Meşru müdafa değil, cinayet

|

Meşru müdafa değil, cinayet A Meşru müdafa değil, cinayet

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Sevilay Çelenk ve Enver Özütsün tarafından hazırlanan rapor, Ethem Sarısülük'ü katleden sanık polis Ahmet Şahbaz’ın savunmalarını ve savcılığın hazırlattığı bilirkişi raporunu çürüttü. Raporda olayın meşru müdafaa değil cinayet olduğunun altı çizildi. Kamera görüntülerinin analiz edilip, temizlenmesiyle hazırlanan raporda Ethem'i vuran polis Ahmet Şahbaz için meşru müdafaa yorumu yapılmasına olanak sağlayan yorumların aksine, polisin, kalabalığın içine girmeden silahını hazırladığı tespiti yapıldı.

Ethem Sarsülük’ün abisi Mustafa Sarısülük ve ailenin avukatı Kazım Bayraktar, Mülkiyeliler Birliği’nde raporu kamuoyuyla paylaştı. Savcılığın incelettiği bilirkişi raporunun gerçeği örtbas ettiğini belirten Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, yeni raporun, olayın meşru müdafaa değil, cinayet olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

‘POLİS ALANA SİLAHLA GİRDİ’

İletişim Fakültesi hocaları tarafından vurulma anının kare kare incelendiği gösterileri paylaşan Bayraktar, “Bilirkişi heyeti iktidarın denetiminde. Bizim bağımsız bilirkişilere hazırlattırdığımız rapora göre iktidar, savcılık ve polis açıklamalarında söylendiği gibi meşru müdafaa söz konusu değil. Bu raporda polisin silahı alanda kınından çıkarmadığı, alana elinde silahla girdiği çok açıkça görülüyor. Polis mermiyi namluya sürerek üç el ateş ediyor. 3. ateş sırasında namlunun ucunu göstericilere doğru büküyor. Bu görüntüler net, öte yandan iddia edildiği gibi, polise olaylar sırasında herhangi bir taş ve cisim isabet etmiyor.”

‘ETHEM’İ KARALAYIP, POLİSİ KORUYORLAR’

Ethem'in abisi Mustafa Sarısülük ise Ethem nezdinde başlatılan karalama kampanyalarına Melih Gökçek ve Bülent Arınç'a tepki gösterdi, "Bu görüntüleri Gökçek’e armağan etmek istiyoruz" dedi. Toplantıda söz alan ÇHD Şube Başkanı Murat Çelik ise, yargılamanın durdurulması kararına tepki gösterdi.