Aslı Erdoğan: Yaşadıklarım tam bir Haneke filmini andırıyor

|

Aslı Erdoğan: Yaşadıklarım tam bir Haneke filmini andırıyor A Aslı Erdoğan: Yaşadıklarım tam bir Haneke filmini andırıyor

Fransa’da Lire Dergisi tarafından ‘Geleceğin 50 Yazarı’ arasında gösterilen yazar sağlık sorunları nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Eserleri birçok dile çevrilen Erdoğan, aldığı bir edebiyat bursu ile Avusturya’nın Graz kentine giden muhalif yazar, ani bir kanamayla kaldırıldığı hastane tarafından kanaması devam etmesine rağmen kapının önüne konulduğunu söyleyerek dostlarından yardım istedi.

Telefonla ulaştığımız yazar Aslı Erdoğan durumunun çok ciddi ve yaşadıklarının tam bir sağlık skandalı olduğunu söyledi. Erdoğan “Zavallı, göçmen bir kadınsanız size yapılan muamele anlatılır gibi değil. 14 gündür kan kaybediyorum. Hastane hastane gezdim. Kanamalı halimle kapının önüne koydular. Uyuşturucusuz biyopsi almaktan tutun da yarı baygın halimle bir saat bekletmeye dek her şeyi yaşadım.”

Yaşadıklarının tam bir Haneke filmine döndüğünü anlatan Erdoğan “Haneke’nin ‘Beyaz Bant’ adlı filminde yaşanan faşizmi birebir yaşadım ve ispatlamak olanaksız” diyor. Avusturya’da katı bir sistem olduğunu söyleyen Erdoğan hasta ve hemşirelerin  tam bir işbirliği içinde olduklarını söylüyor. Bir kadın göçmen olarak sosyal ayrımcılığı iyi bildiğini söyleyen Erdoğan “Ancak doktorun bana yaptığı muamele tam bir işkence, inanın copla yapılan işkenceden daha can yakıcı oldu” diyor.

e-posta göndererek dostlarından yardım isteyen Erdoğan için bir grup hemen Graz’a hareket ederken, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere farklı bakanlıklardan yardım istendi.

Erdoğan koşulların daha iyi olduğunu düşündüğü başkent Viyana’ya geçeceğini Çarşamba günü ise Türkiye’ye dönme kararı aldığını söyledi.