Abdullah Cömert anmasına polis saldırısı

|

Abdullah Cömert anmasına polis saldırısı A Abdullah Cömert anmasına polis saldırısı

SERBAY MANSUROĞLU HATAY

Hatay’da dün Abdullah Cömert’in ölümünün 40. günü nedeniyle okutulan mevlide Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve abisi Gürkan Korkmaz da katıldı. Mevlidin ardından Uğur Mumcu Bulvarı’nda toplanan yaklaşık 3 bin kişi Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ve Mehmet Ayvalıtaş için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. ‘Abdullah Cömert ölümsüzdür, Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür, Hükümet istifa’ sloganları atan kalabalık, ‘Ali’yiz, Abdo’yuz direne direne kazanacağız’ pankartı açtı.

‘BU FİDANLAR UNUTULMAYACAK'

Anmada bir konuşma yapan sanatçı Hilmi Yarayıcı, Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybedenlerin ölümsüzleştiğini belirtti. Gezi Direnişi boyunca ön saflarda yer alan gençlere teşekkür eden Yarayıcı, “Biz kazandık” dedi. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu bütün demokrat, sosyalist ve onurlu insanların demokrasi şehitlerini unutmayacaklarını kaydetti. CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, “Din iman üzerinden bu ülkeyi gerenler muvaffak olmayacak.  Deniz Gezmişler nasıl unutulmadıysa gezi direnişinde yitirdiğimiz fidanlar da unutulmayacak” dedi.

REYHANLI HALKI ACIYI PAYLAŞTI

Reyhanlı patlamasını yaşayan Halil Sevindik ise kürsüden yaptığı konuşmada Reyhanlıların selamını getirdiğini ifade etti. Sevindik: “Reyhanlıdan buraya acınızı paylaşmaya geldik. Alevisi Sünnisi, Türkü Kürdü birleşe birleşe barikatları aşacağız” dedi.
Halil Sevindik konuşma yaparken polisin Gündüz Caddesi Bulvarı’nda toplanan yaklaşık 300 kişilik kalabalığa saldırdığı haberi geldi. Bunun üzerine kitle anma programını sonlandırarak, Uğur Mumcu Bulvarı’ndan alkışlarla Gündüz Caddesi Bulvarı’na yürüdü.

ÇOK SAYIDA YURTTAŞ YARALANDI

Gündüz Caddesi'nde barikatlar kuran kitle, TOMA ve Akrep saldırısından korunmak için yerlere yağ döktü. Mutfak masasından, kanepe koltuk takımına, süpürge makinesinden anneanne yadigarı çeyiz sandığına kadar birçok ev eşyası barikata taşındı. Barikatlarla süren direnişte polisin saldırısı sonucu çok sayıda kişi yaralandı, yaralılar Akdeniz Hastanesi’ne kaldırıldı.
Polisin attığı gaz bombası kapsülünün isabet ettiği bir evde yangın çıktı. Polis saldırısı gece boyunca devam etti.