Şifreli YGS uygulamasına isyanı çığ gibi büyüyor

|

Şifreli YGS uygulamasına isyanı çığ gibi büyüyor A Şifreli YGS uygulamasına isyanı çığ gibi büyüyor

EĞİTİM GÜNDEMİ

 
TÜRKİYE
 
Şifreli YGS uygulamasına isyanı çığ gibi büyüyor
 
BALIKESİR : Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan YGS’deki şifre skandalı ile ilgili olarak Balıkesir’de yüzlerce liseli tepkilerini sokağa dökülerek gösterdi. Polisin tüm engelleme girişimlerine rağmen halkın ve öğretmenlerinin desteğini alan öğrenciler Balıkesir’in en işlek caddesi olan Mekik Sokak’ta bir basın açıklaması yaptılar. "Bizler burada liseli kimliğimizle birleştik. Yapmak istediğimiz çiğnenen haklarımızın hesabını sormaktır" denilen basın açıklamasında ambalajında gelen kitapçıkların şahsi bir kayırma amaçlı olabileceği ve bu durumun soru işaretleri doğurduğu belirtildi. KPSS’deki kopya skandalının da bu soru işaretlerini büyüttüğü ifade edilen açıklamada, son olarak YGS'de şifreleme durumunun ortaya çıktığı ve cemaatin katkısıyla ÖSYM'nin "birilerini" kayırmış olabileceği ihtimalinin akıllara geldiği belirtildi. Basın açıklamasının ardından yürüyüşe başlayan liseliler, Gülen cemaatine ait olduğu bilinen Zağnos Dersanesi önünde polis barikatıyla karşılaştılar.
BURSA : YGS’de şifreli kitapçık iddialarına tepki gösteren liseliler, Bursa’da valilik tarafından yıllardır eylemlere kapalı tutulan Heykel Meydanı’nda protesto gösterisi düzenledi. Bursa Liseli Genç Umut üyesi 6 lise öğrencisi Heykel Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. 8 Nisan'da valiliğin gösterilere yasakladığı meydanda oturmaya başlayan liselilere Bursa halkı büyük destek sundu. ÖSYM’nin AKP yandaşlarını üniversiteye zahmetsiz sokmak için şifreli kitapçık düzenlediğini söyleyen liseliler, sınavsız ve parasız üniversite talep etti. (www.sendika.org/Bursa)
HATAY : Hatay Halkevi ve Liseli Genç Umut’un çağrısıyla Hatay’da yapılan YGS protestosuna 3 bin kişi katıldı. YGS’deki şifre skandalına karşı yapılan eylemde “Şifreli eğitim istemiyoruz”, “YGS’nin şifresi cemaatin elinde”, “ÖSYM yıkılsın halı saha yapılsın”, “Fethullah bizi diskoya götür”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. 
İSTANBUL: Çerkezköy’deki liselerde ve dershanelerde eğitim gören öğrenciler YGS sınavında ortaya çıkan kopya skandalına tepkilerini göstermek için Belediye Meydanı’nda toplanarak hükümete “Memlekete sahip çıkmadınız bari bizim geleceğimize sahip çıkın” çağrısında bulundular. “Yaşasın öğrenci dayanışması”, Nükleer öldürür sınavlar süründürür” sloganları atan öğrenciler KPSS’yi unutturmak istediniz, YGS'yi de unutmayacağız diyerek uğradıkları haksızlığa karşı direneceklerini belirttiler.
İZMİR : Yüksek Öğretime Geçis (YGS) Sınavı sonrası çıkan şifre skandalına bir tepki de Eğitim Sen Tire Temsilciliğinden geldi. Eğitim Sen üyeleri Tire Öğretmen Evinden hareket ederek sloganlar eşliğinde ÖSYM’nin Tire’deki temsilciliği önüne yürüdüler. Cumhuriyet Meydanı’nda kısa bir oturma eylemi yapan grup daha sonra ÖSYM Tire Temsilciliği önüne toplanarak sloganlar attılar. YGS’deki şifre skandalına tepki gösteren Eğitim Sen’in basın açıklamasını, Eğitim Sen Tire Başkanı Eyüp Aksoy okudu. (www.habertire.com / Haber: İbrahim Karabağlı)
MALATYA : YGS’de yaşanan şifre ve kopya skandalı, Malatya’da sosyal paylaşım ağı aracılığıyla biraraya gelen binlerce öğrenci tarafından protesto edildi. Malatya merkez Kız Meslek Lisesi önünde toplanan yaklaşık 2 bin öğrenci, “Malatya uyuma, öğrencine sahip çık”, “Şifresiz sınav istiyoruz”, “Halk için bilim, halk için eğitim istiyoruz”, yazılı dövizler eşliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüyerek basın açıklaması yaptılar. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Malatya Şubesi üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları, Emek Partisi (EMEP) Malatya İl yöneticileri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Malatya İl yönetimi, öğrencilerin aileleri ve arkadaşları eyleme destek verdi. (www.malatyayenigun.com)
MANİSA : YGS'deki şifre skandalına bir tepki de Manisa'nın Salihli ilçesinden geldi. Salihli'de YGS'deki şifre skandalına büyük tepki gösteren liseliler,  Salihlili Öğrenciler adına bir basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdiler. Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce lise ve dershane öğrencisi, öğretmen ve velilere eylemlerinde TKP, ÖDP, Eğitim-Sen, SES ve bir grup Halkevci de destek verdi. (www.sol.org.tr-Salihli)
 
AYDIN : Üniversitede Grek Matematikçileri Konferansı
Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezinde Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hatice Kandamar Grek Matematikçileri konulu bir konferans verdi. Prof. Dr. Kandamar, konferansta milattan önce 6. yüzyıl ile milattan sonra 4. yüzyıl arasında yaşayan 70 matematikçiden Tales, Pitagoras, Hippokrates; Eudoxus, orta öğretimde kitabı okutulan İskenderiyeli Euclides, Sisam'da doğan dünyanın güneş etrafında döndüğünü ilk keşfeden Aristarchus, Archimedes, Eratosthenes, Apollonius; İznik'te doğan ve trigonemetriyi ilk kuran üstün zekalı Hipparcus, Heron, Ptolemy, Diophantus ve ilk kadın matematikçi Hypatia hakkında bilgiler verdi.  (www.aydindenge.com.tr)
 
BİNGÖL : Zaza Dili ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu
Bingöl Üniversitesi Zaza Dili ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmenliği 04.04.2011 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.  Merkezin amacı üniversitedeki fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında Bingöl yöresindeki Zaza dili ve kültürü ile ilgili eğitim-öğretim, uygulama ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, halkın inanç ve kültürel değerlerinin de araştırılmasını sağlamak, iletişim araçlarını doğru ve güvenilir bir şekilde kullanarak Bingöl başta olmak üzere Türkiye genelinde Zaza dili ve kültürünün tanıtımına katkı sağlamak, bu konularda konferans, panel ve sempozyumlar düzenlemek ve geniş halk kitlelerine ulaşmayı sağlayarak Türkiye’de kültürel zenginliğe katkı sağlamak. (www.bingolhaberci.com)
 
İSTANBUL : İTÜ, Dünyanın en iyileri arasında
İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ), merkezi İngiltere'de bulunan dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından biri olarak gösterilen QS'nin 'World University Rankings (Dünya Üniversiteleri Sıralaması)' yaptığı değerlendirmeye göre, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer aldığı bildirildi. Üniversitelerde bulunan bölümleri kategorilerine ayırarak dünyanın en iyi 200 üniversitesini sıralayan QS'nin, küresel akademik ve idare toplumundan aldığı verileri değerlendirdiği ifade edildi.
 
DÜNYA
 
KENYA : 18 bin öğretmen kadro istiyor
Kenyalı 18 bin öğretmen, Haziran ayına kadar kadroya geçirilmezse greve çıkacak. Öğretmenler iki yıldır kadroya geçirilmeyi bekliyorlardı. Kenya Hükümeti, öğretmen açığını sözleşmeli öğretmen çalıştırarak kapatma yoluna gidiyor. (www.teachersolidarity.com)
 
KOLOMBİYA : Kolombiyalı üniversiteden Kübalı aydın Armando Hart'a fahri doktora
Kolombiya'nın Barranquilla Simon Bolívar Üniversitesi, Kübalı aydın Armando Hart'a, Latin Amerika gençliği için örnek rolünü vurgulayarak fahri doktora (Doctor Honoris Causa) ünvanı verdi. Üniversite rektörü José Consuegra, Hart'ın kültür ve eğitim alanlarındaki fedakar çalışmalarına, bu iki alanda bakan olarak yürüttüğü faaliyetlere, ayrıca Küba'nın ulusal kahramanı José Martí'nin çalışmalarının yayınlanmasına katkısına dikkat çekti. Havana San Gerónimo Üniversitesi'nde yapılan törende Consuegra, Armando Hart'ın diktatör Fulgencio Batista rejimine karşı yürüttüğü mücadelenin de altını çizdi. Rektör ayrıca Kübalı aydının ahlakını ve bilimci olarak örnek niteliklerini övdü. Hart şu anda Jose Marti Kültür Derneği'nin ve Marti Programı Ofisi'nin başkanlığını yürütüyor. Üniversitenin kararında Hart'ın farklı ülkelerin önemli basın kanallarında yer almış çok sayıda makalesine de dikkat çekildi. (www.plturkce.org)
 
YEMEN : Öğretmenlere yönelik şiddet sürüyor: 3 ölü, onlarca yaralı
Yemen Öğretmenler Sendikası, geçen iki hafta içinde Yemen’de yaşanan huzursuzluklar sırasında en azından 3 öğretmenin öldüğünü onlarcasının da kaçırıldığını, dövüldüğünü ya da gözyaşartıcı gaz nedeniyle zehirlendiğini ileri sürdü. Sendika sözcüsü Yahya Alinai, hükümete karşı yapılan protestolarda 3 öğretmenin vurularak öldüğünü bildiklerini söyledi. Yemen’deki durum çok hızlı biçimde gelişiyor ve bu yüzden Yemen Öğretmenler Sendikası kaç öğretmenin saldırıya uğradığını, kaçının gözaltına alındığını ya da öldürüldüğünü izlemekte zorluklarla karşılaşıyor.(www.ei-ie.org)
 

Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com