Türkiye'nin 'en zengini' maaş ödemeyi sevmiyor

|

Türkiye A Türkiye

Forbes Türkiye, ''En Zengin 100 Türk'' listesini açıkladı. Mehmet Emin Karamehmet, 4 milyar dolarlık servetiyle ''en zengin Türk'' oldu. Karamehmet’in Türkiye’nin en büyük zengini olması çalışanlarını şaşırtmadı.  Çünkü, daha birkaç gün öncesine kadar, Karamehmet’in sahibi olduğu Akşam gazetesinde çalışanlara aylardır maaşlar geç ödüyordu. Çalışanlar alternatif medya kuruluşlarına “Yaklaşık 2 aydır maaşlarımızı zamanında almayı bırakın 3-4 ay öncesinin maaşlarını alamıyoruz. 3 senedir bir kez bile olsun zam alamadık. Başarılı insanlar görevlerinden alınırken, başarısız insanlar hala görevlerinin başında. Çıkarılan insanların tazminatları 7-8 ayda ödenecek sözde…” şeklinde yazılar göndererek patronlarından şikâyet ediyordu.

Bir numaraya oturan Karamehmet'in 2010 yılındaki serveti de 2,9 milyar dolar seviyesindeydi. Karamehmet’in ardınadan  ikinci sırayı 1,7 milyar dolarlık serveti 3 milyar dolara çıkan Semahat Arsel ve geçen senenin birincisi Hüsnü Özyeğin paylaştı. Onları 1,6 milyar dolarlık serveti 2,9 milyar dolara yükselen Rahmi Koç izledi.
 
EN YOKSULLA EN ZENGİN ARASINDAKİ FARK 8.5 KAT
Zenginler sıralaması böyleyken diğer yandan, Türkiye’de en üst gelir grubunda bulunanlardan yüzde 20’lik grubun toplam gelirin yüzde 47.6’sını aldığı belirlendi. En düşük gelir grubundaki yüzde 20’lik grubun gelirden aldığı pay ise yüzde 5.6 düzeyinde kaldı.

NÜFUSUN 12,5 MİLYONU YOKSUL
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2009 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasını yayımlandı. En yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkı 8.5 kat olarak gerçekleşti. Araştırma verilerine göre, kurumsal olmayan nüfusun yüzde 60.8’i kendilerine ait olmayan konutlarda otururken, yüzde 82.1’i ise yıpranmış ve eskimiş mobilyalarını yenileme ihtiyacını ekonomik nedenlerle karşılayamadı. Buna göre 2009 yılında itibariyle 72 milyon 561 bin 312 kişi olarak açıklanan Türkiye nüfusunun 12 milyon 407 bin 984'ü yoksul.

EN DÜŞÜK GELİRLİLER GÜNEYDOĞU'DA
Türkiye’de hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilir gelir 21 bin 293 TL olarak gerçekleşti. Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir ise 9 bin 396 TL seviyesinde kaldı.

İstanbul Bölgesi 12 bin 795 TL ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge oldu. Bunu, 11 bin 501 TL ortalama gelir ile Batı Anadolu Bölgesi izledi. En düşük ortalamaya sahip bölge ise 4 bin 655 TL ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.