Sagopa'nın düşü, iktidarın izdüşümü

|

Sagopa A Sagopa

Sistemin yarattığı tahribattan rahatsız olan Sagopa’nın zorunlu din dersleri hakkındaki açıklamaları, ‘Sagopa’nın düşü’nün iktidarın izdüşümü olduğunu gösteriyor

BirGün Genç ekibi olarak bu hafta hangi konuyu işleyelim diye düşünürken, bir de baktık ki o gençliğin isyankâr sesi olan Sagopa Kajmer, isyanlardaymış… İsyan sözcüğünü baskılara karşı özgürlük olarak algıladığımızdan, önce heyecanlandık. Dedik ki ‘nedir bu Sagopa’nın isyanı, bir araştıralım’. Fakat Sagopa’nın isyanını gördüğümüzde ‘Sagopa’nın Düşü’nün iktidarın izdüşümü olduğunu gördük.

‘BEN TÜRK’ÜM, SUBHANEKE İLE BÜYÜDÜM’
Sagopa Kajmer, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında kendisine ‘sessiz çoğunluğun sesi’ pozları takınmış. Fakat bu ses öyle bir ses ki, ‘ne mozaiği ulan, mermer, mermer’ cinsinden bir ses bu. Neyse biz daha fazla konuşmayalım, sözü Sagopa’ya bırakalım:

Sagopa Kajmer: Okullardan din dersini de kaldırdılar, Artık içleri rahat etmiştir. Cuk diye oturdu artık Türkiye.

Spiker: Oradan da isyankâr gençlik çıkıyor (Kime, neye isyan, anlaşılamıyor!).

Sagopa: Ya tabii ki. Biz küçükken Sübhaneke duasını ezberledik, sınav olurduk. Şimdiki nesil seçmeli olarak din dersi görüyor, benim ağırıma gidiyor. Abi ben bir Türk delikanlısıyım. Kaldırın beden dersini kaldırın ya… Neyiniz var ki, beden dersinde iki basket atıyorsunuz başınız mı göğe eriyor. En azından Allah’a da biraz yaklaşırsın Sübhaneke okuyup.

Spiker: Beden dersinde çok askeri bir nizam vardır. Hazır ol-rahat vs.

Sagopa: Askeri nizam askeriyede olur, başka hiçbir yerde olmaz ,orası ayrıdır.

Kolera: Evet, birçok insan spor yapmayı sevmeyebilir…

ZORUNLU DİN İÇİN ‘BEDEN KALDIRILSIN’ AÇILIMI

Programda Sagopa’nın ağrına giden konuya değinsek Sagopa’nın ağrına bir kez daha gider miyiz diye düşünüyoruz. Ağrına gidebileceğimizi düşünüp giriş yapalım o zaman:  Sagopa, programda farklı düşüncelere tahammülsüzlüğünün tipik örneklerini veriyor. Öncelikle kendisinin bir Türk delikanlısı olduğunu söylüyor. Türk olması, aynı zamanda Müslüman olduğu anlamına geliyor tabii! Türk-İslam senteziyle yoğrulduğu her halinden belli olan Sago, din dersini kurtarmak için, beden dersini kurban etme çabasına giriyor. Biz çok severdik beden derslerini. Okuldaki tek tip kıyafetlerimizi çıkarır, spor kıyafetlerimizi giyerdik. (Bazen giyemezdik, paramız olmadığından alamazdık. Ama bu da başka bir çalışmanın konusu olsun).Şu ‘rap-rap, rahat-hazır ol’ faslı bitse de futbol, basketbol, voleybol vs oynayalım derdik, sağa sola koşturup sucuk gibi terlerdik.

Sessiz çoğunluğun isyankâr sesi olan Sago’nun, milyonlarca insana, istememesine rağmen din dersi verilmesi (İslam Dersi) ağrına gitmiyor. Çünkü Sagopa bir Türk, Türkler Sübhaneke ile büyümeli ve sevmeyen ‘çekip gitmeli’.  Sago’nun yaptığı şey, tevekkül edilmemesine karşı isyandan başka bir şey değil.

Ekşi Sözlük’ten Mordorlu Ziya’nın da kafası allak bullak olmuş bu hususta, “Ben bu adamın müziğini, sözlerini falan çok beğenirdim, severdim, dinlerdim ama bi haller olmuş la buna. Ya ben, lan, neyse, bi şey demiyorum” diyor. Biz de 'bi şey' demiyoruz artık!