Önce zanlı sonra serbest!

|

Önce zanlı sonra serbest! A Önce zanlı sonra serbest!

Eskişehir'de 2 Haziran'da Gezi Parkı protestoları sırasında sivil kıyafetli 5-6 kişi tarafından dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada gözaltına alınan S.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Eskişehir'de 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın 2 Haziran'daki Gezi protestoları sırasında polis saldırısından kaçarken sivil giyimli kişilerce dövülerek öldürülmesine ilişkin bu sabah gözaltına alınan 33 yaşındaki S.K sorgulanmak üzere Eskişehir adliyesine getirildi.

Savcının karşısına çıkarılan S.K, Eskişehir’deki hiçbir avukat sopalı saldırganın avukatlığını üstlenmeyi kabul etmediği için ifade işlemine geçilemedi.
 
Bir süre savcılıkta bekletilen S.K. için üç avukat gönderildi ancak avukatların üçü de sanığı savunmayı reddederek geri döndü. Ancak bir süre sonra bulunan avukatla S.K.’nın ifadesi alınabildi. İfadesi alınan zanlı tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.
 
Mahkeme aşamasında S.K.'nın dördüncü avukatı da 'başım ağrıyor' diyerek mazeret gösterip savunmadan çekildi.
 
Daha sonra buluna avukatla başlayan yargılama sonucunda nöbetçi mahkeme, S.K.'ya yurt dışına çıkış yasağı koyarak adli kontrol kararıyla serbest bıraktı. S.K. hafta bir gün güvenlik birimlerine giderek imza verecek.
 
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI : 2 KİŞİ ARANIYOR 
Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesinde Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesi olayı ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. 
Gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen şüpheli S.K.'nin daha önce silahla ateş etmek suçundan poliste suç kaydının bulunduğunu, olay gecesi alkollü olduğunun belirtildiği açıklamada, olayla ilgili 2 kişinin daha arandığını bildirildi. S.K.'nın gözaltına alınmasına sebep olan görüntülerin sosyal medyaya verildiğinin belirtildiği açıklamada aynen şöyle denildi: 
 
"Ali İsmail Korkmaz'ın'ın öldürülmesi olayının aydınlatılması amacıyla özel olarak bir Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup kendisine başkaca bir iş verilmemiş ve sadece bu olayın faillerinin yakalanması amaçlanmıştır. İddia edildiğinin aksine soruşturma dosyası emniyet birimlerine havale edilerek oranın inisiyatifine bırakılmayıp, bizzat Başsavcılığımızın bilgi ve kontrolünde yürütülmektedir. Bu kapsamda koordineli ve düzenli şekilde İl Jandarma Komutanlığı ile çalışma yapılmakta olup çeşitli kurumlara 52 adet müzekkere yazılmış, olayla ilgili 15 kişinin ifadesi bizzat Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından alınmış, bilirkişi incelemelerini ise ayrı ayrı 3 kişi tarafından yapılmış, el konulan 40 CD ile 3 hard disk üzerindeki incelemeler ise özellikle Jandarma Kriminal Dairesine yaptırılmak üzere gönderilmiş, konu hassasiyetli takip edilmekte olup bir an önce sonuçlanması beklenmekte olup sonuçlar alındığında kurye ile alınması planlanmaktadır. 
 
Olay yerinde yapılan keşifte emniyet görevlileri hazır edilmemiştir. Olayla ilgili olarak itibariyle gözaltına alınıp Başsavcılığa sevk edilen S.K.'nın 6 bin 136 sayılı kanuna muhalefetten dolayı emniyette kaydının bulunduğu ve olay günü arkadaşları ile birlikte alkol aldıktan sonra olay yerinde göstericilerle tartıştığı, S.K.'nın gözaltına alınmasına sebep olan görüntülerin bu güne kadar Başsavcılığımıza iletilmediği, sosyal medyaya verildiği, buradan alınan görüntülerle şahsın teşhis edildiği ve TCK 87/4 maddesinde tanımlanan kasten yaralama sonucu ölüm suçundan dolayı tutuklamaya sevk edildiği, olaya karıştığı iddia edilen ve kimlikleri tespit edilen diğer 2 kişinin ise aranmasına devam edildiği kamuoyuna saygıyla duyurulur."

(radikal)