EĞİTİM GÜNDEMİ

|

EĞİTİM GÜNDEMİ A EĞİTİM GÜNDEMİ

TÜRKİYE ANKARA Yeni yüksekokullar kurulacak
BAZI üniversitelerin bünyesinde yeni fakülte ve yüksekokullar kurulacak.
Balıkesir Üniversitesi'ne bağlı Bandırma Denizcilik Fakültesi, Çukurova Üniversitesi'ne bağlı Ceyhan Mühendislik Fakültesi, Sinop Üniversitesi'ne bağlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Dicle Üniversitesi'ne bağlı Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları, Resmi Gazete'nin 5. ve 7. mükerrer sayılarında yayımlandı.
ANKARA
Danıştay, 4/C’li öğretmenin 4/B’li olmasına onay verdi
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/C maddesi kapsamında kısmi zamanlı bilgisayar öğreticisi olarak görev yapanların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak atanabileceğine dair Kırıkkale İdare Mahkemesinin kararını Danıştay Onikinci Dairesi onadı.
BİNGÖL
Gurbetçilerden öğrencilere yeni yıl armağanı
hollanda’nın başkenti Amsterdam'da yaşayan yaklaşık 18 gurbetçi tarafından, Adaklı ilçesi Karakoç Köyü İlköğretim Okulunun öğretmenleri ile yapılan görüşmeler sonunda okulun 36 öğrencisinin giyim eşyalarına gereksinimleri olduğu tespiti yapıldı.
18 gurbetçi genç tarafından başlatılan bir kampanya ile doğudaki köy okullarındaki öğrencilerin giydirilmesi için Amsterdam'da yardım toplanarak kargo yolu ile köy okuluna ulaştırıldı.
Köy Muhtarı Hüseyin Dal yaptığı açıklamada "Gurbetçi gençlerimiz tarafından yapılan yardım bizleri çok mutlu etti. Çocukların mutlu edilmesi bizleri daha da mutlu etmiştir. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz." dedi. www.bingolunsesi.com
ERZİNCAN
Üniversite öğrencileri bulundukları kentte müşteri olarak görülmekten rahatsız
GİRESUN Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap ile birlikte Erzincan Üniversitesi Erzincan Meslek Yüksekokulu ve Hukuk Fakültesini ziyaret ederek öğrencilerin sorunlarını dinledi. Rektör Büyükkasap tarafından karşılanan Vali Demir, ilk olarak okulun sorunları ve yetkililerin beklentilerini dinledi ve sorunlara çözüm üreteceklerini söyledi.
Öğrenciler Vali Demir'e kent içi ulaşım ücretleri ile ulaşımda aktarma sisteminde yaşadıkları sorunları dile getirildi.
Yaşadıkları kentte müşteri olarak görülmemek, onlar tarafından dışlanmamak isteyen öğrenciler, bu durumun barınma, ulaşım, sosyalleşme gibi pek çok ihtiyaçlarını karşılamakta engel teşkil ettiğini aktararak sosyal tesis, daha çok yurt, ücretsiz ulaşım talep ettiler.
Öğrencilerin en büyük sorunlarından birisinin de barınma sorunu olduğunu dile getirildi.
www.yenierzincan.com/F.C.
MALATYA
Dernekten
2 bin adet kitap bağışı
Darende İlçesine bağlı Ayvalı Kasabasında faaliyet gösteren Ayvalı Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği(AYEKDER), Kasabaya 2000 adet kitap bağışı yaptı.
Dernek Başkanı Ömer Budak  “Kasabamızın kitap ihtiyacının birazını da olsa karşılamak için kolları sıvadık ve Ayvalı’nın çocuklarına, gençlerine toplam 2 bin adet kitap dağıttık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
www.malatyahakimiyet.com
SİİRT
Üniversiteden
bilgisayar kursu
SİİRT Üniversitesi, Sosyal destek (SODES) kapsamında “Bilişim ve Gençlik Bütünleşiyor” projesi ile gençlere bilgisayar kursu verecek.
Bu amaçla üniversite tarafından açılacak kurs süresince 30'ar kişilik üç grup oluşturulacak ve her gruba verilecek üç aylık eğitim sonucunda sertifika verilecek.
www.siirtguneygazetesi.com
TRABZON
TEMA’dan köy
okullarına 5 bin kitap
tema Vakfı Temsilcisi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz, yaptığı açıklamada, TEMA Vakfının ana amacının doğal ve tarihi değerleri korumak, aynı zamanda toprak erozyonu ile mücadele etmek olduğunu söyledi. Vakfın “7'den 77'ye” her yaştan bin 500 gönüllüsü ile doğa ve toprak koruma bilincinin, ancak eğitim ve bilgiyle olacağının bilinciyle faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Erüz, ''Temsilciliğimiz ve gönüllüler, sosyal birey ve kuruluş olmanın verdiği sorumlulukla, eğitimin yanında sosyal dayanışma konusunda da olanaklar ölçüsünde gereksinimi olan birey ve okullara destek vermeye çalışıyor. Bu kapsamda 3 yıldır 'Her Okula Bir Kütüphane, 10 Bin Kitap' projesini sürdürüyoruz'' dedi. Proje süresince 5 bin civarında hikâye, roman, araştırma, referans ve okuma kitabı ve yardımcı ders kitabı toplandığını ifade eden Erüz, ''Bu kitaplar ihtiyacı olan il ve ilçelerin köyleri ve kentin yan mahallelerindeki 30 okula aktarıldı. Öğrencilerin kitap okuma ve bilgiyi araştırarak öğrenme alışkanlığını teşvik amacı ile okulların kitaplık ve kütüphanelerine destek verilmektedir'' dedi.
HazIrlayan: Mutahhar AksarI muaksari@yahoo.com