artık hayatı eskisi gibi olmayacak, çünkü ani hareketlerde beyin kanaması riskı ile yaşayacak.

Cerrahpaşa Hastanesi'nden üç gün önce taburcu olan 23 yaşındaki Aslan’ın beyin kanaması tehlikesi sürüyor. Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla 6 Temmuz Cumartesi günü Taksim’e gelen Aslan, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Tünel’den İstiklal Caddesi'ne girdiğimde gelen gaz kokusundan müdahale olduğunu anladım. Dağılmış olan kalabalık ara sokaklarda tekrar toplanıyordu. Bir araya gelip yürümeye başladık, Ağa Camii'ye geldiğimizde müdahale başladı. Eski Emek sinemasının bulunduğu sokağa sığındım. Polis tüm sokakların başını tutmuştu. Bulunduğum noktadan İmam Adnan Sokak'a indiğimde bir taraftan polisin akrep aracı diğer taraftan gaz bombası sıkan çevik kuvvet tarafından iki yanımız da kuşatıldı. Hemen bulduğum ilk otele girdim. Sokaktan geri çekildiklerinde dışarısının ne durumda olduğuna bakmak için dışarı çıktığımda bir grup tekrar Mis Sokak'ta toplanıyordu. Ancak çok geçmeden tekrar bir müdahaleyle karşı karşıya kaldık. İmam Adnan sokağa geri döndüm. Sokağın ortasında yürürken, sokak başında konuşlanan polisler birden 20 metreden beni alnımdan vurdu. Kulaklarım çınladığı için önce ses bombası geldiğini sandım ancak yüzümden akan kanlarla gaz bombası kapsülüyle yaralandığımı anladım. Gönüllü doktorlar ilk sağlık müdahalesinde yetersiz kalınca yanımdaki arkadaşım polis barikatlarını aşarak beni hemen taksiye bindirdi ve Cerrahpaşa Hastanesi'ne götürdü."

YOĞUN BAKIMDA İFADE ALMA ÇABASI

Cerrahpaşa Hastanesi'nin acil servisinde çekilen filmle frontal beyin yaralanması, kafa kubbesi kırılması ve travmatik subkranoik kanama geçirdiğim ortaya çıktı. Alnıma 7 dikiş atıldıktan sonra adli raporu yazan acil servisteki doktora ısrarla gaz bombası kapsülüyle vurulduğumu söylesem de ilk etapta darp olarak kayıt tuttu, daha sonra 'gaz kapsülü geldiğini söylüyor' diye bir not düştü. Beyin kanaması durmadığı için yoğun bakıma alındım. Ancak bu haldeyken bile hastane polisi defalarca ifademi almak konusunda diretmiş. Tutulduğum yoğun bakımdaki doktorların tepkisi üzerine gitmek zorunda kalmış. 36 saat boyunca yoğun bakımda tutulduktan sonra normal servise alınsam da toplar damarıma kırığın temas etmesi nedeniyle ameliyat yapılamadı. Kanamayı zar zor ilaçlarla durdurdular. Beni muayene eden cerrahlar ise yazdıkları raporda gerçeği yansıttılar.”

VAKIF PARASI ADI ALTINDA 300 TL

Cerrahpaşa Hastanesi'nden üç gün önce taburcu olan Aslan, hastaneden çıkışının da keyfi uygulamaya takıldığına dikkat çekti. Hastaneden çıkışta vakıf parası adı altında kendisinden 300 TL istendiğine dikkat çeken Aslan, darp kaydı tutulan adli raporun nüshasının da kendisine verilmek istenmediğini söyledi. 300 TL’yi ödemeyi reddeden Aslan, hastane yatak odası parasını ödeyerek taburcu oldu. Hala beyin kanama riskiyle karşı karşıya olan Aslan, henüz 23 yaşında olmasına rağmen uzun bir süre bu tehlikeyle yaşayacak. Aslan, İHD İstanbul Şubesi'ne başvuracağını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne açılması beklenilen toplu davaya müdahil olacağını belirtti. Sağlık sorunlarını atlatır atlatmaz direnişçilerin yanına döneceğini vurgulayan Aslan, “Bizim canımıza kast edenler, bizi bu şekilde yıldıramayacak. Demokratik haklarımı kullanmaya devam edeceğim” dedi.