Marksist tarihçi yazar Eric Hobsbawm yaşama veda etti

|

Marksist tarihçi yazar Eric Hobsbawm yaşama veda etti A Marksist tarihçi yazar Eric Hobsbawm yaşama veda etti

Marksist gelenekten en çok okunan, etkili İngiliz entelektüel ve tarihçi Eric John Ernest Hobsbawm 95 yaşında yaşama veda etti. Hobsbawm yaşamı boyunca ülkenin en önemli kamusal aydınlarından biri oldu. Eric Hobsbawm hatırı sayılır, Marksist gelenekten gelen en çok okunan, etkili bir İngiliz entelektüel ve tarihçiydi. O Birinci Dünya savaşı için Fransız devriminden uzun 19. yüzyıl ile ilgili üç ciltlik bir serinin yanı sıra en çok satan anı dahil olmak üzere 20'den fazla kitap yazdı. Son kitabı ise 2013 yılında yayınlanması planlanıyordu.

1989'dan sonra, Cambridge Üniversitesi ve Birkbeck College, Londra bir üniversite öğretmen olarak hayatının geçiren Hobsbawm, 1936 Komünist parti üyesi oldu. Onun komünist bağlılıklar her zaman tartışmalı oldu. Onun makaleleri birçok dergide ve düzenli olarak The Guardian’da yeniden basıldı.

Hobsbawm genel anlamda "Irklar" ve "Milliyetçilik" üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Bununla birlikte, modern çağı anlamada onun rolü yadsınamaz. "Devrim Çağı-Sermaye Çağı-İmparatorluklar Çağı-Aşırılıklar Çağı" dörtlemesi onun modern tarihe yaptığı en büyük katkılarındandır.

Hobsbawm kimdir?
Hobsbawm, Mısır'ın liman şehri İskenderiye'de doğdu ve ebeveynleri Leopold Percy Hobsbaum ve Nelly Grün birer Yahudiydiydi. Yazar; Viyana ve Berlin'de büyüdü. Eğitimini Almanca konuşulan ülkelerde yaptı. Hobsbawm, babasını 1929 ve annesini muhtemelen 1933 yıllarında kaybetti. Annesini kaybettikten sonra Londra'ya taşındılar.
Dr. Hobsbawm iki kez evlendi. İlk olarak 1943 yılında Muriel Seaman ile dünya evine giren yazar ve ikinci deneyimini Marlene Schwarz'la gerçekleştirdi. Marlene'den Julia ve Andy adlarında iki çocuğu oldu. 1998 yılında Companions of Honour oldu. 2003'de ise Balzan ödüllerini aldı.
Eğitimini Prinz-Heinrich-Gymnasium (Berlin), St Marylebone Gramer Okulu (İngiltere, Şuan Kapalı)ve Kraliyet Koleji (İngiltere) ile Cambridge'de yaptı. "Cambridge Apostles" üyesiydi.
II. Dünya Savaşında İngiliz Ordusunda "Kraliyet Mühendisleri" ve "Kraliyet Ordu Eğitimi" bölümlerinde görev yaptı.
1947 yılında, Birkbeck Coleji'ne geçti. 1960 yılında Stanford Üniversitesinde Misafir Profesör oldu. 1970 yılında Profesör ve 1978 İngiliz Akademisi üyesi oldu.
İnglizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca konuşabilir, Avusturya, Portekizce and Katalanca yazabilir.