EĞİTİM GÜNDEMİ

|

EĞİTİM GÜNDEMİ A EĞİTİM GÜNDEMİ

TÜRKİYE 

MERSİN: Okan Üniversitesi’nde protesto

Okan Üniversitesi yönetimi, yurtlarda kalan ve ücretini ödeyen 500’e yakın öğrenciden ara tatil süresinde odalarını tamamen boşaltmalarını istedi. Öğrenciler, boşaltılacak odalara üniversite reklamını yapmak için liselerden getirilecek “başarılı” öğrencilerin yerleştirileceğini bildiren yöneticilerin “hoyrat” tavrını protesto etti. (www.sol.org)

 

 

HATAY: Eğitim Sen üyesi okul müdürü darp edildi

Antakya Dr. Mustafa Gençay, İlköğretim Okulu’nda müdür olarak görev yapan Eğitim Sen üyesi Tahsin Ayhan, kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğradı. Görüşme isteğiyle okul bahçesine çağırılan okul müdürü, bahçede bekleyen bir grup saldırgan tarafından sert cisimlerle dövüldü. Eğitim Sen, üyesine karşı yapılan bu çirkin saldırıyı kınadı ve sorumlularla ilgili işlemlerin bir an önce yapılmasını istedi. (www.egitimsen.org.tr)

 

 

KOCAELİ: KOÜ’de 4 öğrenci tutuklandı

Kocaelİ Üniversitesi’nde öğrenim gören 4 öğrenci, evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alınarak tutuklandı. Öğrenciler okul içinde halay çekmek, yürüyüş yapmak gibi gerekçelerle ve PKK sempatizanı olmak iddialarıyla mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme tarafından tutuklanan Seddik Cebir, Adnan Şahin, Zeliha Aldatmaz Baran Çakmak adlı üniversite öğrencileri Kandıra F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. (www.sendika.org)

 

 

ANKARA: En başarılı 500 üniversite  arasında Türkiye yok

2008’in son günlerinde en başarılı üniversiteler sıralaması (www.topuniversities.com) adresinde yayınlandı. Akademisyenlerin başarısı ve zihniyeti, akademik yayınlar (Citation index), araştırmalar, öğrenci/akademisyen oranı, personelin kalitesi, uluslararası akademisyen ve öğrenci oranı gibi pozitif ölçütlerle belirlenen sıralamada ilk 25 arasında ABD (14), İngiltere (6), Japonya (2), Avustralya, Kanada ve İsviçre’den 1’er üniversite yer aldı. Türkiye’den hiçbir üniversite ilk 500 arasına giremedi.

 

 

ESKİŞEHİR: Matematik çizgi filmle sevdirilecek

ANADOLU Üniversitesi’nin (AÜ), matematiği 7’den 70’e herkese sevdirmek amacıyla hazırladığı Karagöz ve Hacivat çizgi filmi gösterime giriyor. Üniversite rektörlüğü, matematiğin Türkiye’de de bazı çevrelerce anlaşılması zor derslerden biri olarak görülmesi üzerine bu yönde bir çalışma başlatıldığını belirtiyor. Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Koçak önderliğinde hazırlanan 13 bölümlük çizgi film, her pazartesi üniversitenin yayın organı TVA’da, daha sonra da bazı ulusal televizyon kanallarında yayımlanacak. (www.egitimgazetesi.com)

 

KONYA: Yüksek lisanslı keçeciler

Yok olmaya yüz tutan Türk el sanatlarından keçeciliği yüksek lisanslı öğrenciler yaşatmaya çalışıyor. UNESCO’nun “Türkiye’nin Yaşayan İnsan Hazineleri” listesinde yer alan 7 isimden biri olan keçeci Mehmet Girgiç, keçeciliği yaşatmak için öğrencilere işin sırlarını anlatıyor. Selçuk Üniversitesi El Dokumaları Bölümü mezunu Büşra Karakaya, yüksek lisans eğitimi alan Resim Öğretmenliği mezunu Meltem Yige ve Türk Dili ve Edebiyatı mezunu Fadime Büyüközdemimi keçeciliğin püf noktalarını öğreniyor. (www.egitimgazetesi.com)

 

İSTANBUL: İTÜ Google’a rakip çıkartıyor

İnternet dünyasında ses getiren fikirlerin büyük bölümünün yabancılar tarafından yapılması Türkiye’yi harekete geçirdi. Google, facebook, wikipedia gibi projeleri Türk girişimcilerin de yapabilmesi için şubat ayında bir kurs açılıyor. İTÜ bünyesinde eğitim verecek kursa internet şirketi projesi olanlar başvurabilecek. Kabul edilen projelerin sahipleri, üç aylık eğitime tabi tutulacak. Mayıs ayında sona erecek eğitimin ardından 30 proje sahibi, gerçekleştirilecek kapalı oturumda yatırımcı firmalarla bir araya gelecek. Yatırımcıları ikna edip sermayelerini garantileyen proje sahipleri, sanal alemde ticari faaliyete başlayacak. Girişimciler ile yatırımcıları ortak platformda buluşturmak için kurulan e-tohum.com’un açtığı okula internetten kayıt mümkün. Kursa 600’e yakın başvuru yapıldı.

Girişimcilerle yatırımcıları buluşturan etohum.com’un sahibi Burak Büyükdemir’in öncülük ettiği “İnternet Şirketi Kursu”na, sanal alemde ticari faaliyet yapmak isteyen herkes başvurabilecek. Kursun en önemli özelliği, öğrenim görenlere sermayelerini vaat etmesi. İnternet üzerinden projelerini gerçekleştirmek isteyenler bu ayın sonuna kadar müracaat edebilecek.

 

 

DÜNYA

İRAN: İranlı öğrencilerden Ürdün’e ültimaton

İranlI üniversite öğrencileri, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısını kınamayan Ürdün’ü protesto etti. Üniversite öğrencileri, Ürdün hükümetine iletilmek üzere, bu ülkenin Tahran’daki Büyükelçisine verdikleri açık mektupta, “Ürdün’den İsrail’in katliamları karşısında sessiz kalmamasını” istedi. İran’daki üniversite öğrenci birliklerinin tümünün ortak imzasını taşıyan mektupta, “Gazze Şeridi’ndeki facia, bir millet, siyasi ve askeri coğrafyayla sınırlı değil, İslam dünyasının ve tüm insanlığın meselesidir” ifadesi kullanıldı. Mektupta Ürdün Krallığına hitaben, “Filistin halkının artık kaybedecek bir şeyi yok ki mücadeleden vazgeçsin. Bundan emin olun. İnsanlığın vicdan ve tarih karşısında yargılanmaması için İsrail’e karşı tavır alın. Ebedi utanç lekesini alnınızda taşımayın. Ürdün halkının benimseyemeyeceği politikalardan vazgeçin” ifadelerine yer verildi. “Ürdün Krallığının gücünü büyük güçlerden değil, halktan alması gerektiği” belirtilen mektupta, “Ürdün Krallığı, İsrail’in masum ve sivil halka yönelik vahşice saldırılarını kınayan açıklamayı 48 saat içinde yayımlasın. Aksi halde Tahran’daki tüm temsilcileriniz İran topraklarını terk etsin” ifadesi kullanıldı. ABD’nin Tahran’daki büyükelçiliğinin 4 Kasım 1979-21 Ocak 1981 arasında 444 gün süreyle ele geçirilmesini anımsatan öğrenciler, isteklerinin yerine getirilmemesi halinde Ürdün’ün Tahran’daki büyükelçiliğini ele geçirme tehdidinde bulundu. Bu arada Tahran’daki Filistin Meydanı’nda dün İsrail’i protesto eden on binlerce kişi, “ABD’ye ölüm, İsrail’e ölüm” sloganının yanı sıra bazı Arap ülke ve liderlerinin Filistin’de yaşanan insanlık trajedisine “kayıtsız” kalmalarını ilk kez “Vurdumduymaz Araplara ölüm” şeklinde slogan atarak protesto etmişti. İranlı bazı yetkililer de “İsrail ile görüşen ve işbirliği yapan bazı Arap ülke ve liderlerini, Gazze Şeridi’ne yapılan saldırılardan sorumlu tutan” açıklamalarda bulunmuştu. (www.sol.org)

 

HazIrlayan: Mutahhar AksarI muaksari@yahoo.com