Eğitimde masraflar veliye

|

Eğitimde masraflar veliye A Eğitimde masraflar veliye

EĞİTİM GÜNDEMİ

TÜRKİYE

ANKARA :Eğitimde masraflar veliye
MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı ile TÜBİTAK'ın geliştirdiği "Türkiye'de Eğitimin Finansmanı ve Eğitim Harcamaları Bilgi Yönetim Sistemi Projesi" (TEFBİS) tamamlandı. Söz konusu proje sistem kapsamında ailelerinin öğrenci başına yapılan eğitim harcamaları ve öğrenci maliyetlerinin belirlenebilmesi amacıyla "Hanehalkı Eğitim Harcamaları Anketi" hazırlandı. 28 sorudan oluşan ankette, ailelerin çocuklarının eğitimi için yaptığı pek çok eğitim masrafına ilişkin sorular soruluyor. Çocuklarının eğitim almasının aileler üzerinde nasıl bir mali yük oluşturduğunu da gözler önüne seren ankette, devletin karşılaması gereken eğitim maliyetleriyle ilgili olarak ailelere sorular sorulması dikkat çekti. Sorular arasında, "Okulun temizlik, yakacak gibi çeşitli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yaptığınız harcama ne kadardır?" şeklinde bir soru olduğu da görüldü. Ankette giyim malzemelerinden, sınav ücretlerine, özel kurslardan ulaşım giderlerine kadar pek çok masrafla ilgili sorular soruldu.(www.sol.org.tr)
 
ESKİŞEHİR : Çocukların zaferi

Odunpazarı Belediyesi Gösteri ve Sahne Sanatları Merkezi bünyesinde Şef Nagihan Ardıç yönetiminde çalışmalarını sürdüren Çocuk Korosu ve Orkestrası büyük bir emek ve heyecanla hazırladıkları yıl sonu konseri ile Eskişehirlilere unutulmaz bir akşam yaşattı. Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen konserde kendilerini izlemeye gelenlere muhteşem bir müzik ziyafeti sundular. Özellikle birbirilerine olan uyumları ile profesyonel koro ve orkestraları aratmayan minikler, yeteneklerini ve aldıkları eğitimin kalitesini bir kez daha gözler önüne serdiler. Konser sonunda izleyenler tarafından uzun süre ayakta alkışlanan çocuklar, kendilerine böyle önemli bir fırsatı sunan Odunpazarı Belediyesine teşekkür ettiklerini ifade ettiler. (www.anadolugazetesi.net)
 
MANİSA : Maniler derleniyor
Manisa Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Celal Aydın sosyal sorumluluk projesi kapsamında 25 öğrencisiyle birlikte Manisa'nın manilerini derliyor. Şehir merkezi ve çevresindeki manilerin derlendiği çalışma 5 yıl sürecek. Çalışmanın ilk aşaması geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Başladıkları günden bu güne geçen 10 ayda 105 kaynak kişiye ulaştıklarını ve 842 mani derlediklerin belirten Aydın, "Derlediğimiz manileri bilimsel yöntemlerle diyalektik özellikleri bozulmadan kayıt altına alıyoruz. Maniler Anadolu halk edebiyatının en yaygınlarından. Ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş durumda. Gelecek kuşaklara en değerli miraslarımızdan birisi atalarımızdan bize kalan bu manilerdir. Bu çalışmada başarılı olarak halk edebiyatına bir katre de olsa katkıda bulunabilirsek kendimizi mutlu sayarız" dedi. (www.manisahabergazetyesi.com.tr)
 
ŞANLIURFA : Üniversite yabancı öğrenci alacak

Harran Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamada, yeni dönemde önceliklerinden birinin de öğretim elemanlarının yetenek ve donanımlarını arttırmak, bilimsel çalışmaları ve kültürel alışverişi teşvik etmek olacağı vurgulandı. Bu amaçla yurt dışı projelerle öğretim elemanları ve öğrencilerin yurt dışı deneyim edinmelerini sağlayacaklarını aktaran rektörlük açıklamasında 2011-2012 öğretim yılından itibaren başta Ortadoğu olmak üzere dış ülkelerden yabancı uyruklu öğrenci kabul edileceği belirtildi. ''(www.gapgundemi.com) 

DÜNYA

GÜNEY AFRİKA : Üniversitedeki grev ikinci haftasına girdi
KwaZulu-Natal eyaletindeki Mangosuthu Üniversitesi’nde çalışan Ulusal Eğitim, Sağlık ve Birleşik İşçiler Sendikası üyeleri geçen hafta başında ücret artışı ve konut yardımı istekleri nedeniyle greve gitmişlerdi. Sendikanın % 9’luk ücret artışını Hükümet kabul etmiyor, % 6.5 öneriyor. Konut yardımını ise hiç benimsemiyor. Grev ikinci haftasına girdi.(www.wsws.org)
 
İNGİLTERE : Tüm sendikalar grev için birleşti
Eğitim Enternasyoneli (Eİ) üyesi sendikalar 30 Haziran’da üyelerinin emeklilik haklarını savunmak için greve gidecekler. Ulusal Öğretmenler Sendikası (NUT), Öğretmen ve Öğretim Görevlileri Derneği grev için Üniversite ve Kolej Sendikası (UCU) ile birlikte hareket etmeye karar verdiler.(www.ei-ie.org)
 
İSRAİL : Enstitüdeki grev altıncı haftasına girdi

Kudüs’teki Schechter Yahudi Çalışmalar Enstitüsü’ndeki idarî personel ve çalışanların grevi altıncı haftasına girdi. Jerusalem Post’a konuşan Başkan David Golinkin, idarî personel ve çalışanların 1 Ağustos’tan bu yana maaşlarını alamadığını söyledi. (www.wsws.org)
 
KOLOMBİYA : Bir yıldır tutuklu akademisyen serbest bırakıldı

2009 Mayısından bu yana hapiste tutuklu bulunan Dr. Miguel Angel Beltran tüm suçlamalardan aklanıp, serbest kaldı. Eğitim Enternasyoneli ve diğer eğitim sendikaları Dr. Beltran’ın serbest bırakılması için kampanyalar düzenlemişti. Kolombiya hükümeti, Beltran’ı FARC gerilla grubuna üye olmakla ve FARC için ideolojik yazılar yazmakla suçlamıştı. Kolombiya ordusu, 2008’de Ekvador’daki bir FARC kampına baskın yapmış ve kamptaki FARC’a ait bilgisayardan bu konuda belgeler bulduğunu iddia etmişti.(www.ei-ie.org/ www.teachersolidarity.com)
 
ŞİLİ : Şilililer eğitimin özelleştirilmesine karşı eylemde

Binlerce Şilili lise ve üniversite öğrencisi eğitim sisteminin kâr üzerine kurulmasına karşı ve yeni bir Anayasa talebiyle sokağa çıktı. Bakır madenlerinin yeniden kamulaştırılmasını ve daha iyi iş koşulları talep eden madenciler de öğrencilerin gösterilerine destek verdi. Ayrıca Valparaiso, La Serena ve Temuco'da yerel üniversitelerin temsilcileri gösterilere katıldılar. Protestocular Şili için yeni bir Anayasa da talep ettiler. Nitekim mevcut Anayasa Augusto Pinochet diktatörlüğü döneminde (1973-1990) geçerli olan Anayasa. Göstericiler ayrıca lâik eğitim ve özellikle de 2010 Şubat depreminde hasar gören eğitim kurumlarının altyapılarının güçlendirilmesi taleplerinde bulundular. Şili son aylarda hükümetin uygulamak istediği neoliberal modele karşı bir dizi toplumsal patlamaya sahne oldu. Burada eğitim sisteminin pazar ekonomisi kurallarına göre işlemesi ve dışlayıcılığı hem öğrenciler hem de öğretmen sendikaları tarafından reddediliyor. Hükümet karşıtı gösterilerin bir ayağı olarak öğrenci ve öğretmenler 16 Haziran Perşembe günü bir günlük greve çıktılar.
(www. plturkce.org)
 
 
Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com