EĞİTİM GÜNDEMİ

|

EĞİTİM GÜNDEMİ A EĞİTİM GÜNDEMİ

Hazırlayan : Mutahhar Aksarı / muaksari@yahoo.com
 
TÜRKİYE
 
DENİZLİ : Öğrenciler spotçulara rakip oldu
Denizli’deki spotçuların iş durumu günden güne düşüyor. Bu durumun sebebi ise öğrencilerin eşyalarını daha uygun fiyatlarla çevreye satması olarak ifade ediliyor. Bu durumdan şikayetçi olan spotçu Ali İhsan Topuzayak, “Öğrencilerin birbirlerine eşyalarını satmaya başlamalarından bu yana iş durumumuz çok kötü. Çevredeki tüm spotçuların işleri bu oldukça etkilendi. İşlerimiz üçte iki oranında düşüş gösterdi” dedi. Öğrencilerin eşyalarını sosyal paylaşım sitelerinden satışa çıkarttıklarını anlatan Topuzayak, “Okulu bitiren öğrenciler ellerindeki eşyaları sosyal paylaşım sitelerinden uygun fiyatlarla satışa çıkartıyorlar. Çok sayıda öğrenciye ulaşarak ellerindeki eşyaları satıyorlar” dedi. Kendisine eşya bakmaya gelen öğrencilerin fiyatları yüksek bulduğunu vurgulayan Topuzayak, “Aslında ikinci el eşyaları oldukça uygun fiyatlara satıyoruz. Ama bize eşya bakmaya gelen öğrenciler yine de fiyatları yüksek buluyor” dedi.
(www.horozmedya.com)
 
KÜTAHYA : Dumlupınar ile 18 İtalyan üniversitesi işbirliği yapacak
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) yetkilileri, İtalya’da Türk-İtalyan Üniversiteleri İşbirliği Toplantısına iştirak ederek, 18 İtalyan üniversitesinin temsilcisiyle işbirliği konularını görüştü. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Kaan Erarslan, Dış İlişkiler Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Oktay Şahbaz ile birlikte İtalya’nın başkenti Roma’da Türk-İtalyan Üniversiteleri İşbirliği Toplantısı'na katıldı. Katıldıkları toplantıyla ilgili bilgi veren Prof.Dr.Kaan Erslan, “Students’ Mobility Between Italy and Turkey: Strategies and Tools” adlı toplantıya İtalya Yüksek Öğretim Kurulu (CRUI), İtalyan Üniversiteler Konsorsiyumu (CINECA), YÖK, Ulusal Ajans yetkilileri ve bazı Türk üniversitelerinin katıldığını belirtti. Prof.Dr. Erarslan, İtalyan tarafının yüksek profilde ilgi gösterdiği buluşmanın ilk kabulünü İtalya Milli Eğitim Bakanı Francesco Profumo’nın yaptığını kaydederek, Milli Eğitim Bakanı Francesco Profumo’nın, ülkesinin güçlü ve önemli bir müttefiki olan Türkiye ile eğitim ve bilim alanında yüksek düzeyde işbirliği isteğini dile getirdiğini ifade etti. Prof.Dr. Erarslan, katıldıkları Roma Tre Üniversitesi'nde 18 İtalyan üniversite temsilcisi ile görüşülerek işbirliği temelinin atıldığını kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

"Roma Tre Üniversitesi'ndeki toplantıların ilk kısmında İtalya Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Marco Macini, CINECA Başkanı Marco Lanzarini, Ulusal Ajans Başkanı Musa Ceylan, Erasmus Koordinatörü İlyas Ülgür, YÖK Avrupa Birliği ve Uluslararası Programlar Direktörü Ercan Laçin, Mevlana ve Farabi Programlar Koordinatörü Ayşad Güdekli birer konuşma yaptılar. Toplantının ikinci kısmında ise üniversitelerarası görüşmelere geçildi. Dumlupınar Üniversitesi’nden Prof.Dr. Kaan Erarslan ve Yrd.Doç.Dr. Oktay Şahbaz, 18 İtalyan üniversite temsilcisi ile birebir Erasmus öğrenci ve personel hareketliliği ile bilimsel işbirliği konularında görüşmeler yaparak kurulacak işbirliklerinin temelini attılar.” (www.akisgazetesi.com)
 
ŞIRNAK : 400 öğretmene lojman
İlk kez Şırnak'ta uygulanan projeyle öğretmenlere dayalı döşeli lojman verilecek. Şırnak’ın eğitim alanındaki geri kalmışlığının en önemli nedenlerinden biri olan öğretmen sirkülasyonunu azaltmak, öğretmenlere modern konaklama imkanları sağlamak amacıyla sağlanan bütçe dışı kaynak ile 50 yerleşim yerinde 400 apart dairenin öğretmen lojmanı olarak yapılması sağlandı. Proje, Milli Piyango İdaresi ve İstanbul Sanayi Odası ile yapılan görüşmeler sonunda, Milli Piyango İdaresinin reklam giderleri için ayırdığı finansman kullanılarak bütçe dışı kaynaklarla gerçekleşmiş odu. (www.sirnakhaber.com.tr)

***
 
DÜNYA

SRİ LANKA : Öğretmen ve müdürler protestoda buluştu
Başkent Colombo’nun banliyösü sayılan Battaramulla kentinde bulunasn eğitim bakanlığı önünde veliler tarafından da desteklenen 25 Temmuz’da bir protesto yapıldı. Öğretmen ve İdari Hizmetler Kollektifi’ni oluşturmuş olan öğretmen ve müdürler, maaşlardaki değer kaybının giderilmesini, 2.4 Milyon ABD Doları tutarındaki alacaklarının ödenmesini ve maaş promosyonlarının kendilerine verilmesini istiyor.(www.wsws.org)
 
VENEZÜELLA : Dünya Öğretmenler Kongresi Eylül’de Toplanıyor
Dünya Sendikalar Federasyonu (WFTU), Dünya Öğretmen Sendikaları Federasyonu (FISE) ve Venezuela Ulusal Birleşik Öğretmenler Güçbirliği (SINAFUM) tarafından ortaklaşa düzenlenen Dünya Öğretmenler Kongresi, 19 Eylül tarihlerinde Venezuela'nın başkenti Karakas'ta başlayacak ve iki gün sürecek. Kongre için yapılan açıklamada, iki gün boyunca kapitalist üretim ilişkileri nedeniyle eğitim alanında başgösteren sorunların ve burjuva sınıfının politik tercihlerinin masaya yatırılacağı söylenirken, uluslararası planda devam eden mücadelelerin de koordinasyonu için adım atılacağı belirtildi.

Kongredeki tartışma başlıkları ise şöyle:

* Temel eğitime ulaşım ve her ülkedeki okuma-yazma oranları

* Eğitime olan devlet harcamalarının sürekli azalması ve kamusal eğitimin kapitalist hükümetler tarafından geriletilmesi

* Eğitimde özelleştirmeye karşı mücadele

* Sağlanan eğitimin içeriğine ve altyapısının maliyeti ve kalitesi (sınıf başına düşen öğrenci, öğretmen yokluğu, harçlar, kitap temini vs.)

* Öğretmenlerin ve eğitim enstitülerinde çalışan herkesin çalışma ilişkileri ve koşulları

Kongrede ayrıca FISE yeni bir "Harekat Planı" hazırlayacak ve Federasyon'un yeni yönetimi belirlenecek.(www.sendika.org)