Eğitimde AB sonuncusu olduk

|

Eğitimde AB sonuncusu olduk A Eğitimde AB sonuncusu olduk

EĞİTİM GÜNDEMİ

TÜRKİYE


 
ANKARA : Eğitimde AB sonuncusu olduk
Avrupa Birliği, 2020'ye kadar izleyeceği eğitim planını ve ölçütlerini yayınladı. 174 sayfalık komisyon raporunda Türkiye'nin eğitim alanında sınıfta kaldığı bir kez daha görüldü. 7'ncisi yayınlanan raporda Türkiye, eğitim terk oranı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, eğitime yatırım ve erkek-kadın öğrenci farkında AB'ye üye ve aday ülkelere göre oldukça geride kaldı. Raporda Türkiye'nin daha önce yayınlanan PISA sonuçlarına da atıf yapılarak “Fen bilimleri, sözel, matematikte kısıtlı yükselişi devam ediyor ama ortalamanın çok altında” yorumu yapıldı. Türkiye, 2009 verilerine göre Polonya, İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya ve Fransa'dan sonra 6920 öğrenciyle ERASMUS değişim programıyla AB'ye en çok öğrenci gönderen ülke oldu.

Komisyon ellerindeki verilere göre Türkiye'de gayri safi yurtiçi hasılasının sadece yüzde 2.86'sının eğitime ayrıldığı belirtildi. Bu oran Belçika'da yüzde 6.02 İzlanda'da yüzde 7.

Öğretmenler de yetersiz : 18-24 yaş arasında eğitimi bırakan Türkler'in oranı yüzde 44.3. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 14.4. AB, bu rakamı 2020 yılında yüzde 10'a çekmeyi hedefliyor. Türkiye'de yüksek eğitimli kesimin nüfusa oranı yüzde 14.7. AB ortalaması ise yüzde 40. Türkiye'de erkeklerin yüzde 37'si eğitimi yarıda bırakırken bu oran kadınlarda yüzde 50.2. Türkiye'de ilk ve ortaöğretimdeki öğrencilerin yüzde 60'ından fazlası mesleki açıdan yetersiz öğretmenler tarafından eğitiliyor. Türkiye, “Öğretmenlerin kendisini geliştirmesi” açısından da son sırada. Anaokuluna katılım (4 yaş) : Türkiye: %34.4 AB: %92.3 FARK: %58
Sözel başarısızlık: Türkiye: %24.5 AB: %21.3 FARK: %3.2 Matematikte başarısızlık Türkiye: %42.1 AB: %22.2 FARK: %19.9 Fende başarısızlık Türkiye: %30 AB: %17.7 FARK: %12.3

ANKARA : Eğitim Enternasyonalinden (EI) yargılanan KESK ve Eğitim Sen üyesi sendikacılar için kampanya
KESK ve Eğitim Sen üyesi 31 sendikacının yargılanmalarındaki gecikmelere ve sanıkların uluslararası sendikal faaliyetlere katılmalarına izin verilmesini sağlamak amacıyla Eğitim Enternasyoneli (EI) uluslararası girişimlerde bulunuyor. Bu bağlamda EI Genel Sekreteri Fred van Leeuwen imzasıyla yayımlanan bir mektup tüm üye sendikalara gönderildi. Mektupta hükümet baskısına ve gelişmelere yer veriliyor.(www.egitimsen.org.tr)

ÇANKIRI : Kız çocukları kırmızı tebeşirle okula dönecek
Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yürütülen 'Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşmasının Arttırılması Hibe Programı' kapsamında Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından hazırlanan 'Kırmızı Tebeşir' Projesi sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, İlköğretimi terk ettikten sonra liseye devam etmeyen kız öğrencilerinin büyük çoğunluğunu düzeyi düşük ailelere mensup çocuklar oluşturuyor.(www.cankiriyenigun.com)

MUĞLA : Kâğıt uçaklı YGS protestosu
Muğla’da Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) şifre iddiaları, çoğunluğunu lise öğrencilerinin oluşturduğu bir grup tarafından protesto edildi. YGS kitapçığını yakan öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yürümelerine izin vermeyen polislere yanlarında getirdikleri kağıt uçakları atarak tepki gösterdi. Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan büyük bölümü öğrenci 500 kişilik grup, 'Yetti gari sınavınız', 'Yarınlar gençlerin sanıyorduk', 'Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim', 'Sınavlar kalksın hayata zaman kalsın', 'ÖSYM tesadüfleri sever' yazılı dövizler taşıyıp, sloganlar attı. (www.muglayenigun.com/Haber:Cavit Akgün)

DÜNYA


K.K.T.C : Polis fişlemesi KTÖS’ten tepki
23 Nisan tören provalarında sivil polislerin öğretmenleri kameraya çekerek fişlemesine Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tepki gösterdi. 23 Nisan törenlerinde KTÖS üyesi öğretmenler siyah kol bandı taktı.(www.ktos.org)

MISIR : Profesörler Yükseköğretim Bakanının görevden alınmasını istediler üyeleri ve dekanların da bulunduğu yüzlerce profesör, Kahire’deki Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi Merkezi önünde yürüyüş yaptı. Görgü tanıklarının belirttiğine göre profesörler, devrik başkan Hüsnü Mübarek rejiminin bir parçası olan Yükseköğretim Bakanı Amr İzzet Salama’nın görevden alınmasını istediler. Mübarek rejimi sırasında rektörler ve dekanlar deneyime göre değil, rejime olan bağlılıklarına göre seçilirdi. (www.wsws.org)
 
 
Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com