'Dayanışma biziz, buradayız'

|

A

GİZEM UYSAL/BİRGÜN

Taksim Dayanışması bileşenleri, Gezi direnişinden dolayı süren gözaltı ve tutuklamaları kınadı. İstanbul'da Taksim Hill Otel'de yapılan basın toplantısına, Taksim Dayanışması'nı oluşturan örgütlerin temsilcileri, aydınlar, akademisyenler ve tutuklu Gezi direnişçilerinin aileleri katıldı.

Dayanışma bileşenleri açıklamalarında "Biz buradayız, taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Açıklamada ayrıca “Taksim Dayanışmasından yasadışı örgüt çıkarmaya çalışanlara açıklıkla sesleniyoruz. Taksim Dayanışması, çağrıcıları, bileşenleri, talepleri, basın açıklamaları, etkinlikleri belli, bilinen, aleni, meşru, yasal ve demokratik bir yurttaş ve kurum dayanışmasıdır" denildi.

Taksim Dayanışması'nın bir "Suç örgütü" olmadığı belirtildiği açıklamada, "Taksim Dayanışması bu ülkenin bir onurudur" ifadelerine yer verildi.

ÖZGÜRLÜKLER İÇİN BURADAYIZ

Taksim Dayanışması adına, Gezi Parkı direnişi içerisinde yer aldığı için Beykoz Belediyesi'nden atılan Şehir Plancıları Odası Yöneticisi Gürkan Akgün yaptığı konuşmada, “Taksim Dayanışması'nın 124 meslek odası, sendika, siyasi parti, mahalle derneği, taraftar grubu ve inisiyatiften oluştuğunu ve daha yeşil, daha yaşanabilir, daha insani, daha demokratik bir kent ve ülke için mücadele ettiklerini söyledi.

KİM NE DEDİ?


Toplantıda tek tek konuşma yapan bileşen temsilcileri, şunları söyledi:

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu: Kent kültür demokrasi insan hakları ve özgürlükler için buradayız.

'MARJİNALİZE ETME ÇABASI NAFİLE'


TTB Merkez Konsey Başkanı Özdemir Aktan:
Burada hekimleri temsilen buradayım. Tüm hekimler, Dayanıma'nın içerisinde yer alıyor. Taksim Dayanışması'nın marjinalize etme çabası boşunadır.

Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Zeki Arslan: Bilimi tekniği, insanlığa, toplumun çıkarı doğrultusunda kullanan bir odayız. Dayanışma'nın bileşeni olan TMMOB, hayatın her alanında mücadelesini sürdürüyor, sürdürecek. TMMOB'u torbalarınıza sığdıramazsınız. Örgüt arıyorsanız, işte örgüt burada.

KESK İstanbul Dönem Sözcüsü Mehmet Aydoğan: KESK olara nerede emek ve demokrasi mücadelesi varsa, dayanışma varsa oradayız, parçasıyız. Taksim Dayanışması'da özlediğimiz Türkiye'nin öğelerini oluşturuyor. O nedenle buradayız, Taksim Dayanışması biziz.

"BAŞBAKAN DAYANIŞMA'YI ANLAMAMIŞ"

DİSK İstanbul Temsilcisi Önder Atay:
15-16 Haziran gibi bir direnişi daha Haziran ayında tarihe yazmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Taksim Dayanışması biziz ve buradayız.

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Üstün: Eli sopalı katiller serbest bırakılırken, gençlerimizi öldüren katiller serbest bırakılıyor, Dayanışma 'suç örgütü' olmakla suçlanıyor. Başbakan, Dayanışmayı anlamamış demek ki, işte görsün Dayanışma biziz.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy: Mücadelemizi, adalet mücadelesi olarak sürdüreceğiz. Başbakan, halkı kışkırtmaya çalışmak yerine sokaklarda yükseltilen taleplere kulak vermelidir.

SDP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Şahin: AKP'nin emek, demokrasi güçlerini kriminalize etme çabası devam ediyor. Bu çabalar boşadır. Buradayız ve mücadelemizi sürdüreceğiz.

ESP MYK Üyesi Ongun Yücel: Taksim Dayanışması'nı 'suç örgütü' olarak lanse etmeye çalışıyorlar. Taksim Dayanışması, bir dayanışma ruhudur. Demokrasinin sadece sandıktan ibaret olmadığını, halkın taleplerini dile getirme ve savunmanın aracı olduğunu göstermiştir. Taksim Dayanışması biziz, dayanışmayı büyütmeye devam edeceğiz.

"SUÇLU İÇİN MECLİS'E BAKSINLAR"

İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Murat Ersoy:
Böyle olacak diyenlere karşı, hayır böyle olmayacak diyenlerin yanındayız. Her şeyi biz biliriz diyenlere karşı, hayır her şeyi siz bilemezsiniz diyenlerin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan:
Taksim Dayanışması, birliğin, birleşik gücün bir dayanışması ve adıdır. Dayanışmanın parçasıyız ve içindeyiz. Hak ve özgürlük aramak bu ülkede suç ise biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz.

Tutsak Aileleri Komisyonu adına Haydar Tunç: Taksim Dayanışması içerisinde yer almak suçsa, bu suçu bizde işledik. Çocuklarımızla aynı suçu işledik. Çocuklarımızla birlikteyiz, Taksim Dayanışması biziz.

BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu üyesi Sebahat Tuncel:
Hükümet suçlu arıyorsa Taksim Dayanışması'na değil, Ankara'ya baksın.

Sosyal Demokrasi Vakfı Başkanı Erol Kızılelma: Demokrasi ve özgürlük mücadelesinin zulmederek önlenemeyeceği inancındayız. Bu amaçla Taksim Dayanışması içindeyiz.

Türkiye Komünist Partisi İl Başkanı Hüseyin Karabulut: " Eğer bir suç örgütü aranacaksa, bakılacak yer AKP'dir. Ele başı da Tayyip Erdoğan'dır. Yıllardır bu halka ve topluma karşı suç işlemektedir. Taksim Dayanışması bir örgütlenmedir. AKP'nin de korktuğu budur zaten.