İşaret dili eğitimleri sona erdi

|

İşaret dili eğitimleri sona erdi A İşaret dili eğitimleri sona erdi

EĞİTİM GÜNDEMİ

TÜRKİYE

AĞRI : Kitap yardımı
Ağrı  Eğitim,  Kültür,  Sosyal  ve  Yardımlaşma  Derneği,  kentteki  dar  gelirli  öğrencilere  dağıtılmak  üzere  Milli  Eğitim  Müdürlüğüne  kitap  hediye  etti. Dernek üyeleri tarafından dar gelirli öğrencilere dağıtılmak üzere toplanan bin 500 adet kitap, Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz'a teslim edildi. Yönetim kurulu üyesi Kasım Dağtekin'in teslim ettiği kitapların, çeşitli okullarda eğitim gören dar gelirli öğrencilere dağıtılacağı belirtildi. Dağtekin, eğitime yapılan yardımın hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini belirterek, imkanları ölçüsünde yardımların devam edeceğini söyledi. Milli Eğitim Müdürü Yılmaz da sivil toplum örgütlerinden gelen bu tür yardımların kendileri için büyük anlam taşıdığını vurgulayarak, dernek yönetici ve üyelerine teşekkür etti.(www.agriyankigazetesi.com)
 
AĞRI : İbrahim Çeçen Üniversitesi ilk mezunlarını verdi
Eğitim Fakültesi önünde düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. İrfan Aslan, üniversitelerinin doğudan Yükselen güneş gibi aktif olarak hizmet veren bir Üniversite olduğunu belirterek, bilimsel alanda çıtayı yükseltecek mezunlar vermeye devam edeceklerini söyledi. Aslan, 2007′de kurulan üniversitenin, ilk mezunlarını vermesinin heyecanını ve gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, “Öğrencilerimizin diploma almaları büyük bir başarıdır, ancak yeterli değil. Çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte insan yetiştirmeye gayret edeceğiz” dedi. Konuşmanın ardından eğitim fakültesi, sağlık yüksekokulu ve meslek yüksekokulundan mezun olan 551 öğrenci, müzik eşliğinde halay çekip, gönüllerince eğlendi. Üniversiteyi derece ile bitiren öğrencilere, protokol tarafından ödülleri verildikten sonra program kep atma töreni ile son buldu. (www.agrigundem.com)
 
ERZİNCAN : İşaret dili eğitimleri sona erdi
Erzincan Valiliği İşitme Engellileri Koruma ve Geliştirme Derneği SODES kapsamında ‘ Benim de Sessiz Bir Dilim olsun’ projesi 141 kursiyere verilen sertifikalarla sona erdi. Dernek binasında düzenlenen törene Erzincan Valisi Abdülkadir Demir ile Belediye Başkanı Yüksel Çakır da katıldı.(www.dogugazetesi.com.tr)
 
ERZİNCAN : Gençler “Mangala” oyunu sevdi
Osmanlı’nın zeka oyunu mangala popüler oldu. Orta Asya’da çobanlar tarafından geliştirildiği kabul edilen mangala zeka ve stratejiye dayanıyor. Oyunu tekrar gündeme taşıyan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı, oyunun tanıtımı ve geliştirilmesi için 81 ilin Gençlik Merkezine oyunu gönderdi. Oyun ile ilgili Türkiye genelini kapsayan 2  turnuva yapıldı. Erzincan Gençlik Merkezinde tanıtımları devam eden Mangala oyunu çok kısa süre içerisinde geniş kitlelere ulaştı. Erzincan Gençlik Merkezi üyeleri Mangala’ya büyük ilgi gösterirken, mangala oyunu zaman zaman bilgisayar ve internetin önüne geçti. Hareket etmek anlamına gelen mangala, 48 taş ve 2 oyuncu ile oynanıyor.
Mangala tahtasında 12 çukur ve oyuncuların kazandıkları taşları koymaları için 2 hazine bulunuyor. Her oyuncunun önünde 6 adet çukur ve sağ taraflarında ise kazandıkları taşları koyabilmeleri için birer hazine mevcuttur. 24 taşa sahip olan oyuncu bu taşları kendi önündeki 6 çukura 4′er adet dağıtır. Oyuna kurayla başlanıyor. En az 25 taş toplayan oyuncu oyunu kazanmış oluyor.  (www.habercan.com.tr)
 
NEVŞEHİR :Avanos okullarında sağlıklı beslenme eğitimi
Avanos Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Avanos'ta bulunan ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik beslenme ile ilgili bilinçlendirme seminerleri yapılıyor. Avanos Toplum Sağlığında görevli hemşireler Hürü Ada ve Hatice Sevim tarafından slayt eşliğinde verilen eğitimde beslenme, yanlış beslenme alışkanlıkları, süt ve süt ürünlerinin önemi; obezitenin önlenmesi, fiziksel aktivite ve hareketli yaşam, ağız diş sağlığı ve kişisel hijyen kuralları anlatıldı. Yine aynı merkezde görevli ebe hemşire Serpil Alkan ise iyotlu tuz kullanımı konusunda öğrencileri bilgilendirdi. İyotlu tuz kullanılmadığı takdirde görülebilecek rahatsızlıkları anlatan Alkan çocuklardan evde yapılan yemeklere iyotlu tuz konulması konusunda annelerini uyarmalarını istedi. Serpil Alkan önlenebilir zeka geriliğinin en önemli nedeninin iyot yetersizliği olduğunu da sözlerine ekledi. Avanos Toplum Sağlığı Merkezinin tüm okullarda yaptığı eğitimlerin periyodik olarak ilerleyen yıllarda da devam edileceği öğrenildi.
(www.avanosgazetesi.com)
 
SAMSUN : Tarihi okula destek sözü
İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç, Havza ilçesindeki Türkiye'de kurulan ilk Köy Enstitüsü binalarından biri olan Kamlık İlköğretim Okulunda incelemelerde bulundu. Okulun eğitime büyük katkıları olduğunu belirten Koç, okula yapılması planlanan voleybol sahasıyla ilgili olarak, "Yapılacak incelemeler sonucunda okulumuza gerekli desteği sağlayacağız" dedi. (www.dengegazetesi.com.tr)
 
DÜNYA
 
ARJANTİN : Bir buçuk aydır öğretmenler grevde
Arjantin’in Santa Cruz Eyaleti öğretmenlerinin grevi bir buçuk ayı doldurdu. Öğretmenler eğitime bütçeden daha çok kaynak ayrılmasını talep ediyor. En düşük öğretmen maaşı 560 dolar. Enflasyon oranı yüzde 25. Gıda fiyartlarında enflasyon yüzde 40’a yükseliyor. Geçen yıl da öğretmenler aynı isteklerle – yüzde 50 maaş artışı- grev gitmişlerdi.(www.wsws.org)
 
BAHREYN : Öğretmenler Derneği başkanı ve yardımcısı tutuklandı
Bahreyn Öğretmenler Derneği (BTS) Başkanı Mahdi İsa ve Başkan Yardımcısı Jalila Mohammed; hükümeti devirmeye ve nefret duygularını yaymaya çalıştıkları, kışkırtıcılık yaptıkları, bilinçli olarak görevlerini yapmadıkları, yasadışı toplantılara katıldıkları iddiasıyla Askeri Mahkemece 8 Haziran’da tutuklandı. 15 Haziran’da duruşmaları yapılacak. Dernek, 2002’de öğretmenlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla kurulmuş, 2011’in 14 Şubat’ında başlayan hükümet karşıtı protestolara katılmıştı. Dernek, 13 Mart’ta güvenlik güçlerinin okullarda uyguladıkları şiddeti dile getirmiş ve grev çağrısında bulunmuştu. 23 Mart’ta da grev yapılmıştı. 6 Nisan’da da Kalkınma Bakanlığı’nca Dernek geçici olarak kapatılmış, bazı yönetim kurulu üyeleri tutuklanmış ve www.bhteachers.org adlı internet sayfası engellenmişti.(www.teachersolidarity.com)
 
KÜBA : Çocuklar Küba'nın önceliği
Küba Dışişileri Bakan Vekili Abelardo Moreno, uluslararası rakamlar ve araştırmaların da net bir şekilde ortaya koyduğu gibi, çocuk gelişimi konusunda vazgeçilmez bir önceliğe sahip olduklarını söyledi. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Kurulu'nun 57.sine başkanlık eden bakan vekili Prensa Latina'ya özel olarak verdiği demeçte toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ABD ambargosuna ve gelişmekte olan bir ülke olmalarına rağmen Küba'nın gerçekleştirdiği başarının UNICEF, UNESCO ve diğer kuruluşlar tarafından da takdir edildiğini söyleyen Moreno, ülkesinin eğitim, sağlık, spor, kültür ve çocuk hakları konusunda özellikle BM heyetininden sıkça övgü aldığının altını çizdi. Cenevre'ye herhangi bir beklentiyle gelmediklerini söyleyen Moreno, Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabul edilişinin 30 yıl öncesinden bu yana uygulama halinde olduklarını belirtti. Politikalarının, imzaladıkları anlaşmaların yasal yaptırımlarını sıkı bir şekilde takip etmek olduğunu söyleyen bakan vekili 2010 yılında yalnızca binde 4.5 olan çocuk ölüm oranının, birçok ülke ve saygıdeğer kurum tarafından takdir edildiğini yineledi. Moreno, ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargonun, engelli çocukların da ihtiyaç duyduğu ilaçlara ve tıbbi malzemeye ulaşmada ciddi olumsuz etkilerinin olduğunu söyledikten sonra ''Buna rağmen, Devrimin en güzel programlarından biri olan, aralarında Çernobil kurbanlarının da bulunduğu yaklaşık 100 ülkede çocuklara yardım etmeye devam ediyoruz'' dedi.(www.plturkce.org)
 
 
 
Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com