DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

|

DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ A DÜNYADA EĞİTİM GÜNDEMİ

NAMİBYA:   Öğretmenlerin ekimde başlattığı grev sürüyor

MAAŞLARINA yüzde 40’lık artış yapılmasını isteyen Khomas bölgesindeki 400 öğretmen 29 Ekim’de greve başlamış, onları Otjozondjupa bölgesindeki 200 ilk ve ortaokul öğretmenlerinin grevi izlemişti. 30 Ekim’de de Walvis Bay ve Swakopmund’daki 200 ilk ve ortaokul öğretmeni greve katılmıştı. Üyesi oldukları Namibya Ulusal Öğretmenler Sendikası (NANTU) greve destek vermiyor aksine  Namibya Öğretmenler Sendikası (TUN), üyesi olmayan grevci öğretmenleri destekliyordu. Hükümet maaşlara yüzde 8 artış önermişti. Ayrıca yasadışı diye nitelediği greve katılan öğretmenler hakkında ayrıntılı bilgiler isteyen bir mektubu okul müdürlerine gönderdi. Bu sırada Namibya Ulusal Öğrenci Örgütü (NANSO)’ya üye bin öğrenci, öğretmenlerin haklı taleplerinin karşılanması için hükümete karşı eylem yaptı. (www.teachersolidarity.com)

***

KANADA:
 Ortaokul öğretmenleri greve başladı

ONTARIO eyaletinde çalışan ortaokul öğretmenleri iki yılllığına grev yasağı getiren ve ücretleri donduran yeni yasaya karşı çıkmak için 12 Kasım’dan itibaren greve başladı. Ontario Ortaokul Öğretmenleri Sendikaları Federasyonu (OSSTF), grevi engellemek isteyen çevreleri uyardı. (www.teachersolidarity.com)


7 lisedeki öğretmenler grevde
»Ontario’daki 7 devlet lisesi yöneticileri ile  Ontario Ortaokul Öğretmenleri Sendikaları Federasyonu (OSSTF) arasında sürmekte olan toplusözleşme görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine öğretmenler 7 Kasım’dan bu yana grevde. Bu ayın sonlarına doğru diğer 24 devlet okulunda daha greve gidilecek. (www.wsws.org)
Üniversite işçileri greve çıkacak
»Kanada’nın en batıdaki eyaleti British Columbia (BC)’nın başkenti Vancouver’da kurulu Simon Fraser Üniversitesi’nin 3 kampusunda çalışan Kanada Kamu Emekçileri Sendikası (CUPE)’na üye emekçiler, maaşlarında artış yapılması talebiyle bu hafta içinde greve çıkacak. (www.wsws.org)