AKP’yi son kez uyarıyoruz!

|

AKP’yi son kez uyarıyoruz! A AKP’yi son kez uyarıyoruz!

Kürt sorunundaki görüşmelerin geldiği aşamaya yönelik KCK yazılı bir açıklama yaparak “AKP hükümetini son kez uyarıyoruz” dedi. KCK tarafından yapılan açıklamada çözüm yolunda ikinci aşama başlamasına reğmen tek bir somut adımın dahi atılmadığı söylendi. Açıklamada en kısa sürede gerekli adımların atılmaması halinde sürecin ilerlemeyeceği ve bu durumdan AKP hükümetinin sorumlun olduğu belirtildi.

ÖCALAN’IN SAĞLIK DURUMU
KCK’nin, Abdullah Öcalan’ın sağlık durumundan duyduğu kaygının dile getirildiği açıklamada çeşitli çevrelerden birçok kez bu konuda Adalet Bakanlığına başvuruların yapıldığı belirtilirken “Ancak bugüne kadar konuya ilişkin hükümet tarafından hiç bir açıklama yapılmadığı gibi, heyetlerin çağrısına da olumlu-olumsuz bir yanıt verilmemiştir. Önder Apo’nun sağlığına böyle yaklaşan bir hükümetin, çözüm konusunda samimiyeti hareketimiz, halkımız ve demokratik kamuoyu tarafından ciddi anlamda sorgulanır ve kuşku duyulur hale gelmiştir” denildi.

‘KÜRTLERİ TASFİYE ETMEK İSTİYORLAR’
AKP’nin Suriye’de Kürtleri tasfiye etmek için Nusra Cephesi başta olmak üzere birçok çeteci grubu desteklediği söylenilen açıklamada “Rojava’daki halkımızın kazanımlarına tahammül gösteremeyen bir hükümetin,  Kuzey Kürdistan’da halkımızın halk olmaktan kaynaklı haklarını tanıması kaygıyla tartışılır bir durum arzetmektedir” ifadeleri kullanıldı. Hükümetin bu tavrından bir an önce vazgeçmesi vurgulandı.
Açıklamada, Abdullah Öcalan ile BDP heyeti arasındaki görüşmelerin bile zamanında yapılamadığı dile getirilirken “Gönderdiğimiz mektubun Önderliğe henüz ulaştırılmaması süreci yeniden tartışmayı gündemimize koymaktadır” ifadeleri kullanıldı. Hükümetin keyfi bir yaklaşımla Öcalan ile yapılan görüşmeleri engellediği söylenen açıklamada bu durumun kabul edilemeyeceği vurgulandı.

‘SON KEZ UYARIYORUZ’
KCK açıklamasının en dikkat çekici bölümünü ise, AKP’nin süreci sabote etme çabası içinde olduğu söylenilen bölümü oluşturdu. Karakol ve baraj yapımları, Öcalan ile yapılan görüşmelerdeki son durum, Suriye Kürtlerine karşı tavır konularının birlikte değerlendirildiği bu bölümde “AKP hükümetinin süreci sabote etme çabası içinde olduğu çok açıktır. Durum buyken başbakan, sözcüleri ve basın, süreci sabote etmeye doğru götüren tutumlarını görmezden gelerek, tersinden hareketimizi suçlamaya devam etmektedirler” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada KCK tarafından yapılan uyarı “Biz hareket olarak son kez AKP hükümetini uyarıyoruz.  Tüm halkımız ve kamuoyu tarafından belirttiğimiz konularda en kısa zamanda somut adımların atılmaması halinde,  sürecin ilerlemeyeceğini ve bundan da AKP hükümetinin sorumlu olacağının bilinmesini istiyoruz” şeklinde ifade edildi.