Aferin oğlum!

|

Aferin oğlum! A Aferin oğlum!

 Polisin göstericiyi ısırdığı bir fotoğrafı “Yakala oğlum” başlığı ile yayımlayan gazetemiz BirGün'e soruşturma açıldı. Soruşturma gerekçesi: Ortada ısırık olduğuna dair somut bir delil bulunmaması ve polise hakaret edilmesi!

 
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu, BirGün Gazetesi'nde 9 Temmuz'da yayınlanan “Taksim meydanında sivil polis eylemci ısırdı, Yakala Oğlum!” başlıklı haberle ilgili soruşturma başlattı. Basın Bürosu tarafından açılan soruşturmada, savcı, haberde kullanılan fotoğrafın gerçeğe aykırı olduğunu öne sürdü! Açılan soruşturma kapsamında fotoğrafı çeken ve haberi yazan muhabirlerimiz Zeynep Kuray ve Onur Erem'in CMK 146. maddesine dayanılarak zorla ifade vermesine karar verildi.
Haberde, Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme polisin saldırı ile çıkan olaylarda bir sivil polisin, direnişçilerden birinin gözaltına alındığı sırada kolunu ısırmasını gösteren fotoğrafı ve haberi yer alıyordu. Kuray ve Erem bugün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde ifade verecek.
Basın Bürosu Savcısı tarafından gazetemize gönderilen tutanakta, söz konusu haber ve fotoğrafın “somut bir olguya dayanmadığı ve gerçeğe aykırı olduğunu öne sürerek, polislerin kolu ısırılan Alpay Alpyürek'in kendilerine  hakarette bulunduğunu ileri sürdüğünü ifade etti.