Avukatsız arama yaptılar

|

Avukatsız arama yaptılar A Avukatsız arama yaptılar

ELÇİN YILDIRAL/BİRGÜN

Odaları tek tek ve avukat gözetiminde aranması gereken adreslere avukatsız/gözetimsiz girildi ve evler talan edildi. Avukatlar sahte delil üretimi yapılmasından endişeli

Halkevleri eski Başkanı İlknur Birol'un evine de baskın yapıldı. Kızı Bircan hakkında çıkartılan arama kararı nedeniyle evi aranan İlknur Birol şehir dışında olduğu için eve çilingir çağrılarak girildi. Aramada tüm bilgisayarlara da el koydulduğu öğrenildi.

72 SAATLİK ARAMA İZNİ
BirGün'e konuşan İlknur Birol, “Kızımla birlikte şehir dışındaydık. Arama biz yokken yapılmış. Sabah 05:00'te Terörle Mücadele polisleri geliyor. Avukatımız olmadan sadece bir komşumun refakatinde evim aranmış. Ayırca, aynı apartman da başka bir daire de annem yaşıyor. Annemin evine de girmeye çalışmışlar. Neyseki yanında kız kardeşim vardı. Polislerin eve girmesine izin vermemişler” dedi.
Birol Ailesi'nin avukatı Mehmet Ümit Erdem ise arama kararının 15 Temmuz 2013 tarihli olduğunu, arama süresinin normalde 24 saat iken bu baskın için 72 saat arama izni verildiğini söyledi.
Erdem aramalarda birçok hukuksuzluğun olduğunu şu sözlerle anlattı:

ARAMA DEĞİL TALAN
“Evde kimse yokken çilingire kapıyı açtırtıp arama yapmaları tamamen hukuksuzluk. Arama sırasında ev sahipleri, avukatları ve komşuları mutlaka olmalı. Ama burada ev sahibi de avukatı da yokken sadece bir komşunun refakatinde arama yapıldı, tutanak hazırlandı. Odalar tek tek aranması gerekirken aynı anda aranmış. Eşyalar dağıtılmış. Biri İlknur Birol'un evi diğeri kardeşinin iş yeri olmak üzere iki ayrı adrese arama kararı çıkartılmış. Arama kararında ev adresi eksiksiz yazılmalı. Ancak burada daire numarası yazılmamış. Keyfi bir şekilde üst kat komşularının da evine girip arama yapmışlar.”

'OYNAMA YAPARLAR' KORKUSU
Polislerin hakları olmamasına rağmen evdeki tüm bilgisayarları götürdüğünü belirten avukat, “Yanlarına bilgisayar getirmediklerini gerekçe göstererek, imaj almadılar. Kopyasını da bize vermediler. İçeriğine bile bakmadan evdeki tüm CD'leri aldılar. Biliyorsunuz, bilgisayar ve CD üzerinde oynama yapılabiliyor bu nedenle de kaygılıyız.
Evden, İşçi Filmleri Festivali'nden filmleri, özellikle de üzerinde “direniş”, “grev” yazan filmleri ve Birikim Dergileri de dahil pekçok dergiyi aldılar.”

TALCİD ORGANİZASYONU
Av. Erdem, evde arama yapan Terörle Mücadelede görevli sivil polislerin, Gezi Pakı'nda kendilerinin de olduğuğunu, en ön safta bulunduklarını, biber gazı yediklerinde insanların talcid ile yüzlerini yıkadıklarını anlattığını söyleyerek, bu durumu Gezi'deki insanların “organize” oldukları şeklinde yorumladıklarını aktardı.
Av. Erdem, usulsüz arama ile ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR
TKP'li öğrencilerin Avukatı Özgür Ufra ise, dosyada kısıtılılık kararı olduğu için müvekkilleriyle görüşemediklerini ve dosya ile ilgili bilgi sahibi olamadıklarını söyledi. Avukatlara, geç haber verildiği için arama sırasında evde bulunamadıklarını da belirten Urfa, usulsüz arama ile ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Öğrenci Kollektifleri üyesi öğrencilerin avukatı Begül Kılıçöte de geç haber verildiği için aramada bulunamadığını belirtti.
Arama kararında ayrıca, gözaltı kararı çıkartılan kişilerden tükürük örneğinin alınması kararının da yer alması avukatlardan tepki çekti.