‘Zengin Mutfağı’ nasıl kurtulur?

|

 ‘Zengin Mutfağı’ nasıl kurtulur? A  ‘Zengin Mutfağı’ nasıl kurtulur?

Türkiye’de 1970'li yılların zengin köşkündeki hizmetlilerin, toplumsal kavga içinde taraf olup olmama konusunda yaşadıkları olayları trajikomik bir anlatımla ele alan ‘Zengin Mutfağı’ adlı oyun gösterimden kaldırıldı.
Geçen ay sahnelenmeye başlanan, Vasıf Öngeren’in kült oyunu MHP'li 3 kadının saldırısına uğrayan oyun ardından da şehir tiyatrolarının şubat ayı listesinden çıkarıldı. Olaya ilişkin konuşan İBB Şehir Tiyatroları, "Başka oyun tercih ettik, arkasında birşeyyok" dedi. Duruma tepki gösteren yönetmen Aslı Öngören ise gerekçenin inandırıcı olmadığını belirtti.
Epik Tiyatro’nun Türkiye’deki önemli örneklerinden olan, alt sınıf insanlarının yaşamsal ve düşünsel seçimlerini sorgulayan oyun, kurt işareti yapan üç kadının saldırısına uğramış, saldırıya tepki gösteren seyirciler oyunu ayakta alkışlamıştı. Ancak oyuna saldıranlar "faşizm eleştiriliyor" diyerek oyuna karşı çıkmaya devam etti.


Karara ilişkin Akşam gazetesine konuşan Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin "Başka oyun tercih ettik, buna hakkımız var. Bu kararın özel bir nedeni yok. Açıklaması olması da gerekmiyor. Gösterilen tepki bir seyirci tepkisidir. Herhangi bir siyasi parti mensubu "oyun kaldırılsın" diyemez. Bunun kararını biz veririz...


“OYUN İLE İLGİLİ KARARDA TAKİPTEYİZ”

Yönetmen Aslı Öngören Oyunda aşçı o dönemde yaşanan olaylara yönelik, ‘Neymiş bu ölçü’ diye soruyor. "Faşizm' cevabını alınca da, 'Hay ben bu faşizmin gelmişini, geçmişini, soyunu, sopunu..." diyor. Tepkileri buna... Yönetici olduğunu söyleyen iki MHP'li bize gelip, "Oyundan rahatsızız, kaldırılmasını yönetime bildirdik. Sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.
Oyunun yazarı Vasıf Öngören'in kızı olan Aslı Öngören, "Çok kızgınım, hiçbir gerekçe inandırıcı değil. Zengin Mutfağı bir tiyatro klasiğidir. Şehir Tiyatroları, bu oyunu izlemek isteyenlerin özgürlüğüne karşı da sorumlu. Yönetim bu işin arkasında durmalı" dedi.


"SEYİRCİ SAHİP ÇIKSIN"

Başrol oyuncuları da twitter'dan destek istedi. Aşçı Lütfü'yü oynayan Murat Garipağaoğlu, "MHP'li arkadaşların tavırlarından bu konuda kendilerine epey güvendiklerini anladık. İzlemek istiyorsanız bu hafta sondur" dedi. Irmak Örnek ise, "Seyircimizin oyuna sahip çıkmasını bekliyoruz" iletisini paylaştı.

***

Twitter'da yapılan yorumlar

» İnsan kime hizmet ettiğini bilmeli' Zengin Mutfağı'nı kaldırmak isteyenlerin insanlığa hizmet etmediği kesin!
» Zengin Mutfağı'nı bu ay izlediniz izlediniz... Şubat ayı programına almamışlar. Türkiye'de sanat 'özgür'lüğünün geldiği yer!
» Şu an Türkiye için olabilecek en cesur oyunlardan biri. Ayrıca bir an bile sıkmıyor.
» Kesinlikle gidilmesi gereken bir oyun. Ayakta alkışlanmalı.
» Erk, tiyatroyu kendine rakip görüyor. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.
» İzledim, bir kez daha izleyeceğim. İyice aklıma kazınsın da ben de bazıları gibi toplumsal baskıyla sansürlenmeyeyim diye...
» Zengin Mutfağı'yla ilgili bu ihtimale inanmayı reddediyorum! EY SEYİRCİ sana gene çok iş düşer, inlet Reşat Nuri'yi bu hafta!