Ttnetmuzik'ten Kürtçe sansürü!

|

Ttnetmuzik A Ttnetmuzik

Geçtiğimiz günlerde çıkan ‘Nû’ isimli albümü www.ttnetmuzik.com.tr adresinde yayınlandıktan sonra kısa bir sürede 100 bini aşkın kişinin dinlemesiyle birinci sıraya yerleşen Newroza’ya site tarafından müdahale edilerek, albüm tüm listelerden silindi.

 
Türkiye’de ayrımcılıkla suçlanan ama hayatın her alanında ayrımcı muamelelere maruz kalan Kürtler, artık büyük paylaşım siteleri ve internet ortamında da ayrımcılığa ve hileye maruz kalıyor. Sanal ortamda en çok müzik dinlenen paylaşılan ve alandaki payıyla en büyük site olan ttnetmuzik.com.tr, Kürt sanatçı Newroza’nın yeni çıkan ‘Nû’ isimli albümünü yayınladı. Ancak kısa bir sürede ‘Şazdeh Sali’ isimli ezgi 104 bin 987 kez dinlenince, Newroza ttnetmuzik.com.tr platformunun birinci sırsına yerleşti. Bir süre birinciliği kimseye kaptırmayan Newroza’ya sahtekarlıkla müdahale eden site yetkilileri, albümü tüm listelerden sildi.
 
Paylaşım sitesi Facebook'ta yapılan reklamlar sonucunda sadece 7 günde ‘Şazdeh Sali – Newroza’nın dinlenme sayısı 104 bin 987 oldu. Newroza’nın bu başarısı site yetkililerini rahatsız etmiş olacak ki, hiçbir açıklama dahi yapılmadan albüm birden yok oldu. Üstelik Newroza hayranlarınca site yetkililerine gönderilen binlerce e-postanın da sonuçsuz kaldığı öğrenildi.
 
Newroza, Kürt müziği formlarının değişik yönlerini deneyerek farklı bir çalışmayla müzik dünyasına adım attı. Bu ilk albümünde yer alan 4 eser hariç diğer eserlerin sözlerini, bestelerini ve düzenlemelerini kendisi yapan Newroza’nın Nû (yeni) adlı albümü her ne kadar pop müziğin bütün özelliklerini taşısa da, etnik müzik, sanat müziği ve balkan müziklerinin esintilerini barındırıyor.
 
Kürt müziğinin temelini oluşturan folklorik eserler ve dengbêjlik geleneği geçmişte birçok sanatçının temel kaynağı oldu. Geleneksel Kürt müziği üzerinden yapılandırılan modern Kürtçe müzikler her geçen gün, yeni bir çalışmayla ve yeni bir denemeyle evrimini sürdürüyor. Ancak bu gelişim süreci beklenen hızda gerçekleşmiyor. Bu nedenle Kürt müziğinde belli isimler dışında yeni starlar ortaya çıkamıyor. Her ne kadar yeni starların ortaya çıkması ve Kürt müziğinin çeşitlenmesi önünde sosyo-politik sorunlar engel gösterilse de, son zamanlarda kayda değer çalışmalar da ortaya çıktı. Çeşitli müzik grupları, sanatçılar ve müzisyenler rock, pop, jazz ve diğer müzik türleriyle Kürtçe müziği modern dünya müziği içinde hak ettiği yere koyma çabalarını sürdürüyorlar. Bu alanda Kürt diasporası arasında epeyce kayda değer çalışmalarıyla dikkat çeken sanatçılar kendisini ispatladı.
 
Newroza da bu çeşitlemenin ve modernleştirme çabasının bir diğer parçası olarak dikkat çekiyor. Newroza büyük bir cesaret örneği göstererek bu ilk albümünün bütün eserlerinin bestelerini ve düzenlemelerini kendisi yaptı. Albümünde yer alan dört eser hariç diğer eserlerin sözleri de kendisine ait. On eserden oluşan ‘Nû’ albümü, geniş bir enstrüman yelpazesi ile farklı bir yapım olarak karşınıza çıkıyor. Newroza, pop soundunda bir çeşitleme olarak tasarladığı bu albümünde, batı pop müziği soundu ile Kürt Müziği’nin karakteristik bazı unsurlarını sentezleyerek yaptığı eserleri, buğulu sesiyle icra ediyor.
 
(anf)