PTT A.Ş. kanun tasarısı kabul edildi

|

PTT A.Ş. kanun tasarısı kabul edildi A PTT A.Ş. kanun tasarısı kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülen Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş'nin kuruluşu, yapılanması ve faaliyet konularına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı, kabul edilerek yasalaştı.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam başkanlığından yapılan oturumda, tasarıya ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından elektronik oylama yapıldı. Oylamada 236 milletvekili oy kullandı. 26 red, 210 kabul çıkan oylamanın ardından kanun tasarısı yasalaştı. Yasa ile 172 yıldır kamu hizmeti veren PTT Anonim Şirket olarak faaliyet gösterecek.

SENDİKALAR NEDEN KARŞI ÇIKIYOR?

Sendikalar, 172 yıldır kamu hizmeti veren PTT'yi anonim şirkete dönüştürecek yasa tasarısına karşı ülke genelinde greve çıkmış, tasarının taşeronlaştırma ve özelleştirme sürecinin başlangıcı olduğunu savunmuşlardı.

27 Mart'ta gerçekleşen bir günlük grevde sendikalar tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer almıştı: 

“Geleceğimizi, aşımızı, işimizi elimizden alan bu tasarının geri çekilmesi için ülke genelinde tüm PTT işyerlerinde tam gün iş bıraktık” derken, tasarının alt komisyonda incelenmesinin yeterli olmadığını, yasa tasarısı geri çekilinceye kadar da üretimden gelen güçlerini kullanmaya kararlı olduklarını belirtti.

AKP Hükümeti'nin bu yasa tasarısıyla, “PTT’nin düşük ücretlerle verdiği kamu hizmetini pahalı hale getirmeyi; çalışanları esnek, kuralsız ve iş güvencesiz istihdam etmeyi amaçlamaktadır. PTT’nin sunduğu kamu hizmetini sermayenin kâr hırsına teslim etmeyi, PTT emekçilerini ise köleleştirmeyi” planladığını söyleyen Karadavut, “Oysa PTT, Posta Dağıtım Hizmetleri, Banka İşlemleri ve Lojistik (Kargo) işlemleri ile en önemli Kamu hizmetlerinden birini yerine getirmektedir ve bu yasa tasarısında “Kamu Yararı” bulunmamaktadır. Nitekim 1 Şubat 2013 tarihinde kayıtlı posta ve kargonun taşeron şirkete devredilmesiyle, 1,5 aylık süre içinde PTT’nin % 40’lık iş hacmi ve kamuoyu nezdindeki güveni kaybedilmiştir.

Kamuoyunun şunu bilmesini isteriz ki; PTT’nin Anonim Şirkete dönüştürülmesi süreci, ilk aşamada taşeronlaştırmanın önünü daha da açacak, hizmet kalitesi giderek düşecek ve pahalılaşacak, devamında da özelleştirme ile sonuçlanacaktır”