İktidarın rektörleri çağırıyor!

|

İktidarın rektörleri çağırıyor! A İktidarın rektörleri çağırıyor!

BERKANT GÜLTEKİN

Zaman gazetesi tercih döneminde olduğumuz günlerde AKP'li rektörlerin davetlerini manşetine taşıdı. Gazete, bilimi niteliksizleştiren ve üniversiteleri piyasanın rant sahasına çeviren rektörlerin çağrı mesajlarına 1'inci sayfasında geniş yer verdi.


Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay, Batman Üniversitesi Rektörü Abdusselam Uluçam, Şırnak Üniversitesi Rektörü Ali Akmaz ve Siirt Üniversitesi Rektörü Murat Erman'ın üniversitelerini tanıtan davet mesajları, dün Zaman gazetesinin manşetini süsledi. İktidara  bağlılıklarıyla bilinen rektörler, tercih aşamasında olan öğrencileri, piyasacı söylemlerle üniversitelerine davet etti. Rektörler, tıpkı bir esnaf gibi, üniversitelerinin reklamlarını yaptı.

UNVANI 'BİLİM İNSANI' AMA...

Zaman'ın sayfalarını açtığı 'Bilim İnsanları', AKP'ye yakın kimlikleriyle tanıyor. Atamaları soru işaretleriyle dolu olan rektörler, yaptıkları icraatlarla iktidara yakın bir çizgi izliyor. 2007 yılında kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi'nin Kurucu Rektörü olan Serdar Bedii Omay, geçtiğimiz senelerde üniversite açılışında Kuran okutmasıyla gündeme gelmişti. Omay, bir üniversitenin açılışında Kuran okutan ilk ve tek 'Bilim İnsanı' olarak Türkiye tarihine geçmişti. Artuklu Üniversitesi’nde daha önce 'Bediüzzaman'da Modern Sanat Düşüncesi' ve 'Said Nursi ve Cumhuriyet' gibi sempozyumlar düzenleyen Omay, üniversitede 2012 yılında Saidi Nursi Kürsüsü'nü de açmıştı. Amacını “Risale'de söylenenleri uygulamaya çalışıyoruz” olarak açıklayan Omay, Nur Cemaati'ne yakın bir kişi olarak biliniyor. Omay tartışmaların devam ettiği dönemde, 4+4+4 eğitim sistemini de olumlayan açıklamalar yapmış, söylemleriyle iktidar yanlısı bir tutum takınmıştı.

3 OY ALAN REKTÖR


Siirt Üniversitesi Rektörü Murat Erman, geçtiğimiz sene '3 oyla seçilen rektör' sıfatıyla ün kazanmıştı. Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları 26 oyla birinci, Prof. Dr. Ömer Şahin 11 oyla ikinci olduğu rektör seçimlerinden sonra, Köşk'ten çıkan isim, kendi oyu dışında 3 oy alan Murat Erman olmuştu. Rektör seçimleri döneminde, muhtarlık seçimlerine hazırlanırcasına faaliyet yürüten rektörün, çeşitli vaatlerde bulunduğu ve bu yolla rektör olmayı hedeflediği biliniyor. Profesör unvanına sahip Murat Erman'ın, ulusal ve uluslararası ölçekte tek başına hazırlamış olduğu bilimsel makale, sunum ya da hakemli dergilerde yayınlanan herhangi bir çalışması bulunmuyor.

REKTÖRLÜK 'SAADET'İ


Şırnak Üniversitesi Rektörü Ali Akmaz Saadet Partisi kurucularından biri. 2012 yılında Rektör olarak atandığında, Abdullah Gül'e ve YÖK'e teşekkürlerini sunarak görevine başlamıştı. Rektör Akmaz, üniversitede 'Sanayi İşbirliği Paneli' türünden gerçekleşen, piyasanın okula nüfuz edebildiği etkinlikleri destekliyor. Zaman gazetesinin sözlerine manşetten yer verdiği bir başka isim olan Batman Üniversitesi'nin kurucu rektörü Rektörü Abdusselam Uluçam ise iktidara yakın kimlikleri vesilesiyle rektörlüğe atanan diğer meslektaşları gibi, 'Türbana Özgürlük'e verdiği imza ile ön plana çıkmıştı. Uluçam'a, Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararına uymayarak, üniversitede bir çalışanı mağdur ettiği gerekçesiyle açılmış bir soruşturma da bulunuyor.

AKP'ye yakınlıklarıyla bilinen ve üniversite içindeki tüm etkinliklerde siyasi iktidarın yönelimlerini dikkate alan rektörlere, Zaman gazetesi yaptığı bu haberle bir kürsü daha sunmuş oldu. Rektörler, iktidar tarafından önlerine sunulan imkanların yanında, yandaş gazete tarafından kendilerine verilen propaganda fırsatını da dün manşetlere çıkarak kullandı.