Balkanlar’ın Altın Ayı zaferi

|

Balkanlar’ın Altın Ayı zaferi A Balkanlar’ın Altın Ayı zaferi

Bu yıl 63.sü düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali Berlinale’den Balkanlara ödül yağdı.
Romanyalı yönetmen Calin Peter Netzer’in ‘Child’s Pose’ adlı filmi Altın Ayı’nın sahibi oldu. Başrolünü Luminita Gheorghiu’nun canlandırdığı ‘Child’s Pose’ oğlunu hapisten kurtarmaya çalışan bir annenin hikâyesini konu ediyor.
Wong Kar Wai'nin jüri başkanlığınındaki festivalde, Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic'in ‘An Episode in the Life of an Iron Picker/ Demir toplayıcısının hayatından bir kesit’ filmi büyük jüri ödülü kazanırken filmin oyuncusu Nazif Mujic ise en iyi erkek oyuncu ödülünü alarak bir sürprize imza attı.
Türkiye’den 4 film yer aldığı Berlinale kapsamında kısa metrajlı filmler arasında gösterilen Köken Ergun'un 'Aşure' adlı filmi Alman Yabancı Akademisyen Değişim Programı Kısa Metrajlı Film dalında ödül kazandı.

EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ İRAN'A

En iyi senaryo, İranlı yönetmen Cafer Panahi'nin filmi Closed Curtain'e giderken en iyi yönetmen ödülünü 'Prince Avalanche' filmiyle ABD'li David Gordon Green kazandı. Festivalde en iyi kadın oyuncu Sebatian Lelio'dan 'Gloria' filminde Paulina Garcia, Alfred Bauer Ödülü ise Denis Cote'nin 'Vic Flo ont vu un ours' filmine verildi. Kim Mordaunt'un The Roccket filmi ilk kez gösterime giren en iyi film ödülünü aldı. Festivalin mansiyon ödülünü ise Joao Viana'nın The Battle of Tabato filmi aldı.
Festivalin Uluslararası Kısa Film yarışması dalında ‘Altın Ayı’ ödülünü Jean Bernard Marlin'in The Runaway filmi kazanırken diğer bir kısa film Stefan Kriekhaus'un ‘Die Ruhe Bleibt’ filmi ‘Gümüş Ayı’ ödülü kazandı.