Fitch'in açıklaması ile 'rüyadan uyandık'!

|

Fitch A Fitch

SEMİH GÜVEN/BİRGÜN

Piyasa oyuncuları günlerdir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye'nin kredi notunu artırmasını beklerken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin, krize cari açık yüzünden diğer gelişmekte olan ülkelerden daha açık olduğunu açıkladı. Açıklama ise piyasalarda adeta 'bomba' etkisi yarattı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) günlük kayıp yüzde 3'ü geçti, dolar ise 1.67 lira seviyelerine çıkarak son 28 ayın en yüksek seviyesine çıktı. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fitch Analisti Ed Parker da Türkiye ekonomisinde ısınma sinyallerinin görüldüğünü aktardı. Parker, yüksek cari açığın yarattığı belirsizlik nedeniyle, Türkiye'nin not artışının belirsiz olduğunu, Merkez Bankası'nın politika bileşininin başarısının en iyi ifadeyle "karışık" olduğunu söyledi.

İMKB'DE DİPTE, DOLAR ZİRVEDE
Fitch'den yapılan açıklama sonucunda ise piyasalarda adeta panik havası esiyor. İMKB 100 Endeksi, açılışın ardından gelen hızlı satışlarla 60 bin puanın altına gerileyerek 59.600 seviyelerine indi. Endeksteki kayıp yaklaşık 2.000 puana yaklaşırken, endeks bu değerleri en son 16 Haziran 2001’de görmüştü. Hisselerdeki değer kaybı yüzde 3’ü geçti. Türkiye günlerdir dolardaki yükselişin ne zaman ivme kazanacağını beklerken, Fitch'in açıklaması doların fitilini ateşledi. İstanbul serbest piyasada dolar 1,6720 liraya ulaşarak son 28 ayın zirvesini tekrar gördü. Böylece en son 2009 yılı mart ayı sonlarında görülen 1,6700 liranın üstü bir kez daha geçilmiş oldu. Öte yandan serbest piyasada, avro alışta 2,3770, satışta 2,3820 liralık fiyatla Türk Lirası karşısında rekor yeniledi.

SÖNMEZ: TEHLİKE YENİ ORTAYA ÇIKMADI

Ekonominin içine düştüğü durum hakkında görüşüne başvurduğumuz Mustafa Sönmez, "Türkiye ekonomisinin krize gireceği yönünde açıklamalar yapılıyor. Fakat bu tehlike aslında yeni gelişen bir tehlike değil. Türkiye, ekonomisindeki aşırı ısınmaya karşı bir süredir Merkez Bankası eliyle, bankaların munzam karşılık oranlarını artırma yoluna gitmişti. Bunun yanında Türkiye'nin ülke dışı ekonomik gelişmelerden de etkilenmemesi beklenemez. Avrupanın da yaşadığı krizin etkisi, Türkiye ekonomisini sanılandan çok daha fazla daralmaya itebilir" tespitinde bulundu.

"Dönem, derin sosyal ve politik patlamalara gebe "
Gazetemizin ekonomi yazarlarından olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Ahmet Tonak da, ekonomide yaşananları değerlendirdi. Tonak, "Geçen hafta, AKP hükümetinin, ekonominin gidişatına ilişkin bir yandan Erdoğan'ın şahsında devekuşu misali "cari açık meselesi kontrol altında" mesajı verirken, diğer yandan da Ali Babacan yoluyla "kriz kapıda, telaşlanmayın" telaşı yarattığını söylemiştim. Nihayet, bugün, Erdoğanı filan takmayan Fitch adlı şirketin Ed Parker adlı bir memuru, yüksek cari açığın yarattığı belirsizlik nedeniyle, Türkiye'nin not artışının belirsiz olduğunu söyleyiverdi ve kağıttan kaplan borsamız öğlen saatlerinde yüzde 4'den fazla değer kaybetti.  Bir başka deyişle, her şey yerli yerinde dururken maddi değerlerin kağıt üzerindeki değerleri düştü.  Daha da düşeceğini öngörmek için kahin olmaya gerek yok.  Olacağı buydu, 2008 krizi öncesinden beri söylüyoruz: yaşanan 21. yüzyılın ilk depresyonudur, en az onun kadar sürecektir.  Sonunun neler getireceğini de kestirmek zordur. Tarihten bildiğimiz, bu tür derin krizlerin derin sosyal ve politik patlamalara gebe olduğudur" şeklinde konuştu.