BDP, cinsel istismarı affetmedi

|

BDP, cinsel istismarı affetmedi A BDP, cinsel istismarı affetmedi

BDP Genel Merkezi, Siirt'te otomobilinde 2 kız çocuğu ile yakalanan ve serbest bırakılan Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç'yi 'partiden kesin ihraç edilmesi' istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk etti

Siirt Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince, aracında 17 yaşındaki M.A. ve kız kardeşi 13 yaşındaki S.A. ile birlikte olurken yakalanan ve çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı BDP'li Abdullatif Ç, partisi tarafından 'kesin ihraç' istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

BDP: DERHAL TUTUKLANSIN
BDP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Zanlı kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk edilmiştir. Disiplin Kurulumuz, en hızlı şekilde, en etkin kararı verecektir. Bununla birlikte şahsın Belediye Meclis üyeliğinden istifa etmesini bekliyoruz. Ayrıca bu vahim durum nedeniyle söz konusu kişinin partimizle hiçbir ilişkisinin kalmadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan zanlı, derhal tutuklanmalıdır. Yargı bu vahim durumu kız çocukları lehine ele almalı, onların haklarını koruyacak şekilde hareket etmelidir. Partimiz mağdur çocukların yanındadır. Her türlü sosyal, psikolojik ve hukuki desteği verecektir."

BDP'Lİ ÇELİK: NEDEN KAÇTI?

BDP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik de şahsın suçsuz olma ihtimali bulunup bulunmadığına dair bir soruya “Yaşını başını almış bir Belediye Başkan Yardımcısı'nın oturacağı kişiler önemlidir. Rastgele herkes ile oturup kalkmaması gerektiği ortada iken olay internet sitelerinde intikal ettiği haliyle de birlikte olduğu şahıslarla birlikte olaydan sonra kaçıyor olması şüphe uyandıran bir durumdur" dedi.

ÇOCUKLAR BAKANLIK KORUMASINDA
Cinsel istismara uğradıkları belirtilen kız çocukları ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Bakanlık, Hukuk Müşavirliği tarafından açılacak davaya müdahil olacağını, bugüne kadar 126 davaya müdahil olunduğunu ve müdahil olunan davaların safahatının takip edildiğini açıkladı.