Anne, ben barbar mıyım?

|

Anne, ben barbar mıyım? A Anne, ben barbar mıyım?

İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer ve bienal küratörü Fulya Erdemci bir basın toplantısı düzenleyerek 13. İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesini açıkladı. 14 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bienalin başlığı, şair Lale Müldür’ün aynı adlı kitabından alıntılandı ve “Anne, ben barbar mıyım?” denildi.
Fulya Erdemci, toplantıda kavramsal çerçeveyi anlatırken 13. İstanbul Bienali’nin odak noktasının siyasi bir forum olarak kamusal alan fikri olacağın altını çizdi. Erdemci’ye göre tanımı ve içeriği üzerine çok tartışılan bu kavram, güncel demokrasi biçimlerini sorgulayan, günümüzün mekansal-ekonomik politikalarını tartışmaya açan, uygarlık ile barbarlık kavramlarını sorunsallaştıran, ve bu bağlamda, sanatın rolünü araştıran bir matris işlevi görecek.
Bugün toplumdaki “mutlak öteki”ye işaret eden “barbar” tanımlamasının tekrar gündeme getirilmesinin neyi ortaya koyduğunu sorgulayan Erdemci, baskın ve kemikleşmiş söylemleri sarsarak, toplumdaki en zayıf ve dışlanmışların da sesinin duyurulacağı bir alan açmak adına, sanatın yeni pozisyonlar yaratma ve yeni öznellikler inşa etme potansiyeline işaret etti.


MEKÂNLAR BİENAL SERGİLERİNDE
Bienalde sergilerin yer almasının planlandığı mekânlar arasında, adliyeler, okullar, askeri yapılar, postaneler, tren istasyonları gibi eski ulaşım merkezleri, depo veya tersane gibi eski endüstriyel yapılar ve yoğun tartışmalara konu olan Taksim Meydanı ile Gezi Parkı gibi kamusal kent mekanları yer alıyor. Bunun yanı sıra, alışveriş merkezleri, oteller ve ofis-konut kuleleri gibi günümüz şehirciliğinin alametifarikalarının da sanatsal müdahalelere açılmasının düşünüldüğü aktarıldı. Toplantıda 13. İstanbul Bienali etkinlikleri arasında, 32. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek özel bir film seçkisinin de olacağı açıklandı. Bienal film gösterim programı kapsamında, barbarlık, sivil uyanış ve şehir kavramlarını tartışmaya açan filmlerin yer  alacağı belirtildi.
Bienale başvurmak isteyelerin 1 Mart 2013’e kadar, application.biennial@iksv.org adresine eserlerini ulaştırmaları gerekiyor. 13. İstanbul Bienali’ne davet edilecek sanatçılar ve projeleri Haziran ayında kesinleşecek.