EĞİTİM GÜNDEMİ

|

EĞİTİM GÜNDEMİ A EĞİTİM GÜNDEMİ

TÜRKİYE ANKARA
Eğitim Sen’den bir hukuk zaferi
DanIŞtay, 30 Eylül’den sonra göreve başlayan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmemesini düzenleyen kararın yürütmesini durdurdu. Milli Eğitim Bakanlığının 30 Eylül’den sonra göreve başladığı gerekçesiyle öğretim yılına hazırlık ödeneği alamayan öğretmenlerin mağduriyetini gidermek üzere valiliklere gerekli duyuruyu yapması gerekiyor. Davacı sendika Eğitim Sen, mahkeme kararının takipçisi olacaklarını belirtti. www.egitimsen.org.tr

ANKARA
‘Almanca ve Fransızca öğretmenlerine kadro verilsin’
DSP Genel Sekreteri ve Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, kadro vermediği için yıllardır ataması yapılmayan Almanca ve Fransızca öğretmenlerinin mağduriyetinin giderilmesini istedi. Erçelebi yazılı açıklamasında: "Yıllardır atama bekleyen Almanca ve Fransızca öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu alanda kadro verilmediği için mesleklerini icra edememektedir. Avrupa Birliği, ikinci yabancı dil şartını getirdiğinden birçok okulda Fransızca ve Almanca dersleri müfredata eklenmiştir. Ancak ilgili bölümlere öğretmen ataması yapılmadığı için dersler ya boş geçmekte ya da Almanca ve Fransızca bilmeyen İngilizce öğretmenlerine bu derslere girme hakkı verilerek bölüm mezunlarının önü kesilmektedir. Ülkemizdeki yabancı dil eğitim programları, ilköğretim kademesinden başlayarak, Avrupa Konseyi'nin belirlediği standartları gerçekleştirecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı yıllardır kadro bekleyen Fransızca ve Almanca öğretmenlerinin mağduriyetlerini gidermeli, atamalarını yapmalıdır” dedi.

İSTANBUL
Öğretmene “hızma” cezası
Mİllİ Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EĞİTEK) yetkilileri, burnunda “hızma” olduğu gerekçesiyle bir öğretmenin sınavdaki gözetmenlik görevini iptal etti. Kadıköy'deki bir okulda sınav gözetmeni olarak görevlendirilen öğretmen Özlem Yalçın, görev yerine vardığında EĞİTEK temsilcisinin ve okul müdürünün “burnunda da hızma var” tepkisiyle karşılaştı.
On iki yıldır taktığı hızmanın derslere girmesine engel olarak görülmediğini belirten Özlem Yalçın, yetişkinlerle ilgili bir sınav gözetmenliği için sorun olarak görülmesine bir anlam veremediğini belirtti. Yalçın, görev yapmasını engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. www.sol.org.tr

MUĞLA – BODRUM
Öğretmenlere baskı eylemi
EĞİtİm Sen Bodrum Temsilciliği üyesi öğretmenler, öğretmenlere yönelik baskı ve sürgünleri protesto etmek amacıyla Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde alkışlı protestoda bulundu. Protesto eylemine CHP Bodrum İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk, Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Cahit Yaka, Yeşiller Partisi Türkiye Eş Başkanı Bilge Contepe ve çeşitli meslek gruplarından vatandaşlar katıldı.
Grup adına bir açıklama yapan Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği Sözcüsü Ali Cavit Nacar'ın ilçede öğretmenlere yönelik baskı ve yıldırma politikalarının artarak devam ettiğini belirttiği açıklaması şöyle: "Okul müdürlerinin idari değil keyfi uygulamalarına itiraz eden başarılı öğretmenler, `takdir' edileceklerine sürgüne gönderilmekte. Son iki hafta içerisinde iki öğretmen hakkında asılsız iddialarla soruşturma açıldı, bir öğretmen sürgüne gönderildi.
Ayrıca Gündoğan Fahriye Ilıcak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ercan Keskin'in öğretmenlere yönelik küfür ve hakaretli konuşmalarına tepki gösteren öğretmen Hasan Yücel hakkında soruşturma açıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özcan'ın taraflı, öğretmenlerin sicili ve geleceğiyle oynanacak şekilde yapılan uygulamalar eğitim camiasının yanısıra velileri de isyan ettirir hale getirdi. Bütün bu uygulamalar öğretmenlere ve demokrasiye yapılan saldırıdır.
Mağdur edilen öğretmenlerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz. Haksızlığa uğrayan öğretmenlerimizin haklarını geri almak için de tüm yasal işlemleri başlattık. Baskılara boyun eğmeyen öğretmenlerimizi bu mücadelede yalnız bırakmayacağız.”
www.muglayenigun.com

MUĞLA - FETHİYE
Dershane borcu intihara götürdü
MuĞla’nın Fethiye ilçesinde 48 yaşındaki anne Emine Sipahi'nin dershane borcunu ödemedi gerekçesiyle tutuklanması üzerine 18 yaşındaki oğlu Soner Semih Sipahi  annenin cezaevine girmesinin ardından olayın kendisinin yüzünden yaşandığını düşünerek “Bu duruma daha fazla dayanamayacağım” yazılı not bırakarak intihar etti. Baba Sipahi oğlunun ölümünden dershaneyi sorumlu tutarken, “Bizi çok zor duruma düşürdüler. 1.000 liralık borcu faizlerle 5 bin lira yaptılar” dedi. Sipahi, evlerini satarak borçlarını ödemeyi düşündüklerini söylerken “Dershane yönetimi biraz daha bekleseydi, hem karım cezaevine girmeyecekti, hem de çocuğum bu duruma düşünüp intihar etmeyecekti” dedi. www.sol.org.tr

NEVŞEHİR
Eğitimciler icralık oldu
Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kurumlarda çalışan 56 personelin maaşlarına haciz geldiğini açıkladı. Uğur, yaptığı açıklamada, memurların içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. Uğur, icralık olan eğitimci sayısının da buna bağlı olarak her geçen gün arttığını dile getirdi. Yaklaşık yedi yıldır memur maaşlarına yapılan sembolik zamların özellikle tek maaşlı öğretmen, hizmetli ve memurları vurduğunu belirten Uğur, sendika olarak dile getirdikleri "Memurlar kredi kartlarına esir düştü" şeklindeki görüşlerinin doğruluğunun da ortaya çıktığını ifade etti. Kredi kartlarının iptal edilmesi durumunda her memurun açıktan bir maaş bankalara borçlu olacağına dikkat çeken Uğur, "Ancak olayın boyutu geçtiğimiz süreç içinde daha da vahim hale doğru gitmektedir. Zira Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nden aldığımız resmi rakamlara göre Mart 2010 tarihi itibari ile 56 Milli Eğitim personelinin maaşlarına haciz konmuştur. Bu sayının çok daha yükseklere ulaşmasından endişe etmekteyiz. Yetkililerin eğitim camiasının içinde bulunduğu duruma kulak vermelerini istiyoruz." diye konuştu.ayı değiştireceğini söyleyen AKP’nin Tekel işçilerine yönelik saldırısı protesto edildi. www.sol.org

NİĞDE
Niğde Eğitim-Sen imza kampanyasına başladı
EĞİtİm Sen’in merkezi olarak başlattığı “Kamusal eğitim–kadrolu çalışma-demokratik yaşam” talepli imza kampanyasının standı, 3 Nisan 2010’da Niğde’de düzenlenen kitlesel bir basın açıklaması ile açıldı. Beş gün sürdürülmesi planlanan kampanyada toplanan imzalar yarın düzenlenecek bir basın açıklaması ardından Niğde Valiliğine verilecek. Niğde Eğitim Sen başkanı Göksel Rıza Özkan tarafından okunan basın açıklamasında demokrasi ve özgürlükler adına anayasayı değiştireceğini söyleyen AKP’nin Tekel işçilerine yönelik saldırısı protesto edildi.

BELÇİKA
Eğitime teşvik
BelÇİka’da Türk ve Kuzey Afrikalı gençlerin yerlilere göre daha az oranda okuyor olmalarından dolayı Yabancı Kökenli Kız ve Kadınları Destekleme Merkezi (SAMV) tarafından yüksek eğitime teşvik konulu bir broşür hazırlandı. SAMV 'WINst FOR LIFE- haal een diploma' başlığıyla yayınladığı broşür ile yabancı kökenli gençleri yüksek eğitime teşvik etmeyi amaçlıyor. SAMV adına açıklama yapan Nele Spaas, yüksek eğitimdeki Türk ve Kuzey Afrikalı gençlere dair oranların hala düşük olmakla birlikte, son 10 yılda arttığını belirtti. Brüksel Serbest Üniversitesi’nde (VUB) yapılan bir araştırmaya göre ise yabancı kökenli gençlerin meslek okulları yerine üniversiteleri tercih ettiği tespit edildi. En ilgi çeken alanların ekonomi, hukuk ve sosyal bilimler olduğu belirtilirken araştırmada bu alanların yabancı kökenlilere kendi çevrelerinde daha yüksek bir statü kazandırması sebebiyle tercih edildiği eklendi.

HİNDİSTAN
Öğretmenlerden protesto
Lucknow Üniversitesi ile Birleşik Kolej Öğretmenleri Derneği 31 Mart’ta ortak protesto eylemi düzenledi. İki saatlik oturma eylemi sırasında öğretmenleri ağızlarına siyah bant taktılar.  Öğretmenler Aralık 2008 ile Haziran 2009 tarihlerini kapsayan yaklaşık 322 bin 580 dolar tutarındaki alacaklarının hemen ödenmesini istiyorlar. www.wsws.org

Hazırlayan: Mutahhar Aksarı muaksari@yahoo.com