İstanbul’un 2013 hikâyesi başlıyor

|

İstanbul’un 2013 hikâyesi başlıyor A İstanbul’un 2013 hikâyesi başlıyor

Yenilikçi ve ses getiren filmleriyle kendi takipçilerini yaratan, 12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin programı Karaköy  Unter’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Etkinlikleriyle alternatif  eğlence kültürünü muhalif  seslerle İstanbul’a taşıyan !f, tüm heyecanıyla 14 Şubat’ta başlıyor. Kolektif bir hayal olarak işe başlayan festivalin  yönetmenleri Pelin Turgut ve Serra Ciliv, festivalin 12. yılında da, dünyanın önemli festivallerinde ilgiyle karşılanan filmleri programlarına aldıklarını söylediler. Yaşamak istediğimiz dünyaya dair kolektif bir hayal olarak başladıklarını söyleyen !f’in  yönetmenlerinden Ciliv, “Bu hayale ortak olduğunuz için teşekkürler” dedi. Turgut ise dünyanın gidişatını konuşan, tartışan insanlardan bir !f ailesi doğduğunu söyledi.
Arjantin’den Brezilya, Danimarka’dan Fransa’ya, dünyanın dört bir yanından 84 filmin gösterileceği festival24 Şubat İstanbul yolculuğunu tamamlayıp 28 Şubat’ta Ankara ve İzmir’de konaklayacak. Reha Erdem, Richard Linklater, Hong Sang-soo, Walter Salles gibi usta yönetmenlerin son filmlerinin Türkiye galalarına evsahipliği yapacak olan !f İstanbul, uluslararası yarışma Keş!f  9 film Miguel Gomes, Denis Côté, Richard Peña, Marianne Slot ve Meltem Cumbul’dan oluşan jürinin önüne çıkacak.


BAĞIMSIZ FİLMLERE YENİ SALON
Festival gösterimleri bu yıl Cinemaximum sinemalarında gerçekleşecek. !f İstanbul’un ev sahipliğini üstlenen Mars Entertainment Group CEO’su Muzaffer Yıldırım “Türkiye’deki bazı Cinemaximum sinemalarında, bağımsız filmlerin gösterileceği salonlar yaratılacağının müjdesini verdi. BirGün

***
Dostumuz Pınar’ın yanındayız


Festival tanıtım programı öncesinde Selek hakkında müebbet hapis cezası verilmesini eleştiren Ciliy; “Dostumuz  Pınar’a yapılanın büyük bir haksız. O, bugüne kadar yazdığı ve anlattığı hikâyelerle hepimizin kalbini yumuşatabilmiştir. Ve biz, film festivali olarak yapılabilecek en önemli şeyin insanların hikâyelerini dinleyebilmek ve anlayabilmek olduğuna inanıyoruz. Pınar’ın yanındayız. Sonuna kadar onu destekliyor ve seviyoruz” dedi.