Liselilerden "alan seçme" parası istendi

|

Liselilerden "alan seçme" parası istendi A Liselilerden "alan seçme" parası istendi

EĞİTİM GÜNDEMİ
 
 
TÜRKİYE
 
BURDUR : 128 öğretmene model uçak kursu
Türk Hava Kurumu Burdur Şubesi tarafından öğretmenlere yönelik “Model Uçak  Rehber Öğretmen Kursu” başladı. THK Burdur Şube Saymanı Adnan Büyüktekin tarafından verilen kurslar sonunda öğretmenler okullarında Havacılık Kulübü kuracak. 128 öğretmenlin başvuru yaptığı kurs 10’ar kişilik guruplar halinde yapılacak. Model Uçak Rehber Öğretmenleri, THK Genel Başkanlığı tarafından karşılanacak malzemelerle öğrencilerin model uçak yapmalarına rehberlik edecekler.(www.cagdasburdur.com)
 
EDİRNE : Sokakta sanat heyecanı Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi resim ve müzik bölümü öğrencileri sanat
adına farkındalık yaratmak amacıyla sanatsal etkinliklerini sokağa taşıdı. Okul Müdürü Yücel Balkanlı, okullarının resim ve müzik bölümü yıl sonu etkinlikleri çerçevesinde hem yeni gelecek öğrencilere tanıtım hem de velileri bilgilendirme faaliyetleri dahilinde sanat adına bir farkındalık süreci yaratmak amacıyla böyle bir etkinliğin düzenlendiğini belirtti. Öğrenciler öğretmenleri Murat Özden Uluç, Okşan Çetinel, Levent Tosun, S.Suat Öğretmen, Rüzgar Özer, Birol Özer ve Gıyasettin Gezgin'le birlikte iki saat süreyle sanatsal etkinliklerini Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirdi. Konser ve resim faaliyeti çok sayıda vatandaş tarafından ilgiyle izlenip dinlendi. (www.hudutgazetesi.com)
 
GİRESUN : Yaz Bilim Kampı başlıyor
TÜBİTAK'ın Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı kapsamında uygulanacak olan 'Becerikli Eller, Işıldayan Beyinler, Yaz Bilim Kampı' Giresun Belediyesinin ev sahipliği gerçekleşecek. Konu hakkında bilgiler veren Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, kampa Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt’tan toplam 100 öğrenci ve 50 öğretmenin katılmasının beklendiğini belirtti. Aksu Doğu Karadeniz Bölgesi öğrencileri ve öğretmenleri için eğlenceli bir "Yaz Bilim Kampı" olarak düşünülen bu projenin amacının farklı illerdeki ilköğretim öğretmenlerini ve öğrencilerini 10 günlük kamp dönemi boyunca bir araya getirerek bilim ve sanat eğitimi yoluyla doğa, çevre, sağlıklı yaşam ve spor, kültür, tarih ve sanat, fen ve teknoloji alanlarındaki farkındalıklarını geliştirmek olduğunu söyledi. (www.giresuntercih.com)
 
GİRESUN : Hem rektör, hem dekan hem de müdür Giresun Üniversitesi rektör vekili Prof. Dr. Yılmaz Can, aynı zamanda iki fakültede dekanlık, bir enstitüde de müdürlük görevini yürütüyor. YÖK’ün, iki oy almasına karşın listeye soktuğu Giresun Üniversitesi (GÜ) Rektör Vekili Prof. Yılmaz Can’ın aynı zamanda Tirebolu İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinin dekanlıkları ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevlerini yürütmesi GÜ’deki yönetici kadrolarının “tek elde” toplanması olarak yorumlanıyor. GÜ’de bir yıldır süren rektör krizi, YÖK’ün Haziran 2010’da yapılan seçimlerde en çok oy alarak birinci olan Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar’ı çizerek iki oy almasına karşın Prof. Dr. Can’ın Cumhurbaşkanına sunulan listeye girmesiyle başlamıştı. Kamuoyunda tepki çekmesinin ardından rektör adaylığından çekilen Prof. Dr. Can, YÖK’ün onayıyla önce Eylül 2010’da GÜ’de uzmanlığından yararlanılması amacıyla görevlendirilmiş, sonra da Kasım 2010’da asaletten atanamadığı rektörlük görevini vekâleten atanmıştı.(www.gazete28.com)
 
 
İSTANBUL : Liselilerden "alan seçme" parası istendi
Bağcılar Naci Ekşi Lisesi'nde 9. sınıfı bitiren ve gelecek dönem alan seçimi yapacak olan öğrencilerden 50 TL para istendiği iddia edildi. Edinilen bilgilere göre Bağcılar Naci Ekşi Lisesinde okul yönetimi, katkı payı olan 200 TL haricinde, alan seçimi yapacak öğrencilerden Bağcılar Ziraat Bankası 5719078-5002 No'lu hesaba 50 TL yatırmalarını istedi. Bazı velilerin duruma tepki göstererek Milli Eğitim Bakanlığı'nı aradığı, "bu paraların ödenmesi yönünde ısrar edilirse tekrar bizimle irtibata geçin" yanıtını aldığı ifade edildi. Okul müdür yardımcılarının sınıfları gezip, bu paraların hepsinin alan seçimi ile ilgili olmadığını, okula da para kalacağını söyledikleri belirtildi. Bunun dışında, "eğitime katkı payı" başlığı altında geçen miktarı da isteyen müdür yardımcısı, anayasal bir hak olan "parasız eğitim" hakkının artık ortadan kalktığını gösterdi.(www.sol.org.tr)
 
 
TUNCELİ : Belediyenin Dilek Serim Eğitim Destek Evi açıldı Tunceli Belediyesi tarafından yaptırılan çocuk ve gençlerin eğitimlerine destek verecek olan Dilek Serin Eğitim Destek Evinin açılışı Belediye Başkanı Edibe Şahin, Sanatçı Ferhat Tunç, Milli Eğitim Şube Müdürü Kazım Karaca, Dilek Serin’in yakınları ve çocukların katılımıyla gerçekleştirildi. Açılıştan önce bir konuşma yapan Belediye Başkanı Edibe Şahin, “Göreve başladığımızdan bu yana
ilimizde belediye çalışmalarında yeni soluk yeni aşamalar kaydettik. İlk yılımızda kadınlarımıza destek için kadın dayanışma merkezini açtık. Yoksullukla mücadele anlamında Giysibank’ı açtık. Bugün de önemli bir açılış yapıyoruz. Genç ve çocuklarımızın eğitimlerine destek için Dilek Serin Eğitim Destek Evini açıyoruz” dedi.(www.tuncelininsesi.com)
 
 
DÜNYA
 
ALMANYA :İnternet yalnızlaştırmıyor, sosyalleştiriyor
IFO Enstitüsü'nün "Yalnız sörfçü" adlı araştırması “Sosyal Ekonomik Panel”in yaklaşık 18 bin kişilik anket verilerine dayanıyor. Sosyal Ekonomik Panel, 1984 yılında bu yana her yıl aynı kişileri yaşam koşulları ve alışkanlıkları konusunda ankete tabi tutuyor. Anketlerde limitsiz ADSL kullanıcılarına yönelik ek sorular bulunuyor. Evinde ADSL bağlantısı bulunan çocukların arkadaşlarıyla buluşma sıklığı, okullardaki çalışma gruplarına katılımları...  Sonuçlar araştırmacı Wößmann ve arkadaşlarını büyük şaşkınlığa düşürmüş. Wößmann "Grup aktivitelerine diğer çocuklardan çok daha fazla katıldıklarını, bir spor kulübüne üye olduklarını, müzik kursuna gittiklerini ya da gönüllü gençlerden oluşan itfaiyecilik gruplarına üye olduklarını gördük" açıklamasını yapıyor. Araştırmaya göre internet, çocuklar ve gençleri yalnızlaştırmak yerine sosyalleştiriyor. Bu araştırmaya bakacak olursak, çocukları internetin başından kalkmaya zorlamadan önce anlaşılan bir kez daha düşünmemiz gerekecek.
(www.dw-world.de/Heiner Kiesel/Çeviri:Banu Ertek/Editör:Murat Çelikkafa)
 
MEKSİKA : Öğretmenler grevi askıya aldı
Meksika’nın güneybatısındaki Oaxaca kentinde grev yapan öğretmenler 31 Mayıs’ta grevi geçici olarak durdurmak için oylama yaptılar. Toplam 73 bin öğretmen oylamaya katıldı. Çoğunluk grevin askıya alınmasına karar verdi. Ulusal Eğitim Emekçileri Sendikası (SNTE)’na üye öğretmenler, 6 Haziran’dan itibaren eğitime devam edecek. (www.wsws.org-Rafael Azul)
 
SWAZİLAND KRALLIĞI : Öğretmenler demokrasi mücadelesinde Swaziland ya da daha uzun ismiyle Swaziland Krallığı; Güney Afrika'da, Mozambik'in güney ucunda yer alan küçük bir ülke. 30 yılı aşkın bir süredir krallıkla yönetiliyor. Swaziland Ulusal Öğretmenler Derneği (SNAT) üyesi öğretmenler, krallığın sona erdirilmesini ve demokrasiye geçilmesini istiyor. SNAT Başkanı Muzi Mhlanga Times of Swaziland’a verdiği demeçte, İsveç ve ABD
gibi ülkelerin bankalarında halktan kaçırdıkları servet sahibi zenginlerin mal varlıklarına el konulmasını ve banka hesaplarının dondurulmasını, ABD ve Güney Afrika gibi Swaziland’da elçilikleri bulunan ülkelerin demokrasiye geçilinceye kadar Swazi hükümetini tanımamalarını istedi. Geçen ay protesto gösterileri yapmak için SNAT’ın kiraladığı otobüslere güvenlik güçleri saldırmış ve el koymuştu.(www.teachersolidarity.com)
 
ŞİLİ : Üniversite öğrencileri grevde
Şilili Üniversite Öğrencileri Federasyonu (CONFECH), özelleştirme ve yüksek öğrenim 'reformları'nı protesto etmek için 1 Haziran Çarşamba günü ulusal düzeyde greve çıktı. Şili Öğrenciler Federasyonu, özel sektöre karşı kamunun
korunması yönündeki öğrenci taleplerine hükümetin gösterdiği duyarsızlığı protesto ediyor. Kamu işçileri ve özellikle de öğretim elemanları sendikaları da öğrencilerin grevine katılıyor. Punto Final dergisinin UNESCO'ya dayanarak
verdiği bilgiye göre Şili, dünyada neredeyse tamamıyla özelleştirilmiş olan ve en fazla kâr getiren üniversite sistemlerinden birine sahip. Şili, üniversite harçlarının dünya çapında en yüksek olduğu ülkeler arasında. (www. plturkce.org)
 
 
Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com