Yarın İçin Bugün Varız

|

Yarın İçin Bugün Varız A Yarın İçin Bugün Varız

EĞİTİM GÜNDEMİ


TÜRKİYE

İstanbul: Yarın İçin Bugün Varız
İstanbul Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesi öğrencileri, Yarın İçin Bugün Varız sloganıyla başlattıkları Toplumsal Farkındalık projesi kapsamında Zeytinburnundaki yoksul, özürlü ve yaşlıları bulundukları mekânda ziyaret ederek sosyal dayanışma örneği gösteriyorlar. Öğrenciler, kendi aralarında kurdukları gruplarla ziyaret ettikleri kişilerin toplumsal yaşama katılımlarının önündeki engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Projenin önemli amaçlarından biri, toplumda “uyumsuz” olarak nitelenen davranış gösteren bireylerin olumlu davranış biçimleri geliştirmeleri için bilişsel ve duyuşsal farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olmak.

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezinin (AKDEM) de desteklediği Yarın İçin Bugün Varız-Toplumsal Farkındalık Projesi, hedef kitlenin yaşamına anlam katmayı amaçladığı gibi projede görev alan öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerinde rol almaya özendirmeyi de amaçlıyor.

YGS protestoları çığ gibi
ANKARA: Eğitim Sen üyesi öğretmenler YGS'de yaşanan şifre skandalını, Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto etti. Gösteride öğretmenler “Şifreli sınavın cevap anahtarı” ile eylem yaptı. Cevap anahtarında ‘’Tatmin oldum’’ şıkkı da yer aldı. YKM önünde toplanan öğretmenler yoğun güvenlik önlemleri altında çocukları ile birlikte MEB önüne yürüdü. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu istifaya davet eden grup, bakanlık önüne siyah çelenk de koydu. 1 milyon 700 bine yakın öğrencinin katıldığı YGS'de skandal patlak vermesiyle “işin çivisi çıktı” diyen öğretmenler, “En tepeden en alta kadar bu işe bulaşan herkesin yargılanmasını” istediler.

Öte yandan binlerce liseli Ziya Gökalp Caddesi’nde buluşarak ÖSYM Başkanı Ali Demir ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukcu’nun istifasını istediler. Eyleme destek için gelen Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç’ta eyleme katılarak liselilerin yanında olduklarını belirtti. (www.sendika.org)

TORBALI: Torbalı’da sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden örgütlenerek bir araya gelen yaklaşık 300 öğrenci, YGS’deki şifre iddialarını protesto etti. Belediye Meydanı’nda öğle saatlerinde toplanan öğrenciler, slogan atarak ÖSYM’ye seslerini duyurmaya çalıştı. Öğretmen, veli ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği öğrenciler, “Parasız eğitim istiyoruz, önce KPSS, sonra YGS sırada ne var, Şifre sizin meydan bizim. ÖSYM bizi de tatmin etsene” yazılı dövizler taşıyarak tepkilerini dile getirdi. (www.dostgazete.com)

TARSUS: YGS skandalı Tarsus'da da yüzlerce öğrenci tarafından protesto edildi. Öğrencilerin, veli ve öğretmenleriyle sokağa çıktığı eylem, son yıllarda Tarsus’da yapılan en kitlesel eylemlerden biri oldu. Tarsus parkı önünde toplanıp Yarenlik Alanına doğru yürüyüşe geçen öğrenciler ”Tayyip Amerika'ya imamının yanına”, “Tarsus susma öğrencine sahip çık”,” Gençlik yürüyor, hesap soruyor”, “Liseliler burada şifreciler, nerede”, ”Şifreci AKP, şikeci dershane”, ”Ali Demir istifa” sloganlarını attılar. (www.sol.org.tr)

İSTANBUL: İstanbul’da Liseli Genç Umut Galatasaray Lisesi önünden Taksim tramvay durağına yürüdü. Şifre tartışmaları nedeniyle bunalıma girerek intihar eden liseli İsmail Paslanmaz’ın resmini taşıyan liseliler “İsmail’in canına kıydınız tatmin oldunuz mu? Yeter artık Ali Demir istifa” pankartı açtılar. (www.sendika.org)
MERSİN: Dev-Lis üyesi öğrenciler merkez Yenişehir İlçesi’ndeki Forum Alışveriş Merkezi önünde toplanarak ‘Takke düştü, kel göründü, sınav bitti, şifre çözüldü’ yazılı pankart eşliğinde “Nimet bize şifre ver”, ve “Feto bize şifre ver” sloganlarıyla sınavın iptal edilmesini istedi.
DİYARBAKIR: Diyarbakır’da öğrenciler Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifre skandalını protesto etti ve sınavın iptalini istedi. Özgür Öğrenci Birliği adı altında örgütlenen öğrenciler, Türkçe ve Kürtçe ’İmamın ordusu bizi yıldıramaz’ sloganlar atarak YGS ve ÖSYM’yi protesto etti. Öğrenciler ÖSYM başkanının istifasını istedi.
(www.sendika.org)

ADANA:İnönü Parkı’nda bir araya gelerek YGS’nin iptali için imza toplayan yaklaşık 200 kişilik grup, bir süre slogan attıktan sonra yürüyüşe geçti. Liseliler özel bir dershane önünde "Adan’a uyuma öğrencine sahip çık" sloganları ile yürüdü. (www.sendika.org)


DÜNYA

HİNDİSTAN : Üniversitede grev sürüyor
Hindistan’ın dört güney eyaletinden biri olan Karnataka’daki lisans hazırlık programlarında görevli olan okutmanlar, maaşlarının artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için 8 Nisan’dan bu yana grevdeler. Binlerce okutman 10 Nisan’da başkent Bangalore’ın Özgürlük Park’ında toplandılar ve istekleri yerine getirilinceye kadar grevi sürdürmeye yemin ettiler. Karnataka Eyaleti Lisans Hazırlık Programlarında Görevli Okutmanlar Derneği, diğer okutmanlarla aynı ücret, daha çok teşvik primi ve akademik yeterliklerini geliştirmek için daha iyi koşullarda çalışmak istiyor.  (www.wsws.org)

ZAMBİYA : Öğretmenler oturma grevi yaptı
Zambiya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Lusaka’da çalışan öğretmenler, geçen hafta oturma eylemi yaptı. Zambia Temel Eğitim Öğretmenleri Sendikası’na üye olan öğretmenler, toplu sözleşme görüşmelerinin ertelenmesinden dolayı mutsuz.(www.wsws.org)
 
 
Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com