Bekir Coşkun 'ihale' kurbanı mı?

|

Bekir Coşkun A Bekir Coşkun

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a, Çayırhan Kömür sahasından yeraltı işletme yöntemi kömür çıkarılmasına yönelik iptal edilen ihalenin Ciner Grubu’na bağlı Park Termik’in imtiyaz sözleşmesi kapsamına alındığını belirterek, “Bakanlığınızın EÜAŞ’a konu ile ilgili olarak bir baskısı var mıdır? İhalenin iptal edilerek sahanın tekrar Park Termik’e verilmesi ile Bekir Coşkun’un işten çıkarılmasının aynı hafta olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz” diye sordu.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek,TBMM Başkanlığı’na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Enerji Üretim AŞ'nin (EÜAŞ), Çayırhan Kömür Sahasından yer altı işletme yöntemi kömür çıkarılması işini 28 Nisan 2010 tarihli Kamu İhale Bülteni’nde ihaleye çıkardığını hatırlatan Dibek, şöyle dedi:

“Bültene göre ihaleye son teklif verme tarihi 2 Eylül 2010 olarak bildirilmiştir. Daha sonra EÜAŞ son teklif verme tarihinin 21 Eylül 2010’a ertelendiğini duyurmuştur. EÜAŞ 17 Eylül 2010 tarihli Yönetim Kurulu’nda ise açılan ihalenin iptaline karar vermiştir. İhalenin iptali Kamu İhale Kurumu tarafından yayımlanmamış, EÜAŞ’ın internet sitesinde ise ihale ilanı ihalenin yapılacağı günün akşamına kadar yer almıştır. İhalesi iptal edilen Çayırhan Kömür Sahası yeraltı işletmesi, Ciner Grubu’na bağlı Park Termik’in imtiyaz sözleşmesi kapsamına alınmıştır. Aynı dönemde yine Ciner Grubuna bağlı Habertürk Gazetesinden muhalif köşe yazarı Bekir Coşkun’un işine son verilmiştir.” Dibek, Bakan Yıldız’a, şu soruları sordu:

"EÜAŞ, ihale yapacağını Kamu İhale Bülteni ile bildirdiği halde, ihale neden iptal edilmiştir? İhalenin iptal edilmesi teklif veren firmalara bildirilmiş midir?

İhaleye teklif veren firmaların önerecekleri ücretler Park Teknik ile imzalanan imtiyaz sözleşmesinde yer alan fiyattan daha düşük ise burada bir kamu zararı oluşmamış mıdır?

İhalenin iptal edilmesi sonrasında EÜAŞ’ın Kamu İhale Kurumu’na ihale iptalini bildirmesi gerekmemekte midir? Bildirildi ise Kamu İhale Kurumu neden iptali yayımlamamıştır?

Bakanlığınızın EÜAŞ’a konu ile ilgili olarak bir baskısı var mıdır?

Çayırhan ile ilgili olarak, TBMM KİT Komisyonunda mukavele yerine yeni ihale yapılması uygun bulunduğu halde neden TBMM KİT Komisyonu’nun isteği yerine getirilmemiştir?

İhalenin iptal edilerek sahanın tekrar Park Termik’e verilmesi ile Bekir Coşkun’un işten çıkarılmasının aynı hafta olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?”

(ANKA)