YASA TASARISI HAZIRLANIYOR Müzik paylaşana 50 bin lira ceza

|

YASA TASARISI HAZIRLANIYOR Müzik paylaşana 50 bin lira ceza A YASA TASARISI HAZIRLANIYOR Müzik paylaşana 50 bin lira ceza

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenen “Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı” yürürlüğe girdiğinde, facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden müzik, film, e-kitap ve makale paylaşmanın cezası artacak.
Yeni düzenlemenin Fransa ve ABD’de iyi sonuçlar verdiğini söyleyen Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik, "Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarıyla film, e-kitap, makale, müzik paylaşımında bulanan ya da bir kişinin paylaşımını alıp tekrar paylaşan kişiler ilk önce uyarılacak. Kişi üç kez uyarıldıktan sonra paylaşıma devam ediyorsa bin ile 50 bin TL arasında ceza ödeyecek" dedi.
Çelik şöyle devam etti: “Tasarı için yeni bir sistem de oluşturuldu. Meslek birliklerinin oluşturduğu veri tabanlarının bulunacağı sistemde, her bir eser içinde de özel bir kod olacak. Robot yazılım, bu kodlara sahip herhangi bir eserin başka bir bilgisayara gönderilmesi veya paylaşılmasını anında tespit edecek. Sistem internetten indirdiğiniz e-kitap ve filmi mail yolu ile paylaşımınız dahilinde devreye girecek ve paylaşan kişi ceza ödeyecek.”