Kan Kardeşim de !f'e geliyor

|

Kan Kardeşim de !f A Kan Kardeşim de !f

Bu yıl da yılın ödül avcısı filmleri ve partilerden söyleşilere zengin içeriğiyle dikkatleri üzerine toplayan 12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin programı açıklandı. 14 Şubat’ta İstanbul’dan yola çıkacak olan festival, Sundance’ten Berlin’e, Cannes’dan Toronto’ya, festivallerden ödüllerle dönmüş filmler Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. 28 Şubat’ta ise Ankara ve İzmir’e uğrayacak olan festivalin programın en taze ödüllü filmi ise, bağımsız sinemanın kalesi Sundance’te belgesel dalında Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Blood Brother/Kan Kardeşim.

 
 
OSCAR YARIŞINDAN ÖNCE İSTANBUL’DA
Festival programında, Oscar ödülleri için yarışan, sinemaseverlerin merakla beklediği iki film yer alıyor. Ben Lewin’in bağımsız sinemanın kalesi Sundance’den seyirci ve jüri özel ödüllerini toplayan, Oscar’larda Helen Hunt’a yardımcı kadın oyunculuğu adaylığı getiren The Sessions/Aşk Seansları, yılın bağımsız hiti. Çocuk felci nedeniyle engelli kalan ve zamanının çoğunu solunum cihazına bağlı geçiren Mark’la seks terapisti Cheryl arasındaki ilişkiyi anlatan filmin, Amerika’da on yedi yaşından küçüklerin tek başına izlemesi yasaklandığını hatırlatalım.
Oscar’larda “Yabancı Dilde En İyi Film” dalının en güçlü adaylarından War Witch/Savaş Cadısı, bulunması neredeyse imkânsız olan ‘beyaz horoz’un peşinden gizemli bir albino kasabasına kadar giden genç bir çiftin imkânsız aşk yolculuğunun hikâyesi. Film, henüz 15 yaşında olan ve ilk sinema filmiyle Berlin’de Ekümenik Jürisi’nden kadın oyuncu ödülünü alan Rachel Mwanza’nın oyunculuğuyla büyülüyor.
 
***
En iyiler, ödüllü filmler
Werner Herzog ve Errol Morris’in yapımcılığını üstlendiği, ‘The Act of Killing /Öldürme Eylemi’; festivalin jürisi biri olarak İstanbul’a gelecek Miguel Gomes’in Berlin’den FIPRESCI ve Alfred Bauer ödüllerini alan ‘Tabu’; Kleber Mendonça Filho’nun Brezilya’nın Recife adlı kıyı kasabasında bir mahallenin sakinlerinin yaşamlarında gezintiye çıkaran, ‘Neighbouring Sounds/Komşu Sesler’; Cannes’dan Gençlik Ödülü, Chicago’dan film ve yönetmen ödüllerinin yanı sıra Toronto, Vancouver, Los Angeles film yazarları birliği ödüllerini de toplayan, ‘Holy Motors/Kutsal Motorlar’, yönetmen Jacques Audiard’ın Marion Cotillard ve Matthias Schoenaerts’ı bir araya getirdiği, Valladolid'de en iyi film, ‘Rust&Bone/Pas ve Kemik’; Xavier Dolan’ın yönettiği, Cannes ödüllü ‘Laurence Anyways’; Sion Sono’nun Toronto NETPAC Ödülü’nü kazanan,Tÿhoku depremi sonrası yaşananları konu edinen filmi ‘The Land Of Hope/Umut Diyarı’;  Cannes’dan Jüri Büyük Ödülü’nü alan ‘Reality/Gerçeklik’, Toronto’dan seyirci ödüllü suç komedisi ‘Seven Psychopaths/7 Psikopat’; Kristina BuoÏytò’nin Karlovy Vary ve Fantastic Fest’ten ödüllü, aşkın ve tutkunun görsel koreografisini ustaca inşa eden ‘Vanishing Waves/Kaybolan Dalgalar’; İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nin gözdesi, ‘Berberian Sound Studio/Berberian Ses Stüdyosu’; Varşova’da En İyi Belgesel seçilen, ‘F*ck For Forest/Orman İçin Seviş’; Berlin’de Teddy, San Fransisco ve Torino’da izleyici ödüllerini alan, Ugandalı gey aktivist David Kato’nun hikâyesini anlatan “Call Me Kuchu/Ben Kuchu’yum” !f İstanbul’un ödüllü filmlerinden birkaçı.