'Berkin'in adını Ethem yapacağım'

|

A

UĞUR ERSİZ- CUMA DAŞ/BİRGÜN
 
Gezi Parkı direnişi sırasında polisin yakın mesafeden hedef alarak vurduğu 14 yaşındaki Berkin Elvan ve 16 yaşındaki Mustafa Ali Tombul'un yaşam mücadelesi sürüyor. Berkin Elvan 30 gündür Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Mustafa Ali Tombul ise 12 gündür Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde yoğun bakımda yatıyor. Berkin'in hayati tehlikesi sürüyor, Mustafa Ali ise hayati tehlikeyi atlatsa da yoğun bakımda.
 
Elvan ve Tombul aileleri BirGün'e konuştu. Çocukları polis şiddetine maruz kalan aileler, sorumluların bir an önce cezalandırılmasını ve çocuklarının iyileşmesini bekliyor.
 
'HALKIN DESTEĞİ BİZİ AYAKTA TUTUYOR'
 
Oğlum hastaneden sağ salim çıkarsa adını Berkin Ethem diye değiştireceğim, Ethem de bizim çocuğumuzdu diyen baba Musa Elvan, toplumun kendilerini sahiplenmesinden memnun.
 
Aylardır hastanede yaşayan çocuklarının bu durumu hak etmediğini ifade eden Baba Elvan, yurdun dört bir tarafından gelen ziyaretçilerin kendilerine moral verdiğini, bu moralle yaşama tutunduklarını söyledi.
 
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 30 gündür tedavi gören Berkin Elvan’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Sağlık durumunda az da olsa bir ilerleme görünen Berkin’in ailesi ve yakınları umutlarını yitirmeden Berkin'in gözlerini açmasını bekliyor.

'ETHEM DE BİZİM ÇOCUĞUMUZ'
 
Tarlabaşı'nda polisin vurduğu Mustafa Ali Tombul’un ailesini ziyaret ettiğini ve ilk fırsatta tekrar ziyaret edeceğini dile getiren baba Elvan, “Neden bizim çocuklarımız bu şiddete maruz kalıyor, biz de bu devlete vergi veriyoruz, devlet çocuklarımıza saldırarak bizi de vuruyor. Oğlum hastaneden sağ salim çıkarsa adını Berkin Ethem diye değiştireceğim, Ethem de bizim çocuğumuzdu” diye konuştu.

'BERKİN ARTIK TOPLUMUN ÇOCUĞU'
 
Telefonlarının hiç susmadığını, halkın kendilerine destek sunduğunu ifade eden Baba Elvan, “ Berkin artık toplumun çocuğu, birilerinin abisi, kardeşi ve oğlu oldu” diye konuştu.
 
***
 
Mustafa da direniyor
 
Gezi Parkı’nın açıldığı polisin Tarlabaşı'nda yakın mesafeden başından vurduğu Mustafa Ali Tombul'un yoğun bakımda ailesi ve yakınlarının ise hastane önündeki bekleyişi sürüyor.
 
16 yaşındaki Mustafa Ali Tombul'un annesi Öznur Tombul, doktorların ilk günlere nazaran daha umutlu konuştuğunu bunun da kendisini bir nebzede olsa sevindirdiğini söyledi.
 
Baba Mehmet Tombul ise “Kötü giden hiç bir şey yok, Mustafa en kısa sürede iyileşecek buna bizler ve kendisi de inanıyor. Şimdilik yapabileceğimiz tek şey dua etmek herkes Mustafa için dua etsin” dedi.
 
Babası Tombul sorumlulardan hesap soracaklarını belirterek, “Korku toplumu yaratmak istiyorlar” dedi.
 
'ARA SOKAKTA VURDULAR'
 
Gezi Parkı'nın açıldığı ardından da Vali Hüseyin Avni Mutlu tarafından iki saat sonra kapatıldığı gün Mustafa ve arkadaşları parka gitmek istedikleri sırada polisin saldırısıyla karşılaştılar ve Tarlabaşı'ndaki ara sokaklara sığındılar.
 
Ara sokakta Mustafa'yı sıkıştıran polisler görgü tanıklarının ifadesine göre yaklaşık 54 metreden hedef alarak Mustafa'yı başından vurdular.

SANATÇILARDAN ZİYARET
 
Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde tedavi gören Tombul’un ailesini yurttaşlar yalnız bırakmıyor. Tombul ailesi gazetemize konuşurken, aralarında Erkan Can, Mazlum Çimen, Güven Kıraç ve Serra Yılmaz'ın da olduğu birçok sanatçı aileyi ziyaret etti, desteklerini sundu.