'Emek' için eylem vakti

|

A

Yeşilçam denince akla ilk gelen Emek Sineması’nın yıkımı için iskele kurulması sinemaseverleri harekete geçirdi. Yedinci sanatın müdavimleri yarın saat 19:00’da Yeşilçam Sokağı girişinde buluşuyor. SİYAD bu tarihi salonun yıkımına yönelik atılacak her adıma karşı

Pazartesi gecesi Emek Sineması’nın da bulunduğu İstiklal Caddesi üzerindeki Cercle d'orient (Serkildoryan) kompleksinde inşaat çalışmaları için iskele kurulmuştu.

Cercle d'orient ve Emek Sineması’nın da bulunduğu binaların yerine Alışveriş Merkezi yapılacak. Emek Sineması'nın da bozulmadan aynen taşınacağı ifade ediliyor. Ancak, sinemaseverler için bu çok da anlam taşımıyor. Bir alışverişmerkezi içerisinde yapılacak bir sinema asla Emek Sineması olmayacak.

Emek Sineması, 26 Ekim 2009’da restore edileceği söylenerek kapatılmıştı. Ancak tüm protestolara ve kamuoyundaki tepkilere rağmen yıkıma başlamak için iskele kurularak hazırlıklar tamamlandı.

İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi ve sinemaseverler, ''Kamer İnşaat’ın yürütmekte olduğu projenin ivedilikle durdurulmasını, Emek Sineması'nın yerinde ve olduğu gibi restore edilmesini, kamusal yarar gereği ticari olmayan, bağımsız bir sinematek /kültür merkezi olarak düzenlenerek aynı ilkeleri paylaşan sinemacılar ve kurumların kullanımına açılmasını'' talep ediyor.

Bu yüzden de yıkım projesine karşı çıkmak için 16 Mart Cumartesi günü saat 19:00’da Yeşilçam Sokağı girişinde buluşulacak.

SİYAD: EMEK YALNIZ DEĞİL
Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) “Emek’i hiçbir zaman yalnız bırakmadık, şimdi de bırakmayazağız” dedi.

Son beş yıl içinde Emek Sineması'yla ilgili kararların ve yıkım sürecine ilişkin uygulamaların tamamına yakınının İstanbul Film Festivali'nin hemen öncesine denk getirilmesinin de dikkat çekici olduğu belirtildi. Açıklama metninde Türkiye’nin en güçlü uluslararası film festivalinin "amiral gemisi" olarak da nitelendirilen bu tarihi salona yönelik atılmış her yıkıcı adımla, genel çapta bir kültürsüzleştirmeye, salonsuzlaştırmaya, sinemasızlaştırmaya, festivalsizleştirmeye, sanatsızlaştırmaya biraz daha yaklaşıldığına da vurgu yapıldı.

Metnin devamında şu ifadelere yer verildi; Emek Sineması, yedinci sanatın sembolüdür; yerine dikilmesi öngörülen AVM, kapitalist barbarlığın utanç ve ruhsuzluk anıtından başka bir şey olmayacaktır. Yalnızca İstanbul'da ya da Türkiye'de değil, uluslararası kültür-sanat çevrelerinde de büyük tepki çeken bu yıkım süreci, sinemaseverlerin, sinemacıların ve sinema yazarlarının karşı koymasıyla uzun süre durdurulabilmiştir. Sermaye-devlet-hükümet-belediye-ajans işbirliğinin bu süreç içindeki "kamuoyunu ikna etme", yani kandırma girişimleri de sonuçsuz kalmış, amacına ulaşamamıştır. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, başta derneğimiz SİYAD olmak üzere bazı sinema örgütleri ve sinemaseverlerimiz, Emek Sineması'na sahip çıkma konusunda örnek bir duyarlılık sergilemişler, bir sinema salonu söz konusu olduğunda dünyada benzeri görülmemiş uzun süreli bir kampanya yürütülmüştür. Emek'in yıkımınında payı olanlar, destek verenler ise şimdiden tarihsel utançlarıyla başbaşa kalmışlardır. Gelinen son nokta itibariyle; SİYAD-Sinema Yazarları Derneği olarak, daha önce de açıkladığımız üzere, ilk kazmanın vurulduğu anda da tüm dostlarıyla birlikte Emek Sineması'nın yanında olacağımızı ilan ediyoruz. Emek'i hiçbir zaman yalnız bırakmadık, şimdi de bırakmayacağız.''