Ankara uyuma tiyatrona sahip çık!

|

Ankara uyuma tiyatrona sahip çık! A Ankara uyuma tiyatrona sahip çık!

BURCU CANSU-ANKARA
 
Devlet Tiyatroları’nın kullanımındaki Akün ve Şinasi sahneleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türk Kızılayı, THY ve Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) iştiraki olan Emek İnşaat ve İşletme AŞ.’ye ait. Sahnelerin satış ihalesi, yarın gerçekleştirilecek. Hafta içi Kültür Sanat-Sen, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOBAV, DETİS, TOMEB, TAKSAV, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Tiyatro Pembe Kurbağa’nın bir araya gelerek oluşturdukları ‘Şinasi ve Akün Halkındır Platformu’ kurulmuştu. Platform öncülüğünde, Akün sahnesi önünde toplanan sanatçılar ve sanatseverler, Akün ve Şinasi sahnesine sahip çıktıklarını bir kez daha ilan ettiler. Sanatseverlerin meşale yaktığı eylemde sık sık, “Tiyatrolar halkındır, satılamaz!, Ankara uyuma tiyatrona sahip çık!” sloganları atıldı. Çok sayıda Ankaralının katıldığı eyleme Kültür Sanat-Sen, Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOBAV, DETİS, TOMEB, IŞIK-DER, TAKSAV, Ankara Sanat Tiyatrosu, Devlet Konservatuarları Derneği, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Tiyatro Pembe Kurbağa, CHP, TKP, EMEP ve Halkevleri de destek verdi.

TARİHE 'TİYATRO YIKAN İNSANLAR' OLARAK GEÇMEYİN!
Basın açıklamasını okuyan Tiyatro sanatçısı Hicran Yavuz, Akün ve Şinasi'nin yıkılıp yerine otel ve alışveriş merkezi yapılarak rant alanlarına çevrilmek istendiğini belirtirken, “Bizler tiyatroyla ilk kez bu sahnelerde tanıştık. Bu binalar sadece sizlerin kar elde edebileceği yapılar değil, Ankaralıların anılarında önemli yeri olan, birer sanat mekanıdır. Adını tarihe, 'Tiyatro yıkan insanlar' olarak yazdırmak istemiyorsanız bu hatadan bir an önce vazgeçmelisiniz. Bu binalar sahipsiz değildir. Sahnelerimiz asla terk etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
 
KİM NE DEDİ?
Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya: Şinasi ve Akün sahnesi elden çıkarılmak isteniyor. Buralar halkındır, halkın vergileri alınan bu yerler satılamaz. Kar ve zarar amacı güdülemez. Bu devlet tiyatroları, kazanmıyor denilemez. Sahnelerin ruhsuzlaşmamasına dair mücadelemiz devam edecek.
 
TOBAV Başkanı Tamer Levent: Bu coşkulu eylemde sizlere seslenirken yüreğimiz kan ağlıyor. Halk için yapılmış olan binaların halkta kalmasını istiyoruz. Biz diyoruz ki sahnelerin kapatılması, bizim insanımızın yaşam alanlarının iskeletleşmesidir. Bizler korku içinde yaşayarak demokratik olamayız. Sahneler bir ülkede demokrasi kültürünün oluşmasına doğrudan katkıda bulunan merkezlerdir.
 
DETİS Başkanı Erdinç Doğan: Burada anılarımız, çocukluklarımız, geleceğimiz satılmak isteniyor. Bu iki sahne güzel bir kadınsa o kadının gözleri sökülmek isteniyor. Göz bebeklerimiz oyulmak isteniyor. Biz göz bebeklerimizi sonuna kadar savunacağız. Görmeyelim istiyorlar, göreceğiz; duymayalım istiyorlar, duyacağız; düşünmeyelim istiyorlar, düşüneceğiz; söylemeyelim istiyorlar, söyleyeceğiz. Buralar sizlerin. Tiyatrolar sizin ve sattırmayın.

TOBEM Genel Başkanı Erhan Gökgücü: Demokrasinin tam anlamıyla işlediği ülkelerde iki tiyatro sahnesinin rant adına yok edilme girişimleri fırtınalar yaratır. Bu sahneler bir başkentte ise, sanatçı, basın sanatı korumak için el ele verirler. Bizde iki bin yılı aşkın süredir sanat baskı altında. En çokta tiyatro sanatı. Çünkü Tiyatro sanatı ulusal dilde yapılan bir bileşim olduğu için en geniş kitleye hitap edebilen, onları bir üst insancıllık düzeyinde çağıran bir sanattır.
 
CHP Ankara Milletvekili Gülsüm Bilgehan: Yapılmakta olan sadece Akün ve Şinasi sahnelerine dönük bir saldırı değil, fikir özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır.
 
TAKSAV Yönetim Kurulu Adına Abdullah Kahraman: TAKSAV olarak 17 yıldır düzenlediğimiz Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında bu salonlarda binlerce sanatseveri tiyatro ile bir araya getirdik. Sanatın en geniş kitlelere yayılması için sizleri duyarlı olmaya çağırıyorum.