Betonu kıvıran mimar

|

Betonu kıvıran mimar A Betonu kıvıran mimar

“Mimar için önemli olan, hoşuna giden şeyi yapmasıdır; başkasının onun yapmasını istediği şeyi değil. Ben bu yolu izledim.”                                     
Oscar Niemeyer


Modern mimarlığın ustası Oscar Niemeyer için Brezilya’da 3 günlük yas ilan edildi. 105’inci doğum gününe 10 gün kala solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle yaşamını yitiren dünyaca ünlü Brezilyalı mimar Niemeyer için başkent Brasilia’da cenaze töreni düzenlendi. .Niemeyer’in yıllar önce mimarlığını yaptığı hükümet binasında yapılan törene, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. 20. yüzyılın en ünlü modern binalarının tasarımını yapan Niemeyer, daha sonra memleketi Rio de Janeiro’da toprağa verilecek.
20'nci yüzyıl mimarisinin en önde gelen isimlerinden olan Niemeyer, betona estetik kazandıran mimar olarak tarihe geçti. 600’den fazla binanın mimarisine imza atan Niemeyer’ın fütürist tasarımlarının peşinde koşan çok sayıda mimar oldu. Ancak hiçbiri bu başarıyı yakalayamadı. Mimarideki ilham kaynağını  dağlarda olduğu gibi kadınların kıvrımlarından aldığını söyleyen Niemeyer “Benim eserlerimde gördüğüm ve beni etkileyen her şey var var” diyordu.
Mimaride modern dönemin Picasso’su olarak anılan Niemeyer, Birleşmiş Milletler’in New York’taki binasını da tasarlayan isim. Ülkesinde birçok sembol yapıda imzası bulunan Oscar Niemeyer, 1988’de mimarlığın Nobel’i olarak nitelendirilen Pritzker ödülünü almıştı.
O, önce ressam gibi beli kıvrılan binalar tasarladı sonra da çizdiklerinin üzerine beton döktü. Niemeyer’in Brezilya’nın başkenti Brasilia’da 1960’lı yıllarda inşa ettiği binalar, Latin Amerika’da dönüşümün sembolleri olarak kabul edildi.