Ali cinayetinde bir sivil polis daha!

|

Ali cinayetinde bir sivil polis daha! A Ali cinayetinde bir sivil polis daha!

DOĞU EROĞLU/BİRGÜN

Eskişehir’deki Yunus Emre Caddesi’nde 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece, Gezi eylemcilerini darp ederken 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ı döverek öldürenler arasında bir sivil polisin daha olduğu iddia edildi. BirGün, dünkü manşetinde fotoğraflarla eli sopalı başka bir sivilin olay yerindeki görüntülerini yayımlamıştı.

DARP EDERKEN GÖRÜNTÜLENDİ
Cinayet yeri ve gecesine ait kamera kayıtlarında; yüzü gaz maskeli ve eli coplu, orta boylu toplu bir şahsın, 3 farklı eylemciye saldırdığı görülüyor. Emniyete yakın kaynaklar; bu Şahsın Eskişehir Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'nde görevlü sivil polis S.B. olduğunu söyledi. S.B, kayıtlarda sokaktan uzaklaşmaya çalışan üç gence copla saldırırken ve yine sivil giyimli ve elinde bölgedeki fırından alındığı iddia edilen bir odun bulunan şahsın vurabilmesi için bir genci tutarken görülüyor. S.B, görüntülerin bir kısmında yüzünde gaz maskesi takılıyken eylemcilere saldırırken, bir kısmındaysa gaz maskesini elinde taşırken görülüyor.

İDDİA: OLAY SONRASI TAYİN EDİLDİ

BirGün, dün olay yeri civarındaki Beşik Otel’in kamera kayıtlarına takılan başka bir şahsın da sivil polis olduğu iddiasını gündeme getirmişti. Kentteki emek ve demokrasi örgütleri, söz konusu şahsı diğer birçok eylemden tanıdıklarını ve sivil polis olduğunu bildiklerini söylemişti.
Emniyet kaynakları; görüntülerde elinde cop ve polislerin kullandığı cinsten gaz maskesi taşıdığı görülen ve kayıtlarda bir kapıdan içeri girerken görüntülenen uzun boylu bıyıklı bu şahsın da H.K.E adında bir sivil polis olduğunu doğruladı. H.K.E'nin olay sonrasında Van'a tayin edildiği iddia edildi.

NEDEN ÖNEMLİ?

Tanık ifadeleri ve avukatların itirazlarına rağmen davada şimdiye kadar şüpheli sıfatıyla hakim karşısına çıkarılan tek kişi sivil bir yurttaş oldu. 40’ı aşkın güvenlik kamerası kaydını inceleyen bilirkişilerin savcılığa ilettiği rapordaki, “Sivil polis olduğu sanılan veya polisin yanında yer alan gaz maskeli, ellerinde cop, beysbol sopasına benzer sopa bulunan bir grubun kameralara yansıdığı, bir eylemciye sopalarla vurdukları, sokakta topluca eylemci kovaladıkları” ifadelerine rağmen, kanlı işbirliğine dair hala bir adım atılmadı.