EĞİTİM GÜNDEMİ

|

EĞİTİM GÜNDEMİ A EĞİTİM GÜNDEMİ

TÜRKİYE

EDİRNE : Üniversiteye kaçak AVM
Trakya Üniversitesi tarafından Balkan Yerleşkesine “Yap - İşlet - Devret” modeli ile yapımı planlanan alışveriş merkezi için çalışmalar başladı. Sabancı Kültür Merkezi'nin karşısındaki otoparka kurulacak AVM'nin yapımı akademisyenler ve Edirne esnafı tarafından tepkiyle karşılanırken, inşaatın ise kaçak olduğu ortaya çıktı. TÜ önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, “Üniversite ticarethane değildir. Tost, hamburger üretecek yerler değildir” derken, ETB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı da işin yanlış olduğunu savunarak Rektör Duran'ı istifaya çağırdı, ETSO Başkanı Cemil Güler ise, “Üniversite ayrı bir Cumhuriyetmiş gibi davranıyor. Bir yapmadıkları AVM kalmıştı” diye tepki gösterdi. (Ümit Özel/ www.hudutgazetesi.com)
 
 
BİLECİK : Bozöyük’te hiç kız yurdu yok
Bozüyük’teki yüksekokul ve fakültelere yerleşen yükseköğrenim öğrencilerinin yararlanacağı yurt sorunu bir türlü çözülmedi. Bozüyük’te yeterli sayıda kız öğrenci yurdu olmamasından şikâyetçi olan öğrenciler gelişen bir ilçe olan Bozüyük için büyük bir kayıp olduğunu söylediler. Erkek öğrencilerin kalabileceği ve Milli Eğitim Bakanlığının denetiminde olan özel yurtların bulunması erkek öğrenciler için pek problem oluşturmuyor.(www.bilecik11.com)

DENİZLİ : Üniversite tesisleri halka açıldı
Pamukkale Üniversitesi, kampüs içerisinde yer alan bazı tesislerini halkın kullanımına açma kararı aldı. Kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla gazetelere gönderilen e-mektuplarda tesislerin kullanıma açıldığı ve hangi şartlarda yararlanılabileceği duyuruldu. Kararın, üniversitenin halkla ve kentle bütünleşmede önemli rolü olacağı belirtiliyor. (www.horozmedya.com)

ERZURUM : Köylü çocukları daha okula başlayamadı!
Yeni eğitim-öğretim yılı başlayalı iki hafta olmasına rağmen Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı köylerde bazı aileler ilk bir iki hafta dersler boş geçer düşüncesiyle çocuklarını okul yerine çobanlık yapmaya gönderiyor. Iğdır'ın Halfeli beldesinde okuyan 7. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki İsmail Karadağ, ailesi tarafından okulların açılmasına rağmen okula gönderilmediğini, Erzurum'da çobanlık yaptığını ifade etti. Okumayı çok sevmesine rağmen ilk haftalar dersler boş geçer düşüncesinde olan ailesinin okul yerine çobanlık yapmaya gönderdiğini söyleyen Karadağ, "Bizim buralarda çoğu ailenin çocuklarını okula gönderme arzuları yok. Bunun için de okul yerine çobanlığa gönderiyorlar. Okula devam edeceğim ancak birkaç gün daha çobanlık yaptıktan sonra" dedi. (www.gazeteguncel.com)

GİRESUN : Tıp Fakültesi’nin adı var, binası yok
Giresun'da Tıp Fakültesinin adı var ama ne binası ne de öğrencisi var. 5 yıldır Tıp Fakültesi için hâlâ bina temeli dahi atılmaması ilin sahipsizliğini gözler önüne sererken, Trabzon'un siyasileri bu süre içinde olimpiyatları fırsat bilip onlarca tesisi hizmete açmayı başardı. CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu ise Tıp Fakültesi öğrencilerinin yıllardır Sivas'ta okuması konusunu meclise taşıdı.

(www.giresunhaberpostasi.com)

GİRESUN : Fındıkta “Gülen Çocuk Projesi”  köylerde
Keşap Fındık Üreticileri Birliği üyeleri, fındık tarımında çocuk emeğine son vermek için geliştirilen Gülen Çocuk Projesi kapsamında Keşap ilçesine bağlı Gönüllü ve Kılıçlı köylerini ziyaret etti. Keşap Fındık Üreticileri Birliği Sosyal Projeler Koordinatörü ve Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, fındık üretiminde çocuk emeğine son vermek amacıyla geliştirilen proje kapsamında üreticileri ziyaret etti. Keşap ilçesine bağlı Gönüllü köyünden Burhan Çuhadaroğlu ve Kılıçlı köyünden Cahide Karakılıç'a fındık tarımında 16 yaşından küçük çocukları çalıştırmadıkları için teşekkür eden Akbaşlı, üreticilerin bahçesine "Bizim bahçede çocuk çalışmıyor" yazılı tabela ve Gülen Çocuk Projesi bayrağı dikti.(www.yesilgiresun.com.tr)

KAYSERİ : Öğrenciler İbranice ve Ermenice istiyor
Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesinde geçtiğimiz yıl açılan Ermenice ve İbranice bölümlerine bu yıl kayıt yaptıran öğrenci sayısında artış olduğu bildirildi. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de ilk defa açtıkları ve halen tek olma özelliğini koruyan İbrani Dili ve Edebiyatı bölümüne ilk yıl 12 öğrencinin kayıt yaptırmasına karşılık bu yıl 28 öğrencinin bu bölümü tercih ettiğini belirtildi.

SİİRT : Göç eden çocuklar sahneye çıkacak
Bağlar Belediyesi Eğitim ve Destek Evi, Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SARMAŞIK) ile Karlsruhe Flüchtlingskincler Derneğinin ortak hazırladıkları proje kapsamında, 16 göç mağduru çocuğa tiyatro eğitimi veriliyor. Çalışmalarını sürdüren ekip 2 Ekim günü "Hansel ve Gratel" isimli çocuk oyununu sahneleyecek.(www.durushaber.com)
 
DÜNYA

A.B.D : Tacomalı öğretmenler greve devam dedi
Tacomalı öğretmenler, Washington Eğitim Bölgesi’nin yıllık ödemelerde kesinti yapma kararına karşı greve devam dediler. Greve katılım % 87, mitinge katılım ise % 93 oranındaydı. Çoğu öğrenciler öğretmenlerine alkışlarla destek verdi. Tacoma Eğitim Derneği Başkanı Andy Coons açıklamasında, “10 gündür grevdeyiz. Güçlüyüz, kenetlenmiş haldeyiz ve haklı olduğumuzun bilincindeyiz. Bu noktaya gelmek kolay olmadı. Uzun bir süreçti. Tacoma Okul Yönetimi ile merkez yöneticilerin öğretmenlerin saygınlığını yok etmesine izin vermedik, grevimizle karşı durduk” dedi.   (www.teachersolidarity.com)

ARJANTİN : Öğretmenler hükümeti grevle uyaracak
Arjantin’in Santa Fe Eyaleti’nde görev yapan 13 990 öğretmenin 10 784’ü hükümetin reform adı altında emeklilik yasasında yapmayı düşündüğü değişikliklere karşı greve çıkılmasını istedi. 20-21 Eylül tarihlerinde 48 saatlik grev başarıyla gerçekleştirildi. 28-29 Eylül’de de 48 saatlik grev tekrarlanacak. Greve Santa Fe Eğitimciler Derneği (AMSAFE) ile özel okul öğretmenlerinin sendikası SADOP destek verdi/verecek. (www.wsws.org)

İRLANDA :Asistanlar 2. kez yürüdü
14 Eylül’de asistanlar, maaşlarında yapılan kesintilerin kaldırılması için  başkent Dublin’de ikinci kez yürüdü. Benzeri bir yürüyüşü daha önce Haziran ayında yapmışlardı. Yürüyüşe asistanların yanında sayıları 300’ü bulan öğrenci, veli ve öğretmen kitlesi katıldı.(www.wsws.org)

FİLİPİNLER : 110 Devlet üniversitesi ve kolejde grev
Aquino Hükümetinin eğitim bütçesinde yapmayı tasarladığı kesintileri protesto etmek için 110 devlet üniversitesi ve kolejlerde görev yapan yüzlerce öğrenci, akademisyen ve yönetici 19 Eylül’de bir günlük grev yaptı ve bir hafta sürecek protesto eylemlerine başladı. 2012 Ulusal Harcama Programı’nda eğitime 45 milyon peso yerine 21.8 milyon peso pay ayrılıyor. Bu rakam da 2011 bütçesindeki 22.3 milyon pesoluk bütçeden daha geride ve az. Yeni okul yapımı, bakımı ve diğer büro giderleri için de 2012 bütçesinde hiç fon ayrılmıyor. (www.wsws.org)
 
 
Hazırlayan : Mutahhar Aksarı
muaksari@yahoo.com