Hamlet Ankara’da Kürtçe konuşacak

|

Hamlet Ankara’da Kürtçe konuşacak A Hamlet Ankara’da Kürtçe konuşacak

İlk gösterimini Hollanda’da yapan Kürtçe ‘Hamlet’ ,  bugün Ankara’da Devlet Tiyatroları Şinasi Sahnesi’nde olacak.. Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen ve on gündür Ankaralıları tiyatroyla buluşturan 17. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin kapanışın oyunu Hamlet izleyicilerin karşısına Kürtçe çıkıyor.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) ve Hollanda Ras Tiyatrosu’nun ortak yapımı olarak hazırlanan Kürtçe “Hamlet” oyunu, festival kapsamında bugün Şinasi Sahnesi’nde izleyicilere Kürtçe merhaba diyecek.


SİYASETÇİLERDEN KÜRTÇE OYUNA İLGİ
Anadilde eğitim ve ikidilli yaşam tartışmalarının damgasını vurduğu Ankara’da, 17. Ankara Tiyatro Festivali’nin kapanış oyunlarından biri olan Hamlet’e siyasetçilerin ilgisi yoğun. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu oyunu izleyecek siyasilerden birkaçı. Oyuna davet edilenler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan da var.


KÜRTÇE OYUNLARA YER ZAMAN YER VAR
Festival Yönetmeni Yener Aksu TAKSAV olarak Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali olarak daha öncede defalarca Kürtçe oyunlara yer verdiklerini söyledi. Aksu, “İlk Kürtçe oyunu ‘güvenliğinizi sağlayamayız’ uyarıları arasında sahneye koymuştuk. Biliyoruz ki o günkü zorluklar karşısında durabildiğimiz için bugünkü bu ilgiyi ve güzelliği ortaya çıkarabildik” dedi.


HEBÛN AN NEBÛN
Türkiye’nin uzun yıllardır büyük acılar yaşadığını ve hâlâ daha yaşamaya devam ettiğini söyleyen Festival Yönetmeni Yener Aksu, “Herkes kendi diliyle ve aynı zamanda kendi sesiyle konuşabildiğinde ancak özgürlüklerden söz edebiliriz. İşte Kürtlerin ve bütün halkın da hem kendi diliyle hem kendi sesiyle katıldığı bir arada yaşamın mutluluğuna özlemimiz ve hasretimiz büyüktür” dedi.
Bugün sahnelenecek oyunun halkların bir arada yaşama bağına katkı sunmasını istediklerini söyleyen Yener Aksu, “Bir halkın diliyle özgürlüğü arasındaki bağın en güzel ifadelerinden birisi bugün ki oyunun başladığı an olmalı; 'Hebûn an nebûn' yani olmak ya da olmamak! İşte hakikaten bütün mesele bu! Aynı toprağı iki ayrı dilde yurt diyenlerin ortak geleceği için bütün dillerden ve bütün dillerin bir aradalığından yeni bir dili, kardeşliğin ve bir arada yaşamın dilini inşa etmek için hep birlikte daha büyük bir çaba içinde olmalıyız” diye konuştu. Ankara