Benzinde yarışı kazanacağız!

|

 Benzinde yarışı kazanacağız! A  Benzinde yarışı kazanacağız!

GÜLŞAH KARADAĞ

Kişi başına milli gelirde dünya 62'ncisi olan Türkiye, akaryakıtta rekortmenlik yarışını bırakmıyor. Yüzde 65'i vergiden oluşan benzin fiyatıyla, al yıldızlı bayrağın zirveye çıkmasına bir 'tık' kaldı.


Türkiye, dünya ekonomi liginin 'akaryakıt' köşesinden tuttuğu rekortmenlik yarışında, son virajda atağa kalktı. Kişi başına düşen milli gelirde dünya 62'ncisi olmakla yetinen ülke, benzine art arda üç zam yaparak, zenginlerin başını çektiği 'en pahalı benzin' sıralamasında ikincilikle yetinmeyeceğini ilan etti. 97 oktan benzinin fiyatı 5,02 liraya, 95 oktan benzinin fiyatı 4,91 liraya çıktı. Yüzde 65'lik vergi oranıyla dünyayı kıskandıran benzin fiyatında, lider Norveç'i geçmeye 50 sent kaldı.

ZENGİNLER KAYBETTİ

Benzinde dünya sıralaması galon (3,7 litre) birimiyle dolar üzerinden hesaplanıyor. Son zamla birlikte, Türkiye'de benzinin galon fiyatı 9,6 dolara yükseldi. Birinci sırada yer alan Norveç'te galon fiyat 10,1 dolar. Norveç'te kişi başına milli gelir 96 bin 600 dolar (üçüncü en zengin ülke), Türkiye'de ise 10 bin 576 dolar.
'En pahalı benzin' listesinde üçüncü sırada 9,3 dolarla İsrail yer alıyor. Dördüncü 8,61 dolarla Hong Kong, beşinci 8,26 dolarla Hollanda. En pahalı benzini kullanan ülkeler listesi Danimarka (8,20 dolar), İtalya (8,15 dolar), İsveç (8,14 dolar), Yunanistan (7,92 dolar) ve İngiltere (7,87 dolar) ile devam ediyor.

YARIŞAMAZLAR!

Listede, Avro Bölgesi krizi nedeniyle zor durumda olan İtalya ve Yunanistan, yoksullaşan ekonomilerine rağmen benzin yarışına girdikleri için, bayrak yarışında Türkiye'nin yanısıra ön plana çıkan ülkeler olarak sıralanıyor. Ancak, İtalya kişi başına milli gelirde 37 bin dolarla dünya 24'üncüsü, Yunanistan 28 bin dolarla dünya 29'uncusu konumunda bulunduğu için, bu ülkeler, Türkiye kadar dikkat çekemiyor.

YÜZDE 65'İN FARKI

Türkiye'yi en pahalı benzin sıralamasında zirve yarışına dahil eden en büyük etken, yüzde 65'lik vergi tutarı. Türkiye halkının aldığı her 100 liralık benzinin 65 lirası vergiden oluşuyor. 100 liralık benzinin 26 lirası petrole, 9 lirası da rafineri ve dağıtıcılara gidiyor. Kalan 65 TL'sini de devlet ÖTV ve KDV olarak alıyor.

FİYATTA İSTİKRAR

Uzmanlar, zamların sürekliliğinin yanı sıra, vergi oranının "Doldur 20 liralık" deyince de değişmediğine dikkat çekerek, her iki unsurun AKP iktidarında benzin fiyatlarındaki istikrarın göstergesi olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor! Öte yandan, sigara firmalarının ardından Maliye Bakanlığı'nın en büyük 'vergi dairesinin' akaryakıt sektörü olduğu ifade ediliyor.