EĞİTİM GÜNDEMİ

|

EĞİTİM GÜNDEMİ A EĞİTİM GÜNDEMİ

EĞİTİM GÜNDEMİ

TÜRKİYE
 
ARTVİN : Artvinli Kardelenlerin mezuniyet sevinci
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin, ekonomik olanaksızlık nedeniyle eğitimlerine devam edemeyen kız çocuklarına sağladığı olanaklarla okuyan 20’si Artvinli toplam 2 bin 40 Kardelen liseden, 283 Kardelen de üniversiteden mezun oldu.  Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyaya örnek gösterilen proje ile burs alan Kardelenler, eğitim hayatlarında ve meslek sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. (www.alkangazetesi.com)
 
AYDIN : ADÜ Nazilli Devlet Konservatuarı müzik eğitimini ilköğretime indirgiyor
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Nazilli Devlet Konservatuarı gelecek eğitim öğretim döneminde ilköğretim öğrencilerine de konservatuar eğitimi vermeye hazırlanıyor. Türkiye’nin ilçede kurulu tek konservatuarı olan Nazilli Devlet Konservatuarı, kuracağı ilkokulla öğrencilerini çekirdekten alarak yetiştirecek. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm derslerin okutulacağı, tam gün olarak eğitim verecek olan Nazilli Devlet Konservatuarı Müzik ve Bale İlköğretim Okulunda mevcut derslerin yanı sıra konservatuar dersleri de okutulacak. Özel yetenek ile öğrenci kabul edecek olan okul, ilk yılında dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerini de kabul edecek. (www.aydinhedef.com.tr)
 
BİLECİK : Lise öğrencisi yönetmenliğe soyundu
Bilecik’in Bozüyük ilçesi Şehit Zafer İpek Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Can Çetin (17), İnönü Savaşlarının yaşandığı Metristepe’yi konu alan kısa bir film çekti. Metristepe'de verilen mücadelenin Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında önemli yere sahip olduğunu anlatan Çetin, “Bu yüzden uğraş vermemiz gerektiğini düşündüm ve bir film çekmeye karar verdim. Çanakkale kadar öneme sahip Metristepe'yi bazı internet sitelerinde bu filmi yayımlayarak tüm dünyaya tanıtmak istiyorum'' dedi. Filmi, kendisi gibi amatörlerden oluşan 4 kişilik ekiple 2 ayda çekildi. (www.bilecik11.com)
 
KONYA : 104 yaşında okuma-yazma öğreniyor
7 çocuk ve 30 torun sahibi 104 yaşındaki Ayşeana Korkmaz, yaşına rağmen okuma yazma öğrenmeye başladı. 4 haftadır Meram Halk Eğitim Merkezi tarafından evinde kurs verilen Ayşeana Korkmaz, ailesi tarafından okumasına izin verilmediğini hatırlattı. Korkmaz, 6 yıl önce eşi vefat edince tek başına yaşamaya başladığını, okuma-yazma bilmediği için zaman zaman sorunlarla karşılaştığını söyledi. Korkmaz, 'Hesap yapabilmek veya yanlış minibüs ve otobüse binmemek için okuma yazma öğrenmeye karar verdim. Halk eğitim merkezinden gelerek düzenli bir şekilde ders veriyorlar. En kısa zamanda okuma yazmayı öğreneceğim" diye konuştu. (www.yuksekovaguncel.com)
 
 
DÜNYA
 
ARJANTİN : Öğretmen grevi sekizinci haftasında
Güneydoğu Arjantin’deki petrol üretim bölgesi Santa Cruz’un Patagonyalı öğretmenleri sekiz haftadır grevde ve herhangi bir çözüm ışığı da gözükmüyor. Öfkeli anne-babalar okulların açılması için petrol yataklarının bulunduğu Caleta Oliva ve Rio Turbio kentlerine giden yolları kesti, öğrenciler de Santa Cruz’daki sendi genel merkezi ile 50 kadar okulu işgal etti.(www.wsws.org)
MEKSİKA : Üniverstede bir günlük grev
57 bin öğrencinin eğitim gördüğü San Nicolas de Hidalgo Michoacan Üniversitesi öğretim üyeleri geçen hafta bir günlük grev yaptı. İki bin öğretim üyesi üniversite ile çok sayıdaki uydu kampüsleri işgal etti. Michoacan  ve Tabasco’daki ilk ve ortaokul öğretmenleri de greve çıkarak destek verdi. Grevciler üniversite yetkililerinin sözleşmeleri çiğnemesinden şikayetçi.(www.wsws.org)
 
MISIR : Üniversitelerde oturma eylemi yapılacak
Günlük Daily News Egypt gazetesinin bildirdiğine göre; Mısır devlet üniversitelerinde çalışan öğretim üyelerinin oluşturduğu koalisyon, 3 Temmuz’da yurt çapında tüm üniversite kampüslerinde Yüksek Öğretim Bakanı Amr Salama’yı istifaya zorlamak için oturma eylemi yapacak. Koalisyon, Mübarek rejimi tarafından atanmış tüm rektörlerin ve fakülte dekanlarının istifa etmesini yerine eşit ve adil bir seçimle yenilerinin seçilmesini istiyor.(www.wsws.org)
 
SRİ LANKA : 13 Üniversitenin akademisyenleri eylemde
13 üniversiteden gelen yüzlerce akademisyen başkentte eylem yaptı. Yaklaşık iki kilometrelik bir yürüyüş kolu oluştu. Akademisyenler iki aydır maaşlarının yüzde 200 oranında arttırılması için kampanya yapıyor. Okutmanlar ve profesörler geçen 9 Mayıs’ta pek 13 üniversitedeki idari görevlerinden istifa etmiş ve Ağustos ayıonda yapılacak olan sınavları boykot edeceğini duyurmuştu. Asya ülkeleri arasında en düşük maaşı Sri Lankalı akademisyenler alıyor. Okutman ayda 190, bir profesör de yaklaşık 550 ABD doları maaş alıyor. 1996 yılından bu yana maaşlarda hiçbir artış yapılmadı. Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Federasyonu (FUTA), bütçede yüzde 2 olan eğitim payının üç misli arttırılarak yüzde 6’ya yükseltilmesini ve öğretim üyeleri için profesyonel bir kadro yaratılmasını istiyor.(www.wsws.org)
 
UGANDA : Ortaokul öğretmenleri grevde
Mbale bölgesindeki ortaokul öğretmenleri Mayıs ayından beri maaşlarının ödenemesi üzerine greve çıktı. Öğretmenler hayat pahalılığı karşısında zorlukla ayakta kalabildiklerini ve borç içinde yüzdüklerini söylüyor.(www.wsws.org)


Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com