‘İnsan okur ama MEB okutmaz!’

|

‘İnsan okur ama MEB okutmaz!’ A ‘İnsan okur ama MEB okutmaz!’

EĞİTİM GÜNDEMİ

ANKARA
‘İnsan okur ama MEB okutmaz!’

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, kendi sunucusu üzerinden internete bağlanan bilgisayarların bazı WEB sitelerine girişini engelliyor. MEB bu işlemi, TELEKOM’a verdiği bir talimatla gerçekleştiriyor. MEB’in sansür uyguladığı sitelere girmek isteyen personel, herhangi bir yargı kararı belirtilmeyen “Bu siteye erişim, sakıncalı içeriğinden dolayı, Milli Eğitim Bakanlığının isteğiyle Türk Telekom A.Ş. tarafından engellenmiştir” uyarısıyla karşılaşıyor.
MEB, öteden beri birçok kişi ve kuruluşun WEB sayfasına erişim engeli koyduğu siteler arasına son olarak insanokur.org sitesini de kattı. www.insanokur.org sitesi, okuma oranının düşük olduğu Türkiye’de, insanları okumaya özendirmek amacıyla dünya ve Türkiye edebiyatına ait önemli yapıtları kitapseverlere tanıtmayı amaçlıyor. Site yetkilileri yaptıkları açıklamada engelleme gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini, yasaklama ile ilgili de herhangi bir hukuki süreç işletilmediğini ve "sakıncalı içerik"ten ne kastedildiğinin anlaşılmadığını belirttiler.
Yeni yayımlanan kitapları da tanıtan sitede yaş kategorilerine göre çocuk kitaplarına da yer veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığını keyfi uygulamaya son vermeye çağıran yetkililer, izleyicilerini MEB'e şikâyet mailleri atmaya çağırdı.

SAKARYA
İlköğretim okulundaki örnek uygulamayı Kültür Bakanlığı sahiplendi

SAKARYA’nın Adapazarı ilçesindeki Dr. Nuri Bayar İlköğretim Okulu Öğretmeni Mürvet Ceylan’ın Sakarya İl Halk Kütüphanesi’ne üye yaptığı veliler, ayda iki gün kütüphaneye giderek iki saat boyunca çocuklarıyla birlikte kitap okuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Sıradışı Okuma Alışkanlığı Projesi’ kapsamına aldığı belirtilen uygulamanın belgesel çekimi yapılacak. Belgesel filmin, topluma kitap okuma alışkanlığı kazandırmada teşvik edici program olarak ulusal televizyon kanallarında yayına gireceği belirtildi. (www.gazetesakarya.com)

İZMİR
Öğrenci velisinden öğretmene dayak

TORBALI 7 Eylül İlköğretim Okulu öğretmenleri, yerel bir gazeteye gönderdikleri mektupta öğrenci velilerden dayak yediklerini iddia ettiler. İsimsiz gönderilen mektupta öğretmenler, korku içinde, huzursuz bir öğretim yılı geçirmekte olduklarını yazdılar. 12 Kasım tarihinde bir kadın öğretmenin öğrenci velisi tarafından darp edildiğinin yazıldığı mektupta, okul idaresinin de olup bitenleri gizlemeye çalıştığı belirtildi. Okulu Müdürü Ahmet Alabay ise olaylardan sonra okul giriş kapısını kilitlediklerini belirterek öğretmenlerin korkması için bir neden kalmadığını açıkladı.  Torbalı Kaymakamı Zeki Arslan ise olayın incelendiğini açıkladı.

Küçük yeteneklere büyük destek...

EGE  Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ikinci sınıf öğrencilerinin “Sosyal Sorumluluk Projeleri” dersi kapsamında hazırladıkları ve 6 hafta sürecek olan “Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) İçin Birlikte Olalım” isimli projenin 4. haftasında, projeyi düzenleyen öğrenciler ve İzmir Çağdaş Drama Derneği eğitmenleri, İzmir-Bergama 80. Yıl Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile birlikte “İletişim-Etkileşim” temalı
atölye çalışması yaptılar. Drama eğitmenleri, Banu Hepçekenler, Şeniz Turan ve Dilvin Kılınç yönetiminde “Robot ve Mühendis” ilişkisini canlandıran çocuklar, oyunun sonunda etkinliklerini anlatan birer gazete haberi yazdılar. Çeşitli etkinliklerle devam edecek olan projede öğrencilere fotoğrafçılık eğitimi de verilecek. Öğrencilerin çektiği fotoğrafar 23 Nisan 2011’de sergilenecek. (www.bizimmanisa.com/Ege Ajans/Erdem Varol-Songül Yıldırım)

SİVAS

SİVAS'ın Suşehri ilçesine 26 kilometre uzaklıktaki Güngören köyüne 3 yıl önce vatandaş katkısıyla yapılan ana sınıfına hâlâ öğretmen atanmadı. Anaokulu yaşında 14 çocuğun bulunduğu köyde, öğretmen olmadığı için okul öncesi eğitim verilemiyor. Anaokulunun boş durmasının üzüntü verici olduğunu belirten köy muhtarı Muammer Yüksel, ''Binamız 2008 yılında devlet-vatandaş işbirliğiyle yapılmıştır. Yaklaşık 3 yıldır buraya öğretmen ataması yapılmasını bekliyoruz. Çocuklarımız okula gidememesi bir yana, binamız  harabe durumuna düşüyor. Bu yapının boş kalmasını istemiyoruz. Bir an önce öğretmen atamasını istiyoruz'' dedi.

GAZİANTEP
Türk Hava Kurumu üniversite kuracak

GAZİANTEP'te havacılık eğitimi yöneticileriyle bir araya gelen Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, Gaziantep’te Havacılık Meslek Yüksek Okulu kuracaklarını açıkladı.  Yıldırım, yaptığı konuşmada Havacılık Meslek Yüksek Okulu kurmak için çeşitli çalışmalar başlattıklarını ve Suriyeli gençlere de eğitim vereceklerini söyledi. Her yıl 3 havacılık merkezi kurmayı hedeflediklerini söyleyen THK Genel Başkanı Yıldırım, 25 yıl içinde tüm illerde havacılık merkezinin kurulacağını sözlerine ekledi. (www.gaziantephakimiyet.com)

MANİSA
Spor salonu olmayan spor lisesi!

2008 yılında açılan Manisa Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri üç farklı okulda eğitim görüyorlardı. Öğrenciler, halen inşaat halindeki okullarına ikinci dönemde taşınabilecekler. Ancak açılışı yapılacak olan spor lisesinin spor salonu yok!

DÜNYADA EĞİTİM

ALMANYA
Pedagoglara Müslümanlık dersi

ALMANYA'da genç Müslümanları aşırı İslamcı gruplardan uzak tutmak için pilot proje başlatıldı. Hedef, Müslüman gençlerin kültürlerini daha iyi tanıyarak “aşırı eğilim”lere engel olmak.
Alman Emniyet Teşkilatı’na göre, özellikle 16 ila 19 yaşları arasındaki Müslüman gençler, “aşırı eğilim”lerden çabuk etkileniyor. Bu verilerden hareketle, Baden-Württemberg Eyaleti Siyasi Eğitim Merkezi tarafından pilot proje başlatıldı. Projede yaklaşık 50 pedagog yer alıyor. Kasım ayından bu yana sık sık bir araya gelen proje yetkilileri, Müslüman gençlik kültürü ve İslam ile ilgili tartışmaları ele alıyor. Proje yetkilileri düzenledikleri konferanslarda, varolan sorunlara alternatif çözüm  önerileri sunduklarını belirtiyor.
Katılımcılardan pedagog Anja Reischmann, Müslüman gençlerin sorunlarla henüz anaokulunda tanıştıkların ve bu okullarda çocukların kimlik oluşumu sorunu yaşadıklarını belirtti.
Baden-Württemberg Eyaleti Siyasi Eğitim Merkezi tarafından yönetilen üç yıllık proje, Baden-Württemberg Vakfı tarafından finanse ediliyor. (www.dw-world.de / Ulrike Hummel / Çeviren: Başak Sezen / Editör: Hülya Köylü)

Türk öğrenciye Alman öğretmen dayağı

ALMANYA'nın Duisburg kentinde yaşayan Irmak ailesi, çocukları Enes'in, öğretmeni tarafından tokatla sağ kulak zarının patlatıldığını iddia etti.
8 Aralık'ta Duisburg'un Neudorf semtinde bulunan Gneisenau Hauptschule adlı okulda yaşanan bu olay sonunda 14 yaşındaki Enes Irmak, 16 gün okula gidemedi. Irmak, dayak gerekçesini şöyle anlattı:
"Okulun bahçesinde arkadaşlarla kartopu oynuyorduk. Arkadaşlardan biri, hemen okulun önünde bulunan duraktan otobüse biniyordu, kendisine kar topu attım ama otobüsün içine düştü. Bunu farkeden öğretmenim bayan Allman da, aniden gelip beni tokatladı. Bir anda şok oldum. Arkadaşlarım, kulağımdan kan geldiğini söylediklerinde, gidip olayı anlattığım okul müdürü bayan Schmitz de ben de olsam aynısını yapardım dedi; ancak kulağımın çok acıdığını söyleyince, beni hastaneye gönderdi. Hastane, on günlük okula gidemez raporu verdi. Artık o öğretmeni görmek istemiyorum."
Duisburg Uyum Meclisi Üyesi Bekir Sipahi, olayı kınadıklarını ve ilk toplantıda belediye nezdinde konuyu gündeme getireceklerini söyledi. Öte yandan göçmen ailelerin şiddetten uzak durması adına Duisburg Şehir İdaresi ve Emniyet Müdürlüğü tarafından Türkçe olarak hazırlanıp dağıtılan "Dayak atan gider" başlıklı broşürde, Irmak ailesinin resmine yer verildi.
 

Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com