'Kazım Koyuncu Kültür Merkezi kapatılamaz!'

|

A

Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’nin (KKKM) keyfi şekilde kapatılmak istenmesi karşısında kültür merkezi üyeleri ve gönüllüleri bir basın açıklaması yaptı. 28 Kasım Çarşamba günü derneğe gelerek kapatma için iki gün süre veren polis, tekrar geldiğinde karşısında kültür merkezine sahip çıkanları buldu.
 
Sendika. org'un haberine göre; Kültür merkezi içinde yapılan toplantıda, üyelere ve gönüllülere bir bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirme toplantısında “Derneğin lokal görünümünde olduğu” iddiasıyla kapatılmak istendiği belirtildi.
KKKM gönüllüleri, kültür merkezinin kapatılmak istenmesinin asıl nedeninin piyasalaştırmaya ve gericiliğe karşı parasız kültür sanat faaliyeti yürütmesi olduğunu ifade ederek, kültür merkezinin kapatılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
 
KAPATMAK İÇİN BAHANE'
Avukat Erkut Güzel, derneğe tebliğ edilen herhangi bir kapatma kararı olmadığı gibi kapatma kararının kimin tarafından alındığının da belli olmadığını aktardı. Güzel, ayrıca “lokal” gerekçesiyle para cezasının tebliğ edildiğini, kapatma cezasının tebliğ edilmediğini hatırlattı.
“Onların dernek anlayışı kahve işleten, kumar oynatan derneklerdir; bizim dernek anlayışımız farklıdır” diyen Güzel, mekanın dernek tüzüğünde belirtilen faaliyetlere göre düzenlendiğini ve lokal olarak nitelendirilmesinin mümkün olmadığını belirtti.
 
GÖNÜLLÜLER SAHİP ÇIKIYOR
Konuşmaların ardından kültür merkezinin önüne çıkan üye ve gönüllüler burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Başkanı Kenan Yeşilova okudu. Yeşilova, derneğin kapatılma süreci hakkında bilgi verdi. “Denetlemeye gelen iki memurun masa diziliminden dolayı derneği lokale benzetmesi nedeniyle bu süreç yaşanıyor” diyen Yeşilova, asıl amacın parasız bir şekilde kültür sanat faaliyeti yapan kültür merkezinin susturulmaya çalışılması olduğunu belirtti.