Zeki kız Amy'ye...

|

Zeki kız Amy A Zeki kız Amy

METE ÖZGENCİL

Kırk yılın başı bir tatil yapayım dedim, kaçıp gitmişsin Amy. Durduğun kabahatti. Öyle güzel ediyordun ki hakaretlerini, savunmak ayıp oluyordu seni. Red edilemez bir küfürdün dün, bugün küfür küfür esen bir rüzgâra döndün. Sosyalizasyonun buyurduğu suç ortaklığına inat cesaretin, ucuza bozduracağına bedavaya verdiğin hayatın, hakarete uğramış hissettirdi bizim had-hadde dizilmiş, biri birinin birincisi, diğeri kalanlarının kaçıncısıysa kaçıncılarını besbelli.
Benim ülkemin utanılası atasözleri vardır, o yüzden saçmalıyor genci de, geçi de.
Mesala: “Akarken dolduracaksın küpünü”
Mesela: “Su testisi su yolunda kırılır'' gibi. Bir ‘Küp’dür, ‘Testi’dir hayat bizde. Bizde suçlu ‘Küp’ ya da ‘Testi’dir.
Ne ‘Yol’ suçludur, ne ‘Kol’, ne ‘Kul’.
İlerde muhtaç olmak kaçınılmazdır bizde. Gelecek ürkütmelidir herkesi. Herkes benzemelidir ayıbıyla birbirine. Eşitlik budur bizde. Herkes ruhunu satışa sunarken “Ya satılmazsa” diye korkmalıdır, arkadaşlık budur bizde.
“Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar”,
“Vur ensesine al lokmasını”,
“Allah çirkin şansı versin” ,
“Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca” yok mu sizde.
Bizde ZEKİ; uyanık demektir.
Bizde DÜRÜST; salak demektir.
Bizde SANATÇI; şarkıcı demektir.
70’lerde BİZDE, bakır leğenleri satıp ucuza (Testileri de), gıcır gıcır plastik kovalar, leğenler aldı anneler, kaynanalar sevinçle. O gün bugün duruyorlar öyle her yerde sere serpe, inatla. Su yolunda kırılmak ne kelime, bir bin yıl daha duracaklar çizik, çarpık, çurpuk, ağzı bir yerde, burnu öbür, ruhu obur, yanak kulunç, gözler kefal, saçlar peruk, alnı arsız, koltuk altları löpür.
AMAAAN ÖLÜMLÜ DÜNYA denir bizde. BOŞVER yok mu sizde.
Keşke burada olsaydın. Uzun yaşar, rezil olurdun uzun uzun.
İnsan olduğuna utandığın gün, bir reklam filminde oynar doldururdun küpünü. Küp önemlidir bizde. Biri zeki oldu mu, ‘Zeka küpü’dür bizde.
Niye mi pek takan yok bu ‘BİZ’i?
Bİ de bi anlayın bakın biz neler diyoruz bu dille birbirimize, hatta size.
Sevgilerimle Zeki kız Amy'e.