Osmangazi Üniversitesi'nde öğrenci tepkisi

|

Osmangazi Üniversitesi A Osmangazi Üniversitesi

TÜRKİYE

BURDUR : Burdur’un en büyük ilköğretim okulu Bucak’ta
Burdur‘da kentin en büyük kapalı alanına sahip ilköğretim okulu, Bucak ilçesinde yapılıyor. İşadamları Cem ve Mustafa Sak kardeşler tarafından anneleri Ayşe Sak adına yaptırılacak okulun, 2011-2012 eğitim öğretim sezonuna yetiştirilmesi hedefleniyor. 2009'da temeli atılan okul, 3 katlı ve yaklaşık bin 500 metrekare kapalı alana sahip okul 28 derslik olarak tasarlanmış. (www.burdurilkadim.com)

 DİYARBAKIR : Hayata yeniden tutunuyorlar
Diyarbakır'da suça karışan, sokağa atılan ve sokakta çalıştırılan çocuklar, özel bir proje ile rehabilite edilmek üzere sanata yönlendiriliyor. Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme (MEKSA) Vakfının "Çocukların Mutlu Geleceği İçin Umut Yıldızı Projesi" yaklaşık bir yıl önce hayata geçirildi. Finansmanı İŞKUR tarafından karşılanan proje kapsamında, 16-18 yaş arası suça karışmış çocuklar tespit edilerek erkek çocuklara motor, marangozluk, tesisatçılık eğitimi, kız çocuklarına ise kuaförlük eğitimi verildi. Kurslara katılan çocuklara sertifikanın yanısıra günlük 15 TL de harçlık veriliyor. (www.ozdiyarbakirgazete.com/Ahmet Kurt)

ESKİŞEHİR : Osmangazi Üniversitesi'nde öğrenci tepkisi
Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde yapılan eylemde öğrenciler, üniversitelerin piyasalaştırılmasına ve demokratik protesto hakkının engellenmesine tepki gösterdi. TKP’li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifleri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) üniversitelerin geleceksizleştirme ve piyasalaştırılmasına karşı eylem yaptı. Eylemde yapılan açıklamada, ESOGÜ’de öğrenci belgeleri, transkript ve kampüs içi ulaşımın paralı hale geldiğini belirten üniversite öğrencisi Uğur Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP’nin baskıcı anlayışını Ali Babacan buraya geldiğinde bir kez daha gördük. Üniversite imkanları patronlar için seferber ediliyor. Öğrenciler ise birer müşteri gibi görülüyor. Demokratik haklarımızdan bildiri dağıtma ESOGÜ’de engelleniyor. Kantinlerde ve açık alanlarda 5-6 kişiden fazla toplanmak yasaklanıyor.” Üniversitelerde asıl söz sahibi olması gerekenlerin öğrenciler olduğunu dile getiren Akdoğan, “Üniversitemizde gerçekleştirilmek istenen geleceksizleştirme ve piyasalaştırma politikalarına karşı okulumuza sahip çıkacağımızı bir kez daha haykırıyoruz” dedi.(www.sol.org.tr)

HAKKARİ :Şemdinlili kadınların okuma azmi
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde başlatılan 'Ana Kız Okuldayız' kampanyası kapsamında  Halk Eğitim Merkezi tarafından yürütülen yetişkinler için okuma yazma kursu kadınlar tarafından ilgi görmeye başladı. Birçok kadının, çocukları ile birlikte kursa katılarak eğitimlerini aksatmadan sürdürdükleri görülüyor. Kursta bayanlara sosyal bilgiler, fen bilgisi, matematik ve Türkçe dersleri de veriliyor. Süresi 180 saat olan ve Mayıs ayının sonlarına doğru tamamlanacak kursta başarılı olanlara Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından sertifika verilecek. (www.habercukurca.com)
 
 
 
DÜNYA

ALMANYA: Sanal alemde eğitim
İnternet artık eğitimin de vazgeçilmez bir parçası. Facebook ve StudiVZ gibi sosyal paylaşım sitelerinde bilgi alışverişinde bulunan öğrenciler, araştırmalarını da artık kütüphanelerde değil internette yapar hale geldi. İnternet üzerinden eğitim yöntemleri, geçtiğimiz yıllar içinde büyük önem kazandı. Alman üniversitelerinde de eğitim giderek internet odaklı hale geliyor. Moodle ya da e-Campus gibi online platformlar, elektronik kitaplar ve eğitim yazılımları, öğrencilerin hayatını daha da kolaylaştırıyor. Bonn Üniversitesi Beslenme ve Gıda Bilimleri Bölümü öğrencisi Julia, "İnternet olmasaydı eğitimim kesinlikle yürümezdi. Daha dönemin en başında, çalışma planımı internette hazırlamam gerekiyor ve dönem boyunca tüm hocalar, metinlerini üniversitenin internet platformu e-Campus’te yayınlıyor. Temelde her şey internet üzerinden işliyor" diyor. (www.dw-world.de/Nina Treude/Çeviri: Başak Sezen/Editör: Hülya Köylü)

FAS: Öğretmenler iki günlük grev yapacak
Eğitim Enternasyoneli üyesi Ulusal Öğretmen Sendikası (SNE-FDT) ile birlikte Ulusal Öğretim Görevlileri Sendikaları Federasyonu (UNTM) ve Ulusal Öğretmen Federasyonu (UMT)’nun ortak çağrısı üzerine öğretmenler Başkent Rabat’ta iki gün (29-30 Mart) boyunca gösteriler yaptı. 65’i ciddi olmak üzere 165 öğretmen yaralandı. 50 öğretmen hastaneye kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı ve polis yetkilileri öğretmenlere uygulanan aşırı şiddeti reddetti. Sendikalar, öğretmenlerin özlük haklarının geliştirilmesini dile getiren barışcıl gösterisini sindirmek amacıyla polisin barbarlık derecesindeki şiddeti kınamak ve öğretmenlerle dayanışmak için bu hafta içinde 2 günlük bir grev yapacaklar. Sendikalara göre, 29 Mart’taki greve katılım yüzde 95 oranındaydı. Eğitim Enternasyoneli, Fas Hükümeti’nden öğretmenlerin haklarına saygı göstermesini istedi. Fas’ta öğretmenler ayda yalnızca 370 Dolar maaş alıyor.(www.ei-ie.org/www.teachersolidarity.com)
 

Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com