Çocuklar inanın güzel günler göreceğiz

|

Çocuklar inanın güzel günler göreceğiz A Çocuklar inanın güzel günler göreceğiz

Gezi direnişi sonrası başlayan cadı avında dün hedef gençlerdi. Öğrenci yurtlarının da aralarında bulunduğu 100'e yakın adres basılarak çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu 30 kişi dün gözaltına alındı.

Hükümetin Gezi Parkı direnişçilerine karşı başlattığı cadı avı yurt çapında sürüyor. Dün de İstanbul operasyon ve gözaltılara uyandı.

Emniyet'in İstanbul'daki MOBESE görüntülerini inceleyip teşhis ettiği eylemcilere yönelik başlatıldığı iddia edilen operasyonlar çerçevesinde 19 ilçede 100'e yakın adres sabah 05.00 sularında Terörle Mücadele ekiplerince basıldı.
Mahkeme kararıyla yapıldığı öğrenilen baskınlarda toplam 30 yurttaş gözlatına alındı.

Suçlamalar ise şöyle: “Halkı isyana teşvik etmek”, “güvenlik güçlerine ve araçlarına saldırıda bulunmak”, “kamuya ve vatandaşa zarar vermek.”

GENÇLİK ÖRGÜTLERİ HEDEFTE

Gözaltına alınanlar arasında Genç Umut, Öğrenci Kollektifleri, Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) üyesi çok sayıda öğrenci de var.
Gözaltına alınan Kollektifler üyesi üniversitelilerin, Özgür Kütahya, Yiğit Ergün, Erdem Aslan, Gökay Işık, Cem Eraslan, Hasan Mert Kaynar, Ali Coşkun, Uğur Gümüşkaya, Ozan Erdoğan, Uğur Cucu, Deniz Can Sarıkaya ve Deniz Hasret Özçelik olduğu öğrenildi.
TGB'den de 3 kişinin gözaltına alındığı belirtilidi. TGB'nin sitesinde İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir, il yöneticisi Gizem Doğan ve il yöneticisi Barış Alpuğan'ın kardeşi Zafer Alpuğan'ın gözaltına alındığı, evlerinde arama yapılmakta olduğu açıklandı.

YİNE GİZLİLİK KARARI VAR

Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) İstanbul-Sancaktepe İlçe Sekreteri Metal İşçisi Deniz Bin'in de evinde arama yapıldığı açıklandı.
Operasyon dosyasında gizlilik kararı olduğu belirtildi.
Arama yapılan adresler arasında öğrenci yurtlarının da bulunduğu öğrenildi. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.
Toplam 56 kişi hakkında arama ve yakalama kararı olduğu öğrenildi. BirGün

Arama ve yakalama kararı çıkan isimler

Hakkında ev araması ve yakalama kararı çıkanların listesi şöyle: Cengizhan Cora, Uğur Gümüşkaya, Ramazan Akgün, Burak Sayım, Engin Uğur, Gökay Işık, Cihan Uyanık, Çağla Ural, Ozan Erdoğan, Erdem Arslan, Denizcan Sarıkaya, Andaç Yıldırım, Ersin Keleş, İsmail Cem Bulur, Tahir Özgür Kütahya, Uğur Cucu, Ali Coşkun, Yiğit Ergün, Bircan Birol, Cem Erarslan, Naim Göktaş, Damla Arslan, Sezai Keskin, Şehmuz Altay, Barış Alpuğan, Zafer Alpuğan, İbrahim Okan Özkan, Savaş Çiçek, Nevzat Behzar, Münir Aktan, Deniz Bin, Devrim Yılmaz, Düzgün Polat, Erkan Kurç, Mustafa Ali Bülbül, Selçuk Kalaycıoğlu, Deniz Umur Şahin, Hüseyin Demirezen, İlhan Çoban, Meriç Yapışkan, Okay Koçak, Umut Öner, Ceren Çoban, Hasret Deniz Özçelik, Okan Çevik, Cihan Parıltı, Ahmet Paket, Hasan Mert Kaynar, Ömer Yıldız, Güneş Atalay, Bulut Baran Korku, Uğur Karakuş, Şahin Berber, Kadir Ev, Cahit Atalay.

İzmir'de 11 tutuklama daha

İzmir'deki Gezi direnişi nedeniyle 4. operasyon dalgasında gözaltına alınan 15 yurttaştan 11'i dün tutuklandı. Böylece direniş başladığından bu yana İzmir'de tutuklananların sayısı 48'e yükseldi.
Tutuklananlar, “kamu ve özel binalarına zarar vermek, molotofkokteylli saldırı düzenlemek, halkı kışkırtmakla suçlanıyor. Eylemciler İzmir'de direnişe destek verdikleri gerekçesiyle  İzmir merkez olmak üzere İstanbul, Balıkesir, Bursa, Batman ve Manisa’daki baskınlarda gözaltına alınmıştı. Gülsen Candemir

İNSAN HAKLARI FEDERASYONU: Gezi'ye başlatılan cadı avı durmalı
Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) raporu, Gezi Parkı eylemcilerine ve sivil topluma karşı artarak devam eden baskıyı 'kaygı verici' buldu. Raporda,göstericilere karşı işlenen suçların resmi makamlardan tarafından takibinde eksiklikler ve ihmal olduğunu da vurgulandı.
“Resmi makamlar, ortamı sakinleştirmek, vatandaşların güvenliğini sağlamak ve ifade özgürlüğünü koruma altına almak yerine barışçıl göstericilere, gözlemcilere ve göstericilere yardım edenlere karşı gerçek anlamda bir 'cadı avı başlatmış durumdadır” denilen açıklamada, 5 eylemcinin polis terörüyle yaşamını yitirdiğinin ve eylemcilere saldıranların cezasız bırakılmasının altı çizildi. FİDH, ayrıca gazetecilerin de hükümet ve kolluk kuvvetleri tarafından ağır baskıya, şiddete maruz kalmasını kınadı.